Цього «зеленого лікаря» можна зустріти майже в кожному домі. Рослина надзвичайно невибаглива, однак певну увагу їй все ж потрібно приділяти. Із роками може витягуватись, нижня частина оголюється, втрачається декоративність. Тому можна обрізати алое, щоб надати йому гарної форми, або не допускати надмірного розростання. Перед обрізуванням рекомендується протягом двох тижнів не поливати.
Періодично алое потребує й санітарного обрізування: видаляють сухе, пошкоджене чи хворе листя. Працюють гострим ножем або лезом. Видаляти внутрішні листки потрібно дуже обережно, щоб не поламати сусідні. Ранки зазвичай добре затягуються.
А якщо необхідно обрізати алое у лікувальних цілях? Тоді відрізайте листові пластини якомога ближче до стебла. Краще – нижні листки, у них найбільше соку. Не забувайте, що для використання з лікувальною метою рослині повинно бути щонайменше 3 роки. Листя спочатку кладуть на 10 днів у холодильник, загорнувши у папір або фольгу. Під впливом холоду в тканинах вироблятимуться цілющі речовини. Після чого вичавлюють сік і готують ліки.
Для обрізання алое з метою живцювання зрізають верхівку або бічні пагони довжиною 8–15 см. Зрізи присипають деревним вугіллям та 3–4 дні підсушують живці. Після цього неглибоко висаджують у вологий пісок або ставлять у воду. Коли в пагонів утворяться корінці, висаджують у невеличкі горщики в суміш із піску й торфу, взятих у рівних частинах, або з однієї частини піску, двох частин дернової та двох – листової землі. Можна висаджувати в готову землесуміш для кактусів. Старій рослині обрізування пагонів також буде на користь, бо після цього почне активно обростати молодими. Іноді верхівку алое спеціально прищипують, щоб стимулювати ріст бічних пагонів.
Буває, виникає потреба обрізати корені, особливо якщо вазон надміру поливали і корінці почали загнивати. Для цього рослину спочатку виймають із горщика, обтрушують землю та обстригають ножицями довгі, хворі, підгнилі корінці. Всі зрізи підсушують на свіжому повітрі, потім обробляють порошком деревного вугілля. Якщо рослина погано виймається, горщик потрібно покласти набік та злегка постукати руків’ям ножа по його боках. «Дітки», що утворились навколо рослини, можна відразу відділити та розсадити. Доки алое отстаточно не адаптується пілся посадки, поливають його дуже помірно. Щоб не витягувалося, розміщуйте в добре освітлюваному місці.
На здоров’я! Тепер, в сезон застуд, при появі нежитю корисно закапувати в ніс сік алое. А при болях у горлі його розводять із водою (1:1) та роблять полоскання.
Лідія ГЕРАЩЕНКО.