Як допомогти собі самому в наш непростий час? Знайти найкоротші шляхи у вирішенні складних питань сьогодення? Позбутися негативних емоцій, вийти з депресивного стану? Звісно, єдиного рецепта, як і відповіді на всі ці питання, не існує. Та одним із чудодійних засобів є арт-терапія, розповісти про яку ми попросили сертифікованого арт-терапевта, педагога, керівника гуртка декоративно-прикладної творчості, талановиту художницю Катерину Поляруш.
– Найголовніше для людини – дуже захотіти допомогти собі самій. Адже якщо ми самі не хочемо нічого змінювати, то навряд чи нам хтось у цьому допоможе. А одним із найбільш простих та ефективних напрямів сьогодні є арт-терапія – порівняно новий напрям у психології. Дослівно – це терапія мистецтвом. Вона дає можливість засобами творчості виявити існуючу проблему, краще зрозуміти себе, знайти причину її виникнення та ресурси для вирішення. Приємним бонусом є сам творчий процес, адже він завжди підносить настрій, допомагає заспокоїтись та відчути радість, якої нам так іноді бракує.
В арт-терапії використовують різні засоби мистецтва. Це може бути малювання, ліпка, музичні заняття, спів, фотографія, перегляд фільмів, літературні вправи тощо. Приміром, за допомогою малювання можна звільнитися від внутрішніх переживань, негативних емоцій, тривоги, страху. Самі можете відчути наскільки стає легше. Поліпшується не лише настрій, а й самопочуття.
За допомогою творчості ми можемо усвідомити процеси, які раніше були підсвідомими, незрозумілими, оскільки для нас не завжди відкрита суть проблеми або її причина, і відповідно, як її вирішувати. За допомогою творчого процесу та бесіди проблема виводиться на рівень усвідомлення і людина сама починає давати відповіді на свої запитання. Тому що жодна не дається нам без знань для її вирішення. Доволі часто на поверхню можуть вийти наші пригнічені переживання, але їх потрібно прийняти й прожити. В арт-терапії є багато технік, які в цьому допоможуть. Найцікавіше, що в арт-роботі є всі можливості повернути собі цілісність та знайти сили рухатись до своїх бажань та мрій. Користь від таких занять очевидна: вони розвивають пам’ять, увагу й мислення, креативність і художній смак, дають можливість побачити ситуацію з боку, заспокоюють, позбавляють негативних емоцій, підвищують рівень самооцінки.
Наведу такий приклад. До мене на заняття приходила молода жінка, в якої були серйозні непорозуміння у стосунках із чоловіком, і ми разом змоделювали цю проблему. Потім вона намагалася відобразити їх на папері за допомогою малюнків. Є, приміром, такий цікавий напрям, як малювання у колі – мандала-терапія, коли людина відтворює свій психологічно-емоційний стан. Ця техніка відображає суть наших внутрішніх процесів, ставлення до певної людини чи ситуації, повертає нам внутрішню цілісність. Тож поступово жінка заспокоїлась, стала краще розуміти в чому, можливо, сама помилялася, шляхи виходу з глухих, як їй спочатку здавалось, ситуацій знайшлися. Це лише один приклад. А для когось арт-терапія допомагає у складних проблемах, які виникають на роботі, дома чи з друзями.
Треба завжди перебувати в гармонії з собою, в розумінні, усвідомленні того, що з нами відбувається. Незалежно від того, що відбувається ззовні, зосереджувати увагу на своєму серці та відчутті Любові, яка завжди з нами та в нас. Арт-терапія – це завжди цікавий діалог із собою, який дає вам сили рухатись далі. Це захоплива та дивовижна подорож, у якій ви станете сильнішими та щасливішими. Тому моя порада – спробуйте зайнятися нею і, можливо, відкриєте в собі нові здібності, нові грані, нові стани, нові таланти.
Записала Наталія МОЖАЙКІНА.