— Доброго дня! Пане Станіславе, до Вас звертається Тамара Корсун із с. Чорнухи Полтавської області. Скажіть, будь ласка, коли має бути обіцяна урядом надбавка пенсіонерам у розмірі 2400 грн.?
— Громадянам, які мають необхідний страховий стаж: жінки — 30 років, а чоловіки — 35 років (для осіб, яким пенсії призначені до 01.10.2011 — 20 і 25 років відповідно), та в яких загальний розмір пенсії (крім пенсії за особливі заслуги перед Україною, доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) після перерахунку з 01.03.2019 не досягатиме 1669,20 грн, встановлюватиметься одноразова доплата в сумі 2410,17 грн. Цю компенсацію виплачують поетапно, і якщо не отримали її у березні, то швидше за все одержите в квітні 2019 року.
Для пенсіонерів, які досягли 65-річного віку, та жінок, які мають страховий стаж 30 років, і чоловіків — 35 років, з 2018 року запроваджено мінімальний розмір пенсії на рівні 40% мінімальної зарплати. Така прив’язка означає, що пенсії цієї категорії пенсіонерів зростатимуть одночасно зі зростанням мінімальної заробітної зарплати. Відтак з 1 січня 2019 року вони отримуватимуть мінімальну пенсію на рівні 1669,2 грн.
Крім цього, додатково будуть проіндексовані пенсійні виплати для осіб, які мають великий трудовий стаж, однак через низьку заробітну плату одержують мінімальну пенсію.
Слід зазначити, що розмір підвищення не може бути однаковим для всіх, адже у кожного тривалість трудової діяльності та величина одержуваного заробітку була різною. За попередніми розрахунками, з 1 березня 2019 року пенсії будуть автоматично перераховані для більш ніж 258 тис. пенсіонерів області, або майже 93% від їх загальної чисельності.
Додаткову інформацію Ви можете отримати у районному управлінні праці та соціального захисту населення за місцем проживання.
— Здрастуйте, з Хмельниччини Вас турбую. Склала заповіт на двох доньок. Одна з них померла. Тепер хочу змінити заповіт і заповісти майно онуку. Як це зробити?
— Маєте право оформити новий заповіт та визначити в ньому інших спадкоємців. Заповіт, який було складено пізніше, скасовує попередній повністю або в частині, в якій йому суперечить.
Загалом кожен новий заповіт скасовує попередній і не відновлює складений раніше (ст.1254 Цивільного Кодексу України). Якщо у населеному пункті немає нотаріуса, то заповіт (крім секретного) може бути посвідчений уповноваженою на це посадовою особою відповідного органу місцевого самоврядування (ст.1251 ЦКУ). А якщо Ви з якихось причин узагалі не зробите новий заповіт, то спадкоємці спадкуватимуть за законом, у порядку черговості.
— Телефоную з Вінницької області. Підкажіть, будь ласка, як оформити землю біля будинку, якщо межі не погоджено з сусідами?
— Щоб оформити земельну ділянку, потрібно звернутися з письмовою заявою і документами, що повідчують особу та право власності на будинок до сільської, селищної або міської ради. Відповідно до статей 91, 96, 103 Земельного кодексу України, власники та землекористувачі суміжних земельних ділянок повинні жити за правилами добросусідства, тобто зобов’язані співпрацювати при вчиненні дій, спрямованих на забезпечення прав на землю кожного з них, не порушувати законні права один одного, тому відмова в погодженні меж земельної ділянки може перешкодити іншій особі (сусіду) в оформленні прав на неї.
Особа, зацікавлена у вирішенні земельного спору, може звернутись до Комісії з питань землекористування (при сільських, селищних та міських радах) із заявою щодо неможливості узгодити межі земельної ділянки в натурі у зв’язку з відсутністю суміжних землекористувачів, ненадання ними згоди на погодження, чи з інших причин.
Якщо при розгляді земельного спору буде доведено, що відмова сусіда щодо узгодження меж є безпідставною або дійсно неможливе підписання Акту по причині відсутності суміжних власників чи землекористувачів, то Комісією приймається рішення про необхідність підписання Акту сусідом або відповідно про погодження меж земельної ділянки без підписів суміжних власників чи землекористувачів.
Якщо розгляд земельного спору не приніс позитивного результату, то особа має право звернутись до суду за захистом свого порушеного, невизнаного чи оспорюваного права на землю. В суді можна вирішувати спори і без попереднього їх розгляду в позасудовому порядку. У такому разі доцільно скористатися послугами центру безкоштовної правової допомоги. Потрібно надати довідку, що підтверджує ваше матеріальне становище, довідку про склад сім’ї, документи, що посвідчують особу.
— Які документи потрібно мати, щоб побудувати гараж? Борис Іванович, Закарпатська обл.
— Треба оформити документи на землю під його будівництво (право власності або взяти ділянку в оренду), направивши відповідний запит до сільської ради чи виконавчого комітету.
Після цього, виконати такі дії:
отримати дозвіл на будівництво гаража: замовити проект, подати заяву до місцевого органу самоврядування, узгодити креслення;
виконувати будівельно-монтажні роботи в терміни, вказані у дозволі;
після закінчення будівництва оформити акт введення в експлуатацію;
подати документи на отримання свідоцтва про право власності.
–– Андрій Петрович, м. Гребінка, Полтавської області. Мій дід склав заповіт, згідно з яким єдиним спадкоємцем був я, але з’ясувалося, що заповіт потім було переписано не на мою користь, підозрюю, що обманним шляхом. Як діяти, щоб відстояти своє законне право на спадщину?
— Змінити заповіт міг тільки спадкодавець. Заповіт — це комплекс розпоряджень спадкодавця на випадок своєї смерті. Щоб потурбуватися про своє майно у разі несподіваних ситуацій, раджу складати заповіт, який розставить всі крапки щодо рухомого або нерухомого майна власника.
Кожен має змогу особисто визначити осіб, які стануть спадкоємцями, або позбавити когось права на спадкування, покласти на спадкоємців певні обов’язки, а також визначити майно або його частину, яке буде предметом спадкування.
У разі відсутності заповіту відбувається спадкування за законом. При переконанні в потребі складання заповіту необхідно звернутися до нотаріуса за місцем проживання для отримання консультації.
Що необхідно для посвідчення заповіту? Особа, яка бажає посвідчити заповіт, може звернутись до будь-якого нотаріуса у Києві чи іншому місті України. Для цього надаються оригінали паспорта та ідентифікаційного номера заповідача. Документи, які підтверджують право власності на майно, щодо якого потрібно посвідчити заповіт, пред’являти не обов’язково.
Заповіт виготовляється нотаріусом за допомогою загальноприйнятих технічних засобів на спеціальних бланках нотаріальних документів протягом однієї години, підписується заповідачем та нотаріусом.
Останнім етапом нотаріального посвідчення заповіту є обов’язкове внесення відомостей про заповіт до Спадкового реєстру в день його посвідчення.
Статтею 1254 Цивільного кодексу України передбачено право заповідача на скасування та зміну заповіту в будь-який час. Заповіт, який було складено пізніше, скасовує попередній заповіт повністю або у тій частині, в якій він йому суперечить.
Скасування заповіту, внесення до нього змін провадяться заповідачем особисто. Згідно зі статтею 1257 Цивільного кодексу України, заповіт, складений особою, яка не мала на це права, а також заповіт, складений з порушенням вимог щодо його форми та посвідчення, є нікчемним. За позовом заінтересованої особи суд визнає заповіт недійсним, якщо буде встановлено, що волевиявлення заповідача не було вільним і не відповідало його волі.
У разі недійсності заповіту спадкоємець, який за цим заповітом був позбавлений права на спадкування, одержує право на спадкування за законом на загальних підставах.
Якщо щодо заповідача застосовувалися погрози, шахрайські дії, фізичний або психічний вплив, необхідно подавати позовну заяву до суду про визнання заповіту недійсним.
Статтею 365 2 Кримінального кодексу України передбачено кримінальну відповідальність за недобросовісну діяльність (зловживання своїми повноваженнями) нотаріусом, а саме — обмеженням волі на строк до 3 років з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до 10 років.
Якщо ці дії спричинили тяжкі наслідки — караються позбавленням волі на строк від 5 до 8 років з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до 3 років, з конфіскацією майна.
Якщо ж, як випливає з ваших слів, спадкодавець не вносив змін, то це правопорушення можна кваліфікувати як шахрайські дії та звертатися до поліції для відкриття кримінального провадження і відновлення вашого порушеного права на майно.
— Мене звати Василь Ковтуник, живу в Снятинському районі на Івано-Франківщині. Я пенсіонер, отримую пенсію 1497 грн. У 2018 році подав документи для оформлення субсидії, але мені відмовили в її призначенні на жовтень-листопад. Вважаю відмову безпідставною, бо маю дуже низький рівень доходів. Куди звертатися?
— Відповідно до п.6 Положення «Про порядок призначення житлових субсидій», житлова субсидія не призначається (у тому числі на наступний період), якщо:
загальна площа житлового приміщення перевищує 120 кв. м для квартири і 200 кв. м для індивідуального будинку (крім дитячих будинків сімейного типу та прийомних сімей, а також сімей, в яких не менше року проживають троє і більше дітей, з урахуванням тих, над якими встановлено опіку чи піклування);
будь-хто зі складу домогосподарства або член сім’ї особи зі складу домогосподарства має у своєму володінні транспортний засіб, що підлягає державній реєстрації і з дати випуску якого минуло менше п’яти років (крім мопеда);
у складі домогосподарства або у складі сім’ї члена домогосподарства є особи, які досягли 18-річного віку станом на початок періоду, за який враховуються доходи для призначення житлової субсидії і в цьому періоді:
за інформацією ДФС, Пенсійного фонду України, в них взагалі відсутні доходи, які враховуються під час призначення житлової субсидії або вони отримували середньомісячний сукупний дохід менший, ніж розмір мінімальної заробітної плати, встановленої на початок періоду, за який враховуються доходи для призначення житлової субсидії;
вони не сплатили єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування;
наявна інформація про прострочену понад 2 місяці заборгованість з оплати житлово-комунальних послуг, витрат на управління багатоквартирним будинком, загальна сума якої перевищує 340 грн. на день звернення за призначенням житлової субсидії.
Раджу звернутися зі скаргою до обласного органу праці та соціального захисту населення. Її можна подати особисто або надіслати поштою з повідомленням про вручення.
— Вам телефонує Валентина Миколаївна з Хмельницької області. Здаю в оренду земельний пай, але орендар значно занижує орендну плату, тож хочу розірвати з ним договір. На мої численні звернення він не реагує. Що робити?
— Згідно з ч.1 ст.79 Земельного кодексу України, земельна ділянка — це частина земної поверхні з установленими межами, певним місцем розташування, з визначеними щодо неї правами.
Відповідно до вимог ст.3 Закону України «Про оренду землі», об’єктами оренди є земельні ділянки, що перебувають у власності громадян, юридичних осіб, комунальній або державній власності.
Ст.2 Закону України «Про порядок виділення в натурі (на місцевості) земельних ділянок власникам земельних часток (паїв)» визначено, що основним документом, який посвідчує право на земельну частку (пай), є сертифікат на право на земельну частку (пай), виданий районною (міською) державною адміністрацією.
Законом України «Про оренду землі», передбачено, що громадяни – власники сертифікатів на право на земельну частку (пай) до виділення їм у натурі (на місцевості) земельних ділянок мають право укладати договори оренди земель сільськогосподарського призначення, місце розташування яких визначається з урахуванням вимог раціональної організації території і компактності землекористування, відповідно до цих сертифікатів із дотриманням вимог Закону.
Згідно зі ст.598 Цивільного кодексу України, зобов’язання припиняється частково або в повному обсязі на підставах, встановлених договором або законом.
Відповідно до ст.31 Закону України «Про оренду землі», договір оренди землі припиняється в разі:
закінчення строку, на який його було укладено;
викупу земельної ділянки для суспільних потреб та примусового відчуження земельної ділянки з мотивів суспільної необхідності в порядку, встановленому законом;
поєднання в одній особі власника земельної ділянки та орендаря;
смерті фізичної особи-орендаря, засудження його до позбавлення волі та відмови осіб, зазначених у ст.7 цього Закону, від виконання укладеного договору оренди земельної ділянки;
ліквідації юридичної особи-орендаря;
відчуження права оренди земельної ділянки заставодержателем;
набуття права власності на житловий будинок, будівлю або споруду, що розташовані на орендованій іншою особою земельній ділянці;
припинення дії договору, укладеного в рамках державно-приватного партнерства (щодо договорів оренди землі, укладених у рамках такого партнерства).
Договір оренди землі може бути розірваний за згодою сторін. На вимогу однієї зі сторін договір оренди може бути достроково розірваний за рішенням суду в порядку, встановленому законом. Допомогти у складанні позовної заяви та бути представником у суді можуть співробітники центру правової допомоги за місцем проживання.
Розірвання договору оренди землі в односторонньому порядку не допускається, якщо інше не передбачено законом або цим договором.
Відповідно до ч.1 ст.34 Закону України «Про оренду землі» у разі припинення або розірвання договору оренди землі орендар зобов’язаний повернути орендодавцеві земельну ділянку на умовах, визначених договором. Орендар не має права утримувати земельну ділянку для задоволення своїх вимог до орендодавця.
У разі якщо ви стали жертвою шахрайства, зверніться до правоохоронних органів.
Статтею 190 Кримінального кодексу України за шахрайство законодавством передбачена кримінальна відповідальність. У залежності від розмірів збитків карається штрафом від 850 грн до позбавлення волі на строк від 5 до 20 років із конфіскацією майна.
— Мій чоловік за декілька днів до смерті просив подарувати хату молодшій доньці, бо троє старших дітей живуть окремо. Чи потрібен усний чи письмовий дозвіл інших дітей? Які обов’язки у такому разі бере на себе молодша донька? Які права на хату матиму я, підписавши договір дарування? Раїса Григорівна, Сумська обл.
— