На запитання читачів відповідає радник міністра охорони здоров’я України, професор, доктор медичних наук, лікар-інфекціоніст Ольга ГОЛУБОВСЬКА.
— Доброго дня, Ольго Анатоліївно, скажіть, будь ласка, які найперше симптоми недуги мають насторожити людину?
Олена Іванівна. м. Київ.
— Тяжкий грип зазвичай починається з розгорнутої клінічної картини. На що треба звертати найперше увагу?
Підвищення температури тіла. Зазвичай ступінь її підвищення прямо пропорційний ступеню тяжкості майбутнього перебігу захворювання. Хоча не в усіх випадках вона може значно підвищуватися, треба ще брати до уваги так звані симптоми інтоксикації. Якщо, наприклад, температура лише 37,7, але людина не може піднятися, їй тяжко, це також може бути ознакою тяжкого перебігу захворювання, а сама людина, можливо, має якісь хронічні захворювання (наприклад, цукровий діабет), що негативно впливають на імунну систему. Що таке підвищення температури тіла? Це відповідь з боку нашого організму на дію збудника, своєрідна боротьба між ними. І чим запекліша ця боротьба, тим зазвичай і вища температура тіла. Це перше.
Другий, дуже важливий симптом: біль і дряпання за грудиною. Поясню. Кожен респіраторний вірус уражує різні відділи респіраторного тракту. Скажімо, при парагрипі — гортань, й ознакою цього є поява сиплості голосу. Хоча таке може бути і при грипі. Але максимум ураження при грипі — це трахея, тому й з’являється оте дряпання за грудиною. Тому лікар повинен попросити його покашляти, адже саме при цьому і з’являється оте дряпання. Якщо є цей симптом, виключити грип майже неможливо.
Ну, і специфічні такі ураження ротоглотки, скажімо, характерна зернистість, яку можна побачити тільки при огляді.
Принципово важливо розрізняти гострі респіраторні вірусні захворювання (ГРВЗ) та ГРЗ, адже антибактеріальні засоби на віруси не діють зовсім. Якщо мова йде про ГРЗ, спричинене збудником бактеріальної інфекції, застосовуємо для лікування антибактеріальні засоби. Проблема в тому, що буває дуже складно клінічно, дивлячись на хворого, сказати напевне, ГРВЗ це чи бактеріальне захворювання.
Грип — це теж респіраторне захворювання, яке спричиняється відповідним вірусом. Але, на відміну від усіх інших, грип змінюється, спричиняє дуже тяжкі стани, наслідки. Це з одного боку. З іншого — от саме при грипі маємо і засоби специфічної профілактики, і засоби специфічного лікування.
— Ольго Анатоліївно, хотілося б якось уберегтися від грипу, чи є універсальні засоби профілактики?
Ніна Кравець.
— Єдиний метод специфічної профілактики грипу — вакцинація. І зараз оптимальний період для неї, адже сезон тільки-но починається. Але вже є хворі, і доволі тяжкі.
— Чи можна довіряти вакцинам, які завозять в Україну? Стільки різних чуток.
Діна Скачук. Вінницька обл.
— Не треба сумніватися в якості вакцин від грипу, адже вони проходять державний контроль якості.
–– Якщо всі бажаючі захочуть зробити щеплення від грипу, чи достатньо буде вакцин? Чи поспішати робити щеплення, поки вони є?
Людмила Онищенко.
— Завезених до нас вакцин, на мою думку, буде достатньо, їх уже можна придбати в аптеках, лікарнях (орієнтовна вартість — від 230 грн.). Розумієте, в Україні інша проблема: на жаль, у нас найнижчий рівень вакцинації від грипу порівняно навіть із сусідами, зокрема Білоруссю. Там нею було охоплено торік близько 40 відсотків населення (у США — до 50), а в нас — 0,4 відсотка, позаминулого року — 0,3.
— Живу в селі. Наслухалася про грип, вакцини й вирішила таки зробити щеплення, аби бути спокійною. Але ж для нас, сільських жителів, складно дістатися до лікарні. Та й до кого саме, куди мені треба звертатися? І чи безкоштовно це?
Надія Іванівна. Чернігівська обл.
