Щодо споживання курячих яєць суперечки ведуться передусім у зв’язку з наявністю в жовтку холестерину, нібито шкідливого для людського організму. Головне ж, щоб кількість холестерину в крові не перевищувала норми, що залежить від особливостей обміну речовин, і визначають його спеціальними лабораторними тестами. У них вказують наявність холестерину в складі ліпопротеїдів високої щільності (ЛПВЩ) і низької щільності (ЛПНЩ).
Надлишок у крові ЛПНЩ має назву гіперхолестеринемія, і це захворювання діагностують, якщо рівень цього «поганого» холестерину перевищує 3,37-4,14 ммоль/л, а загальний становить 6,2. У нормі показник ЛПВЩ, тобто «хорошого» холестерину, має бути не менше 1,42 ммоль/л. І саме цей різновид холестерину міститься в одному яєчному жовтку в тій кількості, яка необхідна нашому організму щодня. Якщо точніше, то це не більше 300 мг.
Куряче яйце – високоякісний продукт з оптимальною збалансованістю органічних і неорганічних речовин. Їх хімічний склад і кількісний вміст залежать від породи несучки, корму й пори року. В яйцях є калій, натрій, кальцій, магній, залізо, фосфор, цинк, вітаміни А, групи В (1, 2, 6, 12), Е, РР, а також важлива для збереження та поліпшення зору речовина – лютеїн.
Для раціонального, дитячого, дієтичного харчування краще підходять яйця з рідким жовтком і затверділим (денатурованим) білком. Тобто зварені «в мішечку» або підсмажені на рослинній олії. Вживати сирі яйця не варто, бо у рідкому білку містяться речовини, шкідливі для шкіри, волосся. Втім, і варених яєць у нашій «чорнобильській» зоні варто уникати, бо в шкаралупі можуть міститися важкі метали, які в процесі варіння переходять у їстівну частину яйця.
Дослідники з Університету Альберти (США) довели, що в яйцях містяться ще й антиоксиданти, здатні запобігати розвитку серцево-судинних й онкологічних захворювань. А також дійшли висновку, що одного курячого яйця на день достатньо для життєво необхідної норми, але й 3 яйця не завдадуть організмові шкоди, якщо немає протипоказань, як-от гіперхолестеринемія.
Віра МАЛА, лікар-дієтолог.