Початок прямої лінії про заклади дошкільної освіти можна переглянути за покликанням: https://poradnica.com.ua/pro-zakladi-doshkilnoyi-osviti/
На запитання читачів «Порадниці» відповідає виконувачка обов’язків начальника відділу дошкільної освіти МОНУ Світлана Нерянова
— Розкажіть, будь ласка, які благодійні внески в дитсадках передбачені законом? Ми, батьки, вже стомилися здавати кошти чи не щодня!
Ігор Іванович.
Вінницька обл.
— Відповідно до ст.37 Закону України «Про дошкільну освіту» фінансово-господарська діяльність закладів дошкільної освіти здійснюється згідно з Законом України «Про освіту», законами про бюджет, власність, місцеве самоврядування та іншими нормативно-правовими актами, а утримання та розвиток матеріально-технічної бази цих закладів фінансуються за рахунок коштів їх засновників.
Джерелами фінансування закладу дошкільної освіти незалежно від форми власності можуть бути кошти:
— засновника (засновників);
— державного та місцевих бюджетів;
— батьків або осіб, які їх замінюють;
— добровільні пожертвування та цільові внески фізичних і юридичних осіб;
— інші кошти, не заборонені законодавством.
Джерелами фінансування закладів дошкільної освіти (відділень, груп), заснованих на умовах державно-приватного партнерства, є кошти засновників. Обсяги співфінансування визначаються засновниками на умовах договору.
— Яким чином батьки мають зробити благодійний внесок?
— Кошти можна перерахувати на рахунок закладу освіти, а за відсутності особового рахунку — через батьківські комітети з відповідним оформленням документів.
За Законом України «Про благодійну діяльність та благодійні організації» це добровільна особиста та/або майнова допомога для досягнення визначених цим Законом цілей, що не передбачає одержання благодійником прибутку, а також сплати будь-якої винагороди або компенсації благодійнику від імені або за дорученням бенефіціара.
— Чи мають батьки отримати квитанцію та звіт про витрачання внесених коштів? Хто контролює ці кошти — керівництво закладу чи батьківський комітет?
— Відповім словами міністра освіти і науки України Лілії Гриневич: «Ми вважаємо, що повинна бути прозорість використання цих коштів, контроль батьків». Усі грошові операції мають бути оприлюднені на сайті закладу; тоді батьки знатимуть, на що пішли їхні внески.
— Якщо батьки щороку здають кошти на нові парти, стільці, тюль, куди діваються ці речі наступного року?
— Це питання до директора, адже саме він відповідає за діяльність закладу.
— Якщо сім’я багатодітна, чи мають батьки робити благодійний внесок у садочок?
— Внески добровільні для всіх батьків.
— Як має реагувати керівництво дитсадка, якщо батьки відмовляються робити благодійний внесок?
— Спокійно. І в жодному разі не чинити тиск на батьків, він не є обов’язковим. І якщо керівник дошкільного закладу наполягає на внесенні благодійного внеску, то він перевищує свої посадові повноваження, тож має нести відповідальність за свої дії в межах чинного законодавства.
— Нас цікавить, хто має право на першочергове зарахування дитини до дошкільного дитячого закладу? Зокрема чи є воно, коли обидва батьки — інваліди ІІ групи загального захворювання?
Леонід.
м. Лозова Харківської обл.
— Відповідно до законодавства України першочергове зарахування до закладів дошкільної освіти передбачено для:
— дітей із особливими освітніми потребами, що зумовлені порушеннями інтелектуального розвитку та/або сенсорними та фізичними порушеннями (ч.2 ст.28 Закону «Про дошкільну освіту»);
— дітей осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи (ст.20 та ст.30 Закону «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»);
— дітей військовослужбовців за місцем проживання їх сімей (ст.13 ч.4. Закону «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей»);
— військовослужбовців військової прокуратури (п.4. ст.83 Закону «Про прокуратуру»);
— дітей загиблих (померлих) під час виконання службових обов’язків осіб рядового і начальницького складу служби цивільного захисту та основних працівників професійних аварійно-рятувальних служб (п.1 ст.121 Кодексу цивільного захисту України);
— дітей працівників дипломатичної служби (п.3 ст.34 Закону «Про дипломатичну службу»).
— Зараз багато говорять про камери спостереження у дитсадках. Хтось із батьків у захваті, та вихователі вбачають у цьому чимало мінусів; адже батьки часом ревно сприймають і цілком справедливі та коректні їхні зауваження до свого чада. Що з цього приводу кажуть дитячі психологи?
Петро Павлович.
Сумська обл.
— Певно, скільки психологів, стільки буде й думок. Але така практика справді є, особливо в приватних закладах; це дає змогу батькам стежити за освітньо-виховним процесом та ставленням персоналу до дітей. Зазвичай такі камери встановлюють у груповому приміщенні, роздягальні й спальні. Хоча постійне перебування під наглядом відеокамери має свої нюанси… Та за складних ситуацій, як-от неадекватної поведінки вихователя чи його помічника, камера допоможе об’єктивно оцінити те, що відбувається, і дійти висновку, чи були порушення прав дитини. Але на встановлення таких камер потрібна згода всіх батьків групи. Якщо ж дитина приходить у групу, де така камера вже працює, у садочку мають попередити про це батьків, а за їхньої незгоди — запропонувати іншу групу. Хочу звернути увагу на те, що при встановленні відеокамер керівництво закладу мало би взяти на себе відповідальність за непоширення відеоінформації про дітей; якщо ж такої відповідальності не беруть, то це вже батькам вирішувати, віддавати до такого садочка або групи свою дитину чи ні.
— Поясніть, будь ласка, чому відтепер пільги щодо оплати за дитсадок у столиці мають тільки кияни? Адже й ми, приїжджі, проживаючи тут усією родиною, працюємо, сплачуючи податки в місцевий бюджет!
Анатолій.
м. Київ.
— Такий підхід столиця перейняла у Тернополя, де вперше в Україні це запровадили. На наше звернення до КМДА про неправомірність такого рішення розпорядження змінили. Тепер, якщо тільки-но прийнята до садочка дитина не має київської реєстрації, але її батьки працюють у Києві, їм треба оформити картку киянина, звернувшись до відділення Ощадбанку. Її видають тільки батькам, які офіційно працюють, вона дає підстави для пільг за перебування дитини в садочку. А от за перебування дитини, зарахованої до 1.01.2019 р., згідно з цим розпорядженням, батьки сплачують на загальних підставах, як і дотепер.
Щодо вартості харчування, то багатодітна родина сплачує 50 відсотків; дитина з родини, яка отримує соціальну допомогу, перебуває у дитсадку безкоштовно; якщо ж дитина — сирота чи з особливими освітніми потребами, перебуває у спеціальній чи інклюзивній групі, витрати на її харчування покривають за кошти місцевого бюджету. За решту категорій дітей, відповідно до закону, сплачують певний відсоток, який встановлюють раз на рік місцеві органи влади.
— За минулі десятиріччя у приміщеннях садочків було розміщено чимало ЖЕКів, районних податкових інспекцій тощо. Ці адаптовані під перебування дітей приміщення уже назавжди втрачені для малят чи якісь зі старих таки повертають дошкільним закладам?
Ніна Петрівна.
м. Павлоград.
— Садочки повертаються, але не всі. Якщо приміщення перебуває в комунальній власності й там розміщено якусь установу, то його ще можна повернути, а от якщо його свого часу продали, то повернути можна, лише викупивши у нинішнього власника. Відповідних судових позовів щодо незаконного продажу приміщень дитсадків чимало й у Києві, але такі справи тривають роками.
— Чи існує гаряча лінія МОНУ для складних ситуацій?
Лідія.
Івано-Франківська обл.
— Спеціальної гарячої лінії немає, але можемо дати для таких випадків телефон нашого дошкільного відділу: 0(44) 481-32-00 (пн–чт — з 9 до 18 год., пт — з 9 до 16.45; вартість розмови залежить від тарифікації оператора, з номера якого іде виклик). Якщо виникають складні питання або треба порадитися, звертайтеся; ми завжди відповідаємо, а якщо питання можна вирішити на місцевому рівні, обов’язково даємо номер телефону спеціаліста обласного департаменту освіти, який вам допоможе. Та часом до нас звертаються, навіть не поспілкувавшись із керівником закладу, хоч починати розмову треба саме з ним. Зважайте й на те, з якого приводу маєте запитання. Якщо з навчально-виховного процесу — до вихователя-методиста, який є у всіх садочках і відповідає за це, з медичних питань і щодо харчування дітей — до медичної сестри закладу. Керівник закладу відповідає за глобальні питання.
— Добрий день! Людмила Гуцалюк з Білої Церкви турбує. Я вихователь, дозвольте поставити запитання від імені колег. Чули про підвищення зарплати для педагогів-дошкільників, а також про збільшення тривалості відпустки. Коли і яких саме змін очікувати?
— З 1 вересня згідно з постановою №695 від 10.07.2019 р. посадовий оклад педагогічних працівників дошкільних закладів буде підвищено на 10 відсотків. А от відпустка вихователів закладів дошкільної освіти всіх типів (постанова №694 від 10.07.2019 р.) становитиме 56 календарних днів з 1 січня 2020 року.
— Ще нас цікавить, яка кількість дітей має бути у різних вікових групах дитсадка?
— Відповідно до Закону «Про дошкільну освіту» дітки віком від 1 до 3 років — до 15 дітей; від 3 до 6(7) років — до 20 дітей у групі. Загалом же питання наповнюваності у групах — у компетенції місцевих органів влади, тож якщо вони ухвалять рішення відкрити групу з меншою кількістю дітей, це також можливо.
— А ще хотілося б уточнити щодо інклюзивних груп: якщо в групі є хоч одна дитина з особливими освітніми потребами, чи вважатиметься така група інклюзивною?
— Так, інклюзивними вважають групи, у складі яких є від 1 до 3 дітей із особливими освітніми потребами, і в таких групах обов’язково має бути асистент вихователя. Якщо у дитини є висновок інклюзивно-ресурсного центру про те, що вона потребує перебування в інклюзивній групі, то таку групу мають відкрити за заявою батьків.
— Дякуємо! І дуже приємно, що про нас, вихователів дошкільників, не забуваєте!
— Усе життя працюю в дитячому садочку, маю вищу освіту, люблю свою роботу. На жаль, батьки нерідко сприймають дошкільного педагога як людину зі сфери обслуговування, так наче той має лише обов’язки, а вони — всі права. До того ж вихователь практично не має захисту у випадку нечемної поведінки батьків. З огляду на це ми з колегами хочемо запитати, куди в разі потреби можна звернутися щодо захисту гідності педагога–дошкільника?
Олена Володимирівна.
Київська обл.
— Свого часу я сама пропрацювала 24 роки на такій посаді, тож можу порадити вихователям більше спілкуватися з батьками, показувати їм свою роботу. Хоч би в якій формі відбувалися заняття, та дитина щодня навчається чомусь, тож влаштуйте для батьків виставку її робіт. Якщо ж нема таких творчих занять, то раджу вихователям у груповому куточку для батьків обов’язково вивішувати коротку інформацію про заняття (тематичний день), що вивчали (повторювали), чим саме цього дня займалися діти. Або, якщо це розвиток мовлення і хтось успішно себе проявив, напишіть про це коротко від руки, зазначивши успіхи цих дітей.
Тож якщо привчити батьків, що така інформація з якимись порадами для них з’являтиметься регулярно, вони зможуть у вихідні закріпити набуті дітьми навички: приміром, сфотографувати на телефон розміщений вами текст вірша, який вивчили діти, і повторити його зі своїм малюком на вихідних.
Сучасні батьки зацікавлені в розвитку дітей, тож такий підхід дасть поштовх до спілкування з вихователем. А от якщо треба дати їм якісь пояснення чи поради, і ви за віком значно старші, потрібно йти з батьками на контакт і більше розповідати про свою роботу та їхніх дітей.
І найважливіше сьогодні — змінити формат батьківських запитань дитині зі «що ти їла» на «чим ти займалася в садочку». З усіма новими ініціативами вихователь може ознайомити батьків групи на щорічних вересневих зборах, і перспектива навчання їхніх малюків чомусь новому сама спонукатиме батьків ініціювати придбання необхідного для цього обладнання, канцтоварів тощо. Для старших дітей за допомогою батьків можна роздрукувати роздатковий матеріал із завданнями відповідно до віку. Вихователям треба стати ініціаторами такої співпраці.
Більше спілкуйтеся на позитиві! Навіть якщо треба розповісти батькам про неприємну ситуацію, пов’язану з дитиною, почніть із хорошого, знайдіть, за що похвалити, і тоді конфліктів із батьками не буде. А якщо й виникнуть, але вихователь поводитиметься правильно, то вирішать у групі, навіть не дійшовши до керівника закладу. У таких випадках неодмінно дайте висловитися самим батькам, а якщо відчуваєте свою правоту, дайте їм аргументовану відповідь.
Та за неадекватної поведінки батьків, коли вихователь не зміг вплинути на це, раджу найперше звернутися до керівника закладу і спробувати вирішити це питання у тристоронньому порядку. Також у конфліктних ситуаціях як вихователі, так і батьки можуть звернутися до управління освіти. Якщо ж і це не дало бажаного ефекту, то для захисту своїх прав вихователь може звернутися до суду. Захист прав усіх учасників навчально-виховного процесу та обслуговуючого персоналу в дошкільному закладі — у компетенції місцевих органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування. І, звісно, у разі фізичного конфлікту чи нецензурної лайки або погроз із боку батьків потрібно викликати поліцію за номером 102.
— Працюю в дитсадку, за 25 років багато бачила… Гадаю, треба на законодавчому рівні запровадити відповідальність батьків за своїх дітей і їхнє виховання та передбачити механізм контролю за дотриманням цієї вимоги. Адже часом, хоч як стараєшся, а вони тебе не чують.
Раїса.
Харківська обл.
— Законом України «Про дошкільну освіту» передбачено, що відвідування дитиною закладу дошкільної освіти не звільняє сім’ю від обов’язку виховувати, розвивати і навчати її в родинному колі. Батьки або особи, які їх замінюють, несуть відповідальність перед суспільством і державою за розвиток, виховання і навчання дітей, а також збереження їх життя, здоров’я, людської гідності (ст.8 Закону). Контроль за дотриманням цієї вимоги здійснюють місцеві органи опіки та піклування.
Батьки зараз справді складніші, можливо, вихователю потрібно змінити своє ставлення до них, поважаючи та враховуючи їхні запити. А якщо неправі, аргументовано давати їм відповідь.
Якщо звертати увагу батьків на нюанси поведінки їхньої дитини, це одне, а сказати, приміром, що от ваш син сьогодні розбив чашку, тож принесіть натомість нову, це зовсім по-іншому буде сприйнято. А можна ж про це повідомити так: мовляв, ваш хлопчик такий чудовий, кмітливий, але такий жвавий, що навіть чашку розбив, і тоді батьки, може, й самі запропонують принести нову. Все залежить від підходу!
— А якщо батько гукає до виховательки через паркан, аби випустила до нього дитину, бо він поспішає, хоч за правилами мав би зайти до дитсадка і забрати свого малюка?
— Правила існують для всіх, і в такому разі вихователь буде правий, якщо не погодиться на їх порушення. А от ознайомити всіх із цими правилами — це вже обов’язок керівника. Тож за неадекватної поведінки батьків, якщо вони були ознайомлені з правилами, вихователь має звернутися до керівника закладу, аби той поспілкувався з ними.
Видавництво “Ко-оп Медіа”, крім газети “Порадниця”, видає дитячий журнал “Розумашки”. Цей журнал допомагає батькам готувати дітей до школи та життя. Детально про журнал та акційна онлайн підписка за покликанням: http://bit.ly/2Ll49MK
На прямій лінії чергувала Ольга ГОЙДЕНКО.