— Безкоштовних вакцин, на жаль, немає. А звертатися треба, записавшись завчасно на прийом, до сімейного лікаря який і зробить вам щеплення. Хоча я чудово розумію вас, як непросто все це здійснити, адже треба їхати за багато кілометрів до райцентру, потрапити до лікаря, у котрого, напевне ж, понад тисяча пацієнтів. Обмежений доступ до надання медичних послуг населенню, особливо в регіонах, — болісна і знайома мені ситуація.
— Керівник нашого невеличкого підприємства вирішив зробити добру справу — вакцинувати працівників. Але не всі згодні. Чи має він право змусити когось з нас? Бо каже: всі, то й всі.
Петро Васильчук. Рівненська обл.
— Справа насправді хороша. Але змушувати ніхто нікого не має права. І не треба. Ви ж дорослі люди і маєте самі бути свідомими в необхідності щеплення.
— Моя доросла донька, яка живе в Києві, торік зробила щеплення від грипу, та все одно захворіла. Чому так сталося? Тепер і в мене немає довіри до вакцинації.
Валентина.
— Це дуже своєчасне і правильне запитання. Звісно, треба ще розуміти, був у вашої доньки грип чи ні. Та головне — треба знати, що вакцинація найперше запобігає тяжкому перебігу грипу, а не його виникненню. (Хоча бувають і такі випадки). Адже, по-перше, летальність від сезонних штамів грипу становить близько 0,2 відсотка.
— Як бути вагітним із вакцинацією? Моя донька боїться грипу, але ж чи не вплине це на дитину?
Тетяна. м. Київ.
— Немає протипоказань для вагітних, і вони повинні бути неодмінно вакциновані, адже перебувають у групі ризику. Хочу ще раз наголосити: якщо людина у групі ризику, вона має зробити щеплення, яке запобігає тяжким наслідкам, а відтак зберігає життя.
— Чула, що в Україну цього року йде кілька штамів грипу, на деякі з них наші люди вже перехворіли торік, позаторік. Які штами найстрашніші, яких саме слід остерігатися? Чим лікуватися?
Оксана Михайленко. м. Київ.
— В Україні «хронічно» циркулюють кілька штамів грипу. Цього сезону очікуємо на вже знайомі нам віруси грипу типу A(Brisbane/02/2018(H1N1)pdm09, Kansas/14/2017(H3N2)) та віруси грипу типу B (Colorado/06/2017 (лінія B/Victoria/2/87), Phuket/3073/2013).
Понад усе зазвичай остерігаємося грипу типу А, особливо Н1N1, того, що виник у 2009–2010 роках. Чому ці штами такі страшні й що люди найперше мають розуміти, як, власне, і лікарі? Грип швидко виникає і швидко минає. Тобто на період від 3 до 5 діб захворювання людина може отримати незворотні зміни у легенях, що є основною причиною летальності. Навіть коли вже потрапляє до стаціонару, може отримати ці незворотні зміни у легенях. Бо лікарі вже не можуть нічим допомогти. Тому і маємо засіб специфічного лікування — вакцину. Ось чому таке важливе щеплення. Тож раджу і вам не зволікати з цим.
Про лікування. У нас є дуже велика кількість засобів проти застуди. Хочу застерегти, перш за все лікарів, що коли йдеться саме про вірус грипу, їх не можна приймати окремо від засобів специфічної терапії грипу. Хіба що для потенціювання ефекту, але не самі.
На жаль, торік у нас в клініці загинула 49-річна жінка, яка приймала препарат, до якого ще з 2006 року наявні штами грипу мають резистентність.
— Хто в групі ризику щодо захворювання на грип, кому найперше треба його остерігатися? Чи справді огрядні люди більш вразливі?
Олена Кисіль. Хмельницька обл.
— Остерігатися треба всім. У групі ризику штаму грипу H3N2 — перш за все діти до двох років і люди, старші за 65 років. А стосовно найстрашнішого штаму грипу — H1N1 — дійсно, люди з надмірною вагою, а також хворі на цукровий діабет, ті, що мають супутні захворювання легень, серцево-судинної системи, хто змушений приймати ацетилсаліцилову кислоту, тобто аспірин — люди з серцево-кардіологічною патологією.
— Чи всім можна робити щеплення від грипу? Кому протипоказані вакцини?
Сергій Кривенко. Одеська обл.
— Протипоказання певні є, але вони стосуються ситуацій, що не так часто виникають у клініці, насамперед це ураження нервової системи, які мають тяжкі синдроми — лікарі про них знають. Загалом вакцина добре переноситься.
— Які головні фактори ризику захворіти на грип?
Оксана Нітичук.
— Я вже назвала групи клінічного ризику — тобто тяжкого перебігу захворювання на грип. Є ще групи так званого епідеміологічного ризику. Це ті, котрі контактують із великою кількістю людей: медичні, педагогічні працівники, зі сфери обслуговування, служби порятунку тощо. Отож деякі свідомі керівники на місцях купують вакцини за рахунок бюджету і проводять щеплення, принаймні медпрацівників.
— Донька летить в екзотичну країну, чи треба робити щеплення? І як загалом уберегтися від інфекцій у таких поїздках?
Оксана Гуцул. м. Київ.
— Стосовно грипу треба розуміти, що його сезон у південній та північній півкулях різний і циркуляція штамів різна. Якщо вона збігається із закордонною поїздкою, то, звісно, треба вакцинуватися. Хочу дати й таку загальну пораду тим, хто повертається з поїздок до екзотичних країн: щойно підвищиться температуру тіла — неодмінно зверніться до лікаря, навіть наполягайте на госпіталізації, аби встановити причину, діагноз і за потреби пройти відповідне лікування.
А стосовно інших видів вакцинації — все індивідуально.
— Робила щеплення торік. Знаєте, навіть застуда не вчепилася. Чи потрібно цього року знову вакцинуватися?
Ганна Швець.
— Звичайно, ви ж щеплення робили від конкретних штамів грипу, які на той час циркулювали в Україні. Перенесеного «на потім» імунітету немає, він дуже короткочасний. Вакцина може діяти до 8 місяців. От чому й не варто завчасно робити щеплення, влітку. Адже сезон починається тільки зараз, а закінчується у квітні, підвищений рівень небезпеки — у січні, лютому, березні.
А те, що ви не захворіли торік навіть на «застуду», відношення до вакцини немає.
— У мене зараз немає можливості зробити щеплення від грипу. Чи можна це робити впродовж сезону?
Дмитро Вакуленко.
— Звісно. Просто зараз найоптимальніший період для цього. Єдине, що це повинно бути після консультації з лікарем, оскільки є деякі застереження вакцинації у період підвищеного росту захворювання.
— Я, напевне, серед перших у цьому році зробила щеплення від грипу, чого досі не практикувала. Мені вже можна бути спокійною за цей сезон, вакцина захистить мене від грипу?
Леся Кидіна. м. Полтава.
— Вакцинація, я ось говорила щойно, відповідаючи на запитання іншої додзвонювачки, — це лише метод запобігання.
— Лікарю, що скажете про температуру тіла — до яких показників її збивати, аби собі не зашкодити?
Інна Волощук.
— Температурна реакція — це захист від збудника хвороби. І постійно збивати температуру тіла небезпечно. Якщо почався інфекційний процес, має спрацювати імунітет, реагуючи підвищенням температури тіла. А збиваючи її, стаємо на бік збудника. Тому збивати температуру до 38,5 не варто. Є певні застереження, це зокрема органічні ураження центральної нервової системи у дітей, наявність судом тощо. Або ж коли людина важко переносить підвищену температуру. Не можна збивати її постійно.
Якщо хворий п’є жарознижувальні засоби, а температура не падає або знижується на короткий час, скажімо, до півгодини, це привід для госпіталізації.
— Тільки-но відчуваю, що захворію, одразу п’ю фармацитрон, два-три дні — і хвороба призупиняється. Але, кажуть, це дуже шкодить печінці, там є парацетамол. Які його дози нешкідливі для здоров’я?
Світлана. м. Хмельницький.
— Правильно кажуть, і я застерегла б від зловживання таким лікуванням. Бо, на жаль, бувають навіть фатальні наслідки, коли в людини, наприклад, є супутні захворювання печінки, а вона про це зазвичай не знає. П’є жарознижувальні чаї навіть при температурі лише 37,5. А там — парацетамол, сильний гепатотоксичний препарат. Так, його застосовують у всьому світі, але в терапевтичних дозах — не більше 4 грамів на добу. Коли ж є супутнє захворювання печінки, доза має бути вдвічі меншою. Отож по 2 грами на день, не більше! А якщо хворий потребує більше, бо температура не падає, це привід для госпіталізації.
— Чула про експрес-тести на грип. Де їх можна пройти?
Ірина Спіріна.
— Такі експрес-тести продають в аптеках, лікарні теж закуповують їх. Це добре, адже дійсно є ситуації, коли вони реально допомагають. У США, наприклад, минулого сезону дозволили робити тести на грип фармацевтам в аптеках. Якщо результат позитивний, хворому тут же давали противірусний препарат. Тому що фактор часу при грипі — вирішальний. Це те, що рятує життя людей.
— Якою має бути профілактика ГРВІ? Як не хворіти холодної пори року?
Марія Петрівна. Київська обл.
— Що таке профілактика ГРВІ? Треба вести здоровий спосіб життя, правильно харчуватися, уникати стресів. Раджу займатися лікуванням своїх хронічних захворювань респіраторного тракту до сезону підвищення захворюваності на ГРЗ, ГРВІ, застуду. Якщо є синусити, фарингіти — це складно лікується з різних причин, особливо в людей, які перенесли оперативне втручання. До речі, для тих, хто має ризик тяжкого перебігу респіраторного захворювання, є вакцинація й від пневмококової інфекції. Це теж треба зі своїм лікарем обговорити, тому що, на жаль, часто можуть виникати так звані інвазійні, дуже складні ураження центральної нервової системи.
— Переходжую на ногах застуду. Чим це може загрожувати? Чула колись пораду: хоча б 48 годин горизонтального положення. Допоможе?
Аліна.
— Таких, як ви, на жаль, дуже багато. І не можна людей переконати у шкідливості цього.
Чому найнебезпечніші саме перші дні? Бо тоді зі збудником хвороби воює тільки імунна система. Але це війна не специфічна, у неї ще немає специфічних засобів знищення безпосередньо цього збудника. Така можливість з’являється тільки на 5–7 день, коли починають формуватися так звані антитіла. І тому в ці перші дні й температура, і тому люди одужують на 5–7 день. Тож дайте можливість імунітету спокійно працювати.
— Серед молоді популярна нині «Мефенамінка», на яку і люди старшого віку «присідають», коли хворіють. Яка її лікувальна сила?
Антоніна. м. Київ.
— При грипі заборонена ацетилсаліцилова кислота для лікування, особливо деяких його штамів. А ці «мефенамінки» тільки пом’якшують симптоми, але зловживати ними не можна. Я вже казала — що робити імунітету? Він намагається побороти вірус, а ви йому заважаєте.
— Ольго Анатоліївно, як лікар офіційної медицини ставиться до застосування народних засобів лікування застудних захворювань, ГРВІ, грипу?
Микола Якович. Черкаська обл.
— Про грип у даному контексті не варто й говорити, народними засобами не можна користуватися, а треба бігти до лікаря, аби призначив специфічне лікування. А те, що люди намагаються пом’якшити симптоми перебігу застуди, ГРЗ рецептами з народної медицини — чому б і ні? Ми ж розуміємо, що респіраторний вірус може спричинити захворювання у людей з хронічною патологією, із бронхітами, і вони самі вже знають, що їм допомагає. Тільки не зловживати і не наробити собі шкоди цими методами, а ми таке теж бачимо іноді. Найголовніше застереження — не приймати без показів антибактеріальні засоби. Але й тут це повинен вирішувати лікар.
Дякую газеті та її читачам за порушені питання. Сподіваюся, вони дослухаються до моїх порад, рекомендацій, і хвороби їх оминатимуть. Будьте здорові!
На прямій телефонній лінії чергувала Тетяна ВЛАСЮК,
головний редактор газети «Порадниця».