Доброго дня! Мені 52 роки, маю 25 років педагогічного стажу. Зважаючи на те, що Конституційний суд України поновив право освітян на пенсію за вислугу років, чи можу я цим правом скористатися? Чи є це достатньою підставою для Пенсійного фонду при зверненні заявника?
Наталія Селешок.
На сьогодні порушене вами питання є актуальним. Рішенням КСУ від 4.06.2019 р. визнано такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними), положення п.«а» ст.54, ст.55 Закону України «Про пенсійне забезпечення». Причому положення законів 213 V-ІІ. №911-VІІІ, якими передбачено внесення змін до п.«а» ст.54, ст.55 Закону «Про пенсійне забезпечення» щодо збільшення тривалості страхового стажу для призначення пенсії за вислугу років та встановлення віку виходу на пенсію, неконституційними не визнавали. Отже, порушене вами питання потребує нормативно-правового врегулювання.
22 червня цього року мені виповнилося 59 років. Маю 39 років безперервного педагогічного стажу. З 2011-го по 2017 рік отримувала пенсію з інвалідності й працювала педагогом. Чи маю право на грошову допомогу в розмірі 10 місячних пенсій при виході на пенсію за віком?
Марія.
Відповідно до Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» грошова допомога надається за таких умов:
якщо на день досягнення пенсійного віку, передбаченого ст.26 зазначеного Закону, особа працювала в закладах та установах державної або комунальної форми власності на посадах, робота на яких дає право на призначення пенсії за вислугу років відповідно до пунктів «е»–«ж» ст.55 Закону України «Про пенсійне забезпечення»;
якщо страховий стаж на зазначених посадах становить 35 років для чоловіків, 30 — для жінок;
якщо до цього особа не отримувала будь-яку пенсію.
Отже, норма Закону чітко визначає, що грошова допомога призначається лише особам, які раніше жодного виду пенсії не отримували. Тому розраховувати на неї ви не можете.
Мені виповнилося 55 років. Від моменту аварії на ЧАЕС до 31 серпня 1990 року жила і працювала на Житомирщині, в зоні, визнаній потерпілою внаслідок цієї аварії. Підтверджувальні документи про це маю. Посвідчення потерпілої не оформляла. Мої ровесники пішли на пенсію у 52,5 року. Коли звернулася до Пенсійного фонду про можливість оформлення пенсії, з’ясувалося, що не маю такого права без посвідчення особи, потерпілої внаслідок аварії. То ж коли все-таки зможу вийти на заслужений відпочинок, хоч якась пільга для таких, як я, передбачена?
Наталя. м. Київ.
Так, пільга є. Для призначення пенсії із зниженим пенсійного віку наявність посвідчення не обов’язкове. Для визначення права на призначенням пенсії зі зниженням пенсійного віку вам слід документально підтвердити період проживання або роботи на забрудненій території відповідною довідкою. Хочу звернути вашу увагу на те, що лише за документами можна визначити право на зниження пенсійного віку і на скільки років раніше ви можете вийти на пенсію.
Якщо проживали чи працювали в період від моменту аварії до 31 серпня 1990 року в зоні гарантованого добровільного відселення, то за умови, що ви прожили або відпрацювали у цій зоні станом на 1 січня 1993 року не менше 3 років, пенсійний вік знижується на 3 роки та додатково на 1 рік за 2 роки проживання або роботи, але не більше 6 років.
Якщо ж проживали в зоні посиленого радіологічного контролю, то за умови, що станом на 1 січня 1993 року ви прожили або відпрацювали у цій зоні не менше 4 років, пенсійний вік зменшується на 2 роки (для осіб, які з моменту аварії до 31 липня незалежно від періоду проживали або працювали на такій території) та додатково на 1 рік за 3 роки проживання, роботи, але не більше 5 років.
Крім того, обов’язковою умовою є наявність відповідного страхового стажу.
Маю 46 років трудового стажу, працювала до 2013 року, але отримую мінімальну пенсію. Чому?
Зоя Вікторівна.
Розмір пенсії кожного пенсіонера залежить від його індивідуальних показників, таких, як страховий стаж і заробітна плата. При призначенні пенсії беруть показник середньої зарплати (доходу) в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески, котрі застосовують для обчислення пенсії відповідно до Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування». Якщо розмір зарплати був мінімальним або навіть меншим, це відіграло істотну роль при призначенні пенсії, оскільки її обчислюють відповідно до формули:
П = Зп х Кс, де:
П — розмір пенсії, грн.;
Зп — заробітна плата (дохід) застрахованої особи, з якої обчислюють пенсію, грн.;
Кс — коефіцієнт страхового стажу застрахованої особи.
Можу порадити звернутися до Пенсійного фонду, щоб звідти надіслали запит на підприємство, де ви працювали в період до 2000 року, або звернутися туди особисто, щоб отримати довідку про заробітну плату за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд до 30 червня 2000 року незалежно від перерв. Можливо, такий перерахунок вплине на розмір пенсії у бік збільшення.
Мені 70 років. 10 років тому призначили пенсію через втрату годувальника. Чоловік був державним службовцем. Розмір пенсії станом на 2009 рік становив 3000 грн. Відтоді її не перераховували, не індексували, тобто розмір не змінився. Чому?
О.Михайловська. м. Малин Житомирської обл.
Пенсії з втрати годувальника з числа осіб, які обіймали державні посади, не перераховують, бо скасовано ст.37 Закону України «Про державну службу», якою такий перерахунок було передбачено. Тому цей вид пенсії змін не зазнав. Можливо, доцільніше перейти на пенсію за віком. Або на пенсію з втрати годувальника, але не як держслужбовця, а відповідно до ст.36 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» як особі, що була застрахованою у солідарній системі.
Одержую пенсію за віком із травня 2018 року. Її розмір становив 1554 грн., а з січня 2019 року виплата чомусь змінилася і стала 1497 грн. Я звернулася до Пенсійного фонду, де сказали, що при нарахуванні помилилися з розрахунком і відтепер моя пенсія буде меншою. За місяць після звернення мені зателефонували і сказали, щоб я прийшла написати про це заяву, і з моєї пенсії почнуть відраховувати надміру сплачені кошти, а це більше 1000 грн. Заяву я не писала.
Т.М.Литвин. Вінницька обл.
Переплата сталася не з вашої вини, тому вчинили правильно, що не писали заяву.
Підкажіть, як із 1 березня 2019 року мали проіндексувати мою пенсію з втрати годувальника інваліда ІІ групи ЧАЕС. Розмір пенсії до 1.03.2019 р. становив 3463 грн., доплати отримала 352 грн.
Людмила. м. Бориспіль.
Швидше за все, індексація відбулася правильно. Ми зі свого боку здійснимо перевірку, і зв’яжемося з вами особисто.
Вийшла на пільгову пенсію у 2010 році. Працювала медсестрою. Розмір пенсії — 1650 грн. Перерахунків не було. Чому?
Галина Іванівна. Івано-Франківська обл.
Пенсію перерахували, бо розмір вашої пенсії вищий за прожитковий мінімум, установлений з 1 липня 2019 року для непрацездатних осіб у розмірі 1564 грн. Оскільки ви не маєте 30 років страхового стажу, то з 1 липня 2019 року доплата до 2000 до вашої пенсії не встановлюється.
Моя мама — багатодітна, народила 5 дітей, і коли виходила на пенсію, ще не мала статусу матері-героїні й відповідного посвідчення. Після встановлення статусу ми звернулися до Пенсійного фонду з проханням перерахувати пенсію, але нам відмовили. Чи законно це?
Наталя.
Відповідно до норм Закону «Про пенсії за особливі заслуги перед Україною» пенсію призначають матерям, які народили 5 і більше дітей та виховали їх до 6-річного віку. Наявність статусу не впливає на розмір пенсії за особливі заслуги.
Хоч пенсіонерка, але продовжую працювати на півставки вже 3 роки. Перерахунку пенсії не було. Чому?
Ніна Іванівна. м. Київ.
Починаючи з квітня минулого року, органи Пенсійного фонду України в автоматизованому режимі перераховують пенсії пенсіонерам, які працюють. Такий перерахунок відбувся в квітні минулого та цього року і торкнувся саме пенсіонерів, які продовжують працювати і набувають право на його проведення, відпрацювавши після призначення чи попереднього перерахунку пенсії 24 місяці. Оскільки ви працюєте на півставки, то відповідно заробіток, який отримуєте, невисокий. Перерахунок вашої пенсії проводиться з додаванням стажу й істотно на розмір пенсії не вплинув.
Я пенсіонерка, мені 66 років, інвалід ІІІ групи, маю 25 років стажу. На пенсії з інвалідності з 2001 року, її розмір — 1603 грн., але перерахунку не було. Чому?
Валентина. Київська обл.
Розмір вашої пенсії перевищує мінімальний. Пенсію за ІІІ групою інвалідності призначають у розмірі 50% пенсії за віком, тобто якщо зарплата була невисока, то й розмір пенсії не буде значно перевищувати мінімальний. З 1 липня мінімальна пенсія становить 1564 грн. Оскільки ви не маєте 30 років страхового стажу, то й перерахунок вам проведено лише зі зміною прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність.
Чоловік — ліквідатор ЧАЕС 2 категорії. Отримує пенсію 1738 грн. Дуже часто хворіє. Чи може він сподіватися на якийсь перерахунок?
Катерина Іванівна.
Пільгою для вашого чоловіка було зниження пенсійного віку. Але пенсію обчислюють на загальних підставах. Тобто враховують усю заробітну плату з 1 липня 2000 року і набутий страховий стаж. Якщо скажімо, він виходив на пенсію у 50 років, у нього був невеликий стаж, як наслідок, це відбилося на розмірі пенсії. Його пенсію будуть перераховувати щороку в березні. Якщо він має значні проблеми зі здоров’ям, зверніться до МСЕК для розгляду можливості встановлення групи інвалідності внаслідок Чорнобильської катастрофи. Для цієї категорії пенсійна виплата не може бути нижчою: для I групи інвалідності — 650% прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність; II групи — 525%; III групи — 360%.
Хочу уточнити питання, яку пенсію маю отримувати, бо з початку року її розмір весь час різниться. Чому?
Любов Захарівна. Одеська обл.
Для надання такої інформації треба ознайомитися з матеріалами вашої пенсійної справи. Інформацію вам можуть надати за письмовим запитом у Пенсійному фонді за місцем проживання.
На пенсію вийшла у віці 55 років і 2 місяці. Народилася 29 липня, пенсію оформила 1 жовтня. Скажіть, будь-ласка, чи потрібно буде звертатися додатково, коли досягну встановленого законодавством пенсійного віку — 58 років, щоб з моєї пенсії більше не проводили відрахування?
Людмила Іванівна. Одеська обл.
Ні, не потрібно. Це відбувається в автоматичному режимі. У вашому випадку — через 3 роки з моменту отримання пенсії.
У мене понад 40 років стажу, а пенсія — 2247 грн. Чи варто чекати якихось надбавок?
Валентина Іванівна. м. Черкаси.
Перерахунок відбувся з 1 липня цього року, наступний буде 1 грудня у зв’язку зі зміною мінімальних виплат. Більш детальну інформацію можна отримати у Пенсійному фонді, де зберігається ваша пенсійна справа.
У мене без 3 місяців 40 років стажу. Пенсія — 2040 грн. Маю статус дитини війни, ветерана праці. Чому мені нічого не додали до пенсії?
Надія Василівна.
Розмір пенсії кожного пенсіонера залежить від його особистих показників, а саме від стажу і заробітку. Оскільки, скоріш за все, ви отримували невисоку зарплату, це й вплинуло на розмір пенсії. З 1 липня було проведено перерахунок розмірів пенсії та складових пенсійної виплати, які визначаються, виходячи з прожиткового мінімуму. Якщо у вашій пенсійній виплаті відсутні складові, які визначають, виходячи з прожиткового мінімуму, розмір пенсії з липня поточного року не змінився.
Чи може пенсія бути меншою за прожитковий мінімум для непрацездатних? Маю стаж 26 років і мінімальну пенсію, а є такі, хто не мають такого стажу, і теж отримують мінімальну. Хіба це справедливо?
Петро Миколайович.
Щодо першого питання — ні, не може. А щодо другого, то починаючи з 1 січня 2018 року право на призначення пенсії за віком після досягнення 60 років відповідно до законодавства мають особи за наявності страхового стажу не менше 25 років і право на мінімальну пенсію. Стаж необхідний для призначення пенсії збільшується щорічно до 35 років.
Мені 81 рік, маю 37 років стажу, дитина війни, вдова інваліда війни. Але пенсію мені не перераховують. Її розмір — 2300 грн.
Ольга Іванівна.
Ви маєте статус члена сім’ї інваліда війни та отримуєте надбавку до пенсії у розмірі 398,85 грн. та надбавку у розмірі 66,43 грн. як дитина війни. Їх розміри не переглядають, вони встановлені у визначеному законодавством розмірі.
Мені в серпні виповниться 59 років, маю 35 років стажу. Хочу дізнатися порядок призначення пенсії та її суму.
Марія. Яворівський р-н.
Для призначення пенсії вам потрібно звернутися до управління Пенсійного фонду. При собі потрібно мати трудову книжку, документ, що посвідчує особу (паспорт), ІПН та інші документи, які можуть вплинути на страховий стаж. Звернутися можна до досягнення пенсійного віку. Якщо маєте не менш ніж 35 років страхового стажу, пенсія має бути встановлена у розмірі не менш як 2 тис. грн.
Вийшла на пенсію у 2014 році, маю 28 років стажу, але розмір пенсії невеликий. І мені нічого не перераховують…
Раїса Василівна. Житомирська обл.
При призначенні пенсії в обов’язковому порядку враховують весь дохід, починаючи з 1 липня 2000 року, можливо, у вашому випадку доцільно взяти довідку про розмір нарахованого доходу (зарплати) за період до 30 червня 2000 р. за будь-які 5 років. Раджу звернутися до архіву з заявою, щоб вам дали довідку про зарплату за 60 місяців роботи, можна за і більш тривалий період роботи, та надати її до Пенсійного фонду. Спеціалістами буде проведено відповідний розрахунок та обрано доцільний варіант періоду зарплати для обчислення пенсії.
Із 2014 року на пенсії, нині не працюю, маю 37 років загального стажу і 25 — педагогічного. Але пенсія має розмір двох мінімальних. Де справедливість, чому так і який тоді стимул працювати?
В.Корнійчук. Житомирська обл.
Розмір вашої пенсії визначено з урахуванням ваших індивідуальних показників, таких як стаж та заробіток. Можливо, у вас є періоди роботи, навчання або догляду за малолітніми дітьми (до досягнення ними 3-річного віку і за умови, що у зазначений період ви не перебували в трудових відносинах), які не враховано до стажу роботи. Якщо так, то надайте цю інформацію органу Пенсійного фонду для перегляду розміру вашої пенсії.
Я працювала головним економістом, маю 28 років стажу, та вже 12 років перебуваю на пенсії за групою загального захворювання (екологія). Незабаром мені виповниться 60, хочу оформити звичайну пенсію за віком, тож дуже прошу відповісти, чи врахують при нарахуванні пенсії оці 12 років перебування на групі?
Л. Ткаченко. Закарпатська обл.
Ні, роки перебування на групі інвалідності при нарахуванні пенсії не врахують.
На прямій лінії чергувала Яна РОМАСЕНКО, юрисконсульт.