Не раз ставала свідком того, як відвідувачі аптеки просять у провізора-фармацевта продати якісь «таблетки від живота», щось «помастити від висипу» тощо. Комусь, можливо, й допомагає, але деколи «розгрібаю» наслідки такого «лікування» у себе на прийомі, як і багато моїх колег. Накипіло, тому хочу про це написати.
Розумію пацієнтів, коли хочуть знайти щось просте й одразу помічне, аби полегшити симптоми, які їх турбують. Але людський організм — це дуже складна система, ми, лікарі, навчаємось багато років, і згодом усе життя — постійно, щоб знати, які ліки використовувати, які симптоми можуть на щось вказувати, призначаємо обстеження, щоб моніторити стан організму, визначитись із діагнозом. Ця складна інформаційна система до того ж ще постійно оновлюється та змінюється.
Однією таблеткою чи маззю тут часто не обійтись. А зволікання з діагностикою хвороби або неправильне її лікування може мати фатальні наслідки. З цим не жартують.
Самолікуванням ви можете зашкодити собі.
* Стерти важливі симптоми, і лікарю це ускладнить роботу (до мене, буває, приходять пацієнти без висипу, бо перед тим помастили уражені місця гормональним кремом, який «допоміг», і сподіваються на точний діагноз).
* Використати не ті ліки, що потрібно, зробивши гірше.
* Ліки можуть мати нюанси застосування, які ви можете не знати, а також побічні дії.
Провізор-фармацевт — не ваш лікар, він не має права призначати антибіотики, гормональні ліки тощо. Він не може змінювати, коригувати лікування, і тим паче — призначати його вам. Не може пропонувати додаткові ліки для «профілактики» чи «підтримати печінку», коли ви даєте рецепт на препарати. Це не його турбота, а звичайний бізнес. Адже в більшості випадків ті препарати з категорії бадів та біодобавок, що не мають науково доведеної ефективності. Сподівюсь, із часом ліки будуть продавати лише за рецептом.
Звичайно, це не означає, що ви не можете без консультації з лікарем випити, приміром, таблетку від головного болю. Саме тому ліки поділяються на ті, що продаються у вільному доступі, та рецептурні. Рецептурні — лише після огляду лікаря та його призначення. Якщо ж вас щось турбує, зверніться все ж таки до лікаря, робота котрого полягає і в тому, аби не пропустити важкої хвороби.
Будьте здорові!
Катерина БАКІКО,
лікар-дерматовенеролог науково-медичного центру Святої Параскеви. м. Львів.