Морське повітря і сонячні ванни дуже корисні для дітей. Та з якого віку можна везти малюків на море? Про що подбати, аби відпочинок не позначився на здоров’ї негативно? І чому одні батьки спокійно беруть із собою на море 3-місячного малюка, а інші бояться взяти і 3-річного? Всі діти різні, а отже, по-різному реагують на зміну клімату. Попри це, є кілька загальноприйнятих правил, які допоможуть визначитися, чи їхати на море з дитиною, а якщо все-таки наважитесь на поїздку, то що взяти із собою.
З ЯКОГО ВІКУ?
З дитиною до півроку збиратися у далеку подорож не варто. Особливо, якщо вона ще не отримала всі необхідні щеплення. Постійне перебування її на руках буде стомлювати і вас, і малечу. Спека даватиметься взнаки ще більше.
Однорічну дитину вже можна брати на море. Проте поцікавтеся, чи є у вашому готелі, на базі відпочинку лікар. Батькам треба пильно стежити, щоб дитина не перегрілася, довго не перебувала на сонці.
ТРАНСПОРТ
До моря можна дістатися на власному автомобілі, автобусі, поїзді. Який вид транспорту обрати, залежить від батьків, кожен має свої плюси і мінуси, про які варто згадати.
На автомобілі та автобусі дитина до року, швидше за все, і не помітить поїздки: одноразові підгузки і мама поруч забезпечать звичний комфорт. Дітей середнього віку краще розважати іграми і кожні 2 год. робити зупинки приблизно на півгодини, щоб дати непосидам змогу виплеснути енергію — побігати і перекусити. Рейсовим автобусом стільки зупинок не передбачено, тому дорога буде нелегкою. Старші діти подорожі автомобілем переносять доволі добре.
Поїздка у поїзді тривала, тому до неї потрібно підготуватися особливо ретельно: взяти вдосталь їжі, води, засобів гігієни, запастися вологими серветками, одноразовими підгузками для найменших. Підготуйте і розваги для дітей: візьміть різноманітні (бажано нові або улюблені) іграшки, книжки, смартфон чи ноутбук із хорошим акумулятором.
ПРОДУКТИ
Вибір продуктів харчування для дитини залежить від тривалості подорожі. Беріть ті, які швидко не псуються. Якщо дорога далека, купіть дитині кашки, для приготування яких знадобиться лише окріп. У жодному разі не купуйте готову їжу на зупинках, щоб уникнути отруєння.
АПТЕЧКА
Вирушаючи у відпустку з дітьми, не хочеться думати про неприємності, а тим більше хвороби. Але треба бути готовими до всього. Для дитячої аптечки запасіться зручною сумочкою з кількома відділеннями. На морі найчастіше батьки стикаються з проблемою опіків шкіри. Тому перед кожним виходом на пляж використовуйте сонцезахисні засоби. Якщо незначних опіків не вдалося уникнути, в аптечці мають бути відповідні спреї для зняття болю. Якщо маєте справу з сильнішими ураженнями, то обов’язково зверніться до лікаря.
Візьміть засоби від синців, ран і порізів: розчин перекису водню, йод і зеленку. Стануть у пригоді ватні палички й диски, стерильний та еластичний бинти, пластир для фіксації. Також придбайте пластир із подушечками для невеликих ранок.
Обов’язково слід покласти в аптечку термометр. Краще купіть електронний, аби не боятися, що розіб’ється у дорозі. Стосовно засобів від жару і полегшення болю, то дітям дозволені на основі парацетамолу або ібупрофену. Кожна мама знає, чим «збити» температуру своїй дитині. Важливо взяти різні форми препарату. Таблетки й сироп використовують, якщо немає блювоти. У разі нудоти і блювоти показані жарознижувальні свічки.
При спазмах із болем в аптечці мають бути спазмолітики.
Від незвичної їжі, нової води, зміни клімату та будь-якої інфекції у дитини можуть виникнути проблеми з травленням. Заздалегідь запасіться усіма варіантами препаратів, які можуть знадобитися. При отруєнні дайте дитині адсорбент.
Боротьбу з діареєю варто починати з пробіотиків і не забувати про адсорбенти і часте пиття. Адсорбенти акумулюють бактерії і виводять токсини з організму. Якщо діарея триває довше 2 днів чи супроводжується сильною блювотою і температурою, зверніться до лікаря.
Не забудьте про засоби від застуди, адже курортна спека від неї не захищає. Декому достатньо лише випити холодного напою чи з’їсти морозива. Тому візьміть препарати від кашлю, нежитю, болю в горлі.
Від алергії потрібно запастися антигістамінними препаратами – таблетками чи сиропом, а також засобами для зовнішнього застосування.
Запропонований перелік ліків орієнтовний і, звісно, не універсальний. Щодо вмісту дитячої аптечки порадьтеся з педіатром, та й оглянути дитину перед далекою поїздкою не зайве.
ВЗУТТЯ
Пара босоніжок для прогулянок та екскурсій. Кросівки або мокасини для негоди.
Взуття для пляжу: мильниці, шльопанці, крокси, в’єтнамки.
ЗАХИСТ І РОЗВАГИ
Під час відпустки вам неодмінно знадобляться ще й такі речі.
Дитячий сонцезахисний крем і крем після засмаги.
Фумігатор і пластини від комарів.
Якщо дитина маленька, то вологі серветки, крем під підгузки. Їх можна купити на місці, аби не везти зайвий багаж.
Улюблену іграшку візьміть із дому, а для буденних розваг – придбайте на місці (відерця та лопатки, водяні пістолети тощо). Вони коштують недорого, а дитині буде цікаво гратися з новими забавками.
Не обійтися без надувного круга для плавання, спеціальних дитячих нарукавників, парасольки для захисту від сонця і підстилки для пляжу.
Для зовсім маленьких дітей візьміть надувний басейн, який можна встановити в тіні, далеко від основної маси людей, що зробить відпочинок більш комфортним.
Якщо їдете власним авто, а дитина лише починає привчатися до горщика, то краще взяти «домашній», адже малюк може відмовитися користуватися новим за призначенням.
Дитина ще маленька і швидко втомлюється? Візьміть із собою легкий та компактний візочок-тростину.
ОДЯГ
Перш ніж пакувати речі, складіть перелік необхідних, аби не забути щось. Віддавайте перевагу світлим тонам, легким, «дихаючим» і натуральним матеріалам. Отже, який одяг узяти із собою?
Кілька головних уборів, краще панамку, хустинку. Вони, на відміну від кепки, прикривають вуха.
Трусики, маєчки – не менш ніж по 5 штук.
Шорти і футболки – приблизно по 3-5.
Кілька пар шкарпеток, легкі штанці або лосини.
2 легкі бавовняні футболки з довгими рукавами, які попервах захистять малюка від опіків на пляжі.
На прохолодний вечір або дощову погоду – спортивний костюм і тоненьку шапочку.
Якщо їдете з дівчинкою – 2-3 легеньких суконь чи сарафанів вистачить.
Легка піжама не завадить, але дитина може спати також у майці й трусиках.
Звісно, всі ці поради – найзагальніші. Тому батькам слід ретельно зважити всі «за» і «проти» поїздки, відповідально підійти й до зборів на море, і до дороги, та й до самого відпочинку. Тоді він принесе користь і запам’ятається лише позитивними емоціями.
Наталія ГАВРИЛЕНКО.