Восени чимало з нас переживають неприємний стан: швидку стомлюваність, підвищену дратівливість, перепади настрою з перевагою поганого, сонливість зранку й удень, а вночі, — навпаки, безсоння. Відбувається й загострення хронічних хвороб. Організм цієї пори доволі вразливий до всіляких інфекцій. Недарма ж осінь (як і рання весна) — пора епідемій ГВРЗ.
У чому ж річ? Це ввімкнувся наш біологічний годинник. Саме він і запускає механізм перебудови організму принаймні двічі на рік — навесні й восени. Тепер переживаємо осінній період, пов’язаний із підготовкою до холодної пори року. Передусім відбувається нагромадження певних жирових резервів для додаткових енергетичних витрат, зумовлених зміною харчового раціону, збільшенням хронічного фізичного навантаження: доведеться ж носити на собі кілька зайвих кілограмів одягу та взуття, долати льодові та снігові перепони тощо. Додаткове енергетичне джерело (жир, а з нього — вуглеводи) потрібне й для своєрідного самообігріву організму за умов низьких температур, характерних для нашої кліматичної зони і, слід додати, особливостей вітчизняного комунального господарства, що має забезпечувати тепло в оселях і комфортне пересування вулицями в разі снігопадів і ожеледиць.
Щоб без зайвого дискомфорту пережити стан осіннього «повороту на зиму», слід продовжувати, як було влітку, постачати організм вітамінами (вони ж не накопичуються у ньому!) і мікроелементами, достатньою кількістю білків, жирів, вуглеводів. Одне слово, в цей критичний для здоров’я сезон маємо організувати для себе і своїх близьких повноцінне, своєчасне, регулярне харчування. Не завадить також створити умови для щадного режиму праці.
Головне — не перевтомлюватися, за будь-якої нагоди відпочивати, уникати стресів.
Павло ЗАСУНЬКО, сімейний лікар.