Та що їх там готувати, може закинути дехто! Он у лісі ті ялинки та сосни ростуть хоч би що… Але ж у тім-то й річ, що на наших присадибних ділянках умови зовсім не лісові. До того ж сьогодні розплідники пропонують широкий асортимент хвойних рослин, деякі з них екзотичні, з інших країн. І буває, не зовсім пристосовані до наших умов і потребують особливого догляду.
Можуть страждати від відлиг, яскравого сонця (хвоя жовтіє), різких перепадів температур, тріскучих морозів. Сильне налипання снігу може навіть спричинити вивертання рослин із корінням. Тож молоді рослини за потреби надійно закріплюють.
Передусім уже з літа хвойні припиняють підгодовувати азотними добривами, бо вони спричиняють ріст нових пагонів, які не встигнуть визріти до холодів. Натомість підживлюють фосфорно-калійними. Ці добрива допомагають пагонам швидше визріти та зміцнять рослини. А ще хвойні дуже люблять магній, залізо та сірку.
Однак варто пам’ятати, що в них потреба в макро- та мікроелементах не така, як у листяних рослин, зокрема, концентрація добрив має бути нижча. Тому для вічнозелених правильніше купувати готові добрива.
У ЛИСТОПАДІ РЯСНО ПОЛИВАЄМО
Це дозволить хвойним легше перенести зниження температури, особливо, якщо зима буде малосніжна. Причому важливо, щоб вода просочилась на глибину 50–60 см. Так, для дорослого дерева залежно від його габаритів знадобиться 50–80 л. Це створить запас на всю зиму. Річ у тім, що хвойні навіть узимку не відпочивають так, як, приміром, листяні дерева. Життєві процеси в них тривають, а отже, рослини потребують вологи. Важливо! У деяких хвойних настільки щільні крони, що навіть під час рясних опадів волога у прикореневу зону не потрапляє. Таким рослинам знадобляться поливи під корінь.
Молоді рослини потребують мульчування, це допоможе зберегти вологу в ґрунті. Найкраще — сосновою корою або хвойним опадом, а також тирсою, торфом, соломою, листям тощо. Шар мульчі роблять завтовшки 5–7 см. Попередньо прибирають стару мульчу.
А ще хвойні можуть страждати від грибкових хвороб. Тож наприкінці осені їх обробляють фунгіцидами. Зокрема, 1-відсотковим розчином мідного купоросу. Обробки проводять за температури близько 5 градусів у суху безвітряну погоду, краще вранці.
ЗБЕРІГАЄМО «ЗАЧІСКУ»
Шапки снігу та льодовий дощ узимку створюють неабияке навантаження на гнучкі тонкі пагони та голки хвойних. Гілки ламаються або ж згинаються, і навесні форма крони має не надто привабливий вигляд. Тому деякі види на зиму по спіралі обмотують синтетичним шпагатом або сіткою, обережно піднявши гілки вгору. Деякі види ще й страждають від сонячних опіків, тож їх на зиму обмотують мішковиною, бавовняною тканиною, агроволокном тощо. Головне, щоб матеріал був повітропроникним і рослини могли крізь нього дихати.
За потреби роблять формувальну стрижку, вирізують сухі та поламані гілки.
Аліна ЗАЯНЧКОВСЬКА, дизайнерка.