Чимало батьків, бабусь і дідусів захоплено розповідають, що їхній малюк, онук у 3-річному віці сам вмикає на комп’ютері, планшеті, телефоні мультфільми, музику тощо. Це стало невід’ємною складовою життя у сучасному світі, зокрема й для дітей. Але чи справді це добре? Зараз багатьом батькам важко визначити своя ставлення до гаджетів у руках дітей. В умовах стрімких змін у світі інформаційних технологій здається необхідним, щоб навіть дитина могла вільно володіти подібною технікою.
Дехто вважає, що різноманітні ігри на комп’ютері чи планшеті розвивають дрібну моторику – натискання кнопочок, пересування по екрану. Можливо, щось у цьому є, але в таких іграх бере участь мінімальна кількість м’язів руки, і користь від цього не порівняєш із малюванням, розфарбовуванням картинок, ліпленням із пластиліну тощо.
Є думка, що діти, які багато часу проводять за переглядом мультфільмів чи комп’ютерних ігор, більш посидючі. Та насправді шкоди від такого дозвілля значно більше. Дефіцит руху особливо небезпечний для дитячого організму. Від тривалого сидіння на одному місці порушується циркуляція крові в ногах, внутрішніх органах, включаючи головний мозок. Нерухомість тіла і нерівне розташування хребта спричиняють розвиток сколіозу, кіфозу, лордозу.
Ще один важливий аспект, над яким слід задуматися, коли даєте дитині планшет, – це порушення зору. Під час перегляду мультфільму на будь-якому екрані очі дитини фіксуються на одному предметі й на одній відстані. Очні м’язи не рухаються і швидко стомлюються. Дитячі окулісти радять до 2-3 років узагалі не вмикати дітям телевізор, комп’ютер, а надалі обмежувати час перед екраном, зокрема 3-річній дитині – 15 хв. на день. А відстань від екрана телефону до очей має бути не менш як 40 см. Якщо дитина переглядає мультики з планшета чи телефону, нехай вони стоять на столі, а не будуть у руках дитини.
Діти звикають до віртуального спілкування, а це у майбутньому може заважати опануванню навичок комунікації. Нині діти ведуть листування з однокласниками, хоч могли б просто зустрітися.
Якщо запитати у батьків, навіщо вони купують дитині смартфон або планшет, у відповідь почуємо цілком логічні аргументи: для навчання, щоб вона не відставала у розвитку, щоб звикала до техніки.
Насправді ж дорослі нерідко керуються принципом: «Чим моя дитина гірша за тих, у кого вже є планшети?» І купують нову іграшку, обов’язково таку саму, а то й кращу.
Обмежити дитину у користуванні гаджетами нелегко. І якщо мама з татом вільний час проводять «у телефоні», то не варто дивуватися, що вони асоціюються у дитини з чимось захопливим. Водночас є багато спеціальних ігор для дітей, які пришвидшують їх розвиток, логіку, інтелектуальні здібності. Інформація подається в ігровій формі, тому легше запам’ятовується. Тож якщо виключити гаджети з дитячого життя неможливо, нехай вони будуть на таких самих правах, як і спорт, спілкування з однолітками, творчість. Саме батьки мають знайти баланс.
Слід не просто забороняти ігри в Інтернеті, а пропонувати щось натомість. Важливо знайти дитині корисне захоплення, що сприяє її розвитку. Створіть умови для цікавішого дозвілля: гуртки, спільні прогулянки в цікаві місця, походи в кіно, пікніки, цікаві книжки, спортивні ігри тощо. Це допоможе відволіктися від віртуального світу і посприяє зближенню з дитиною.
Наталія ГАВРИЛЕНКО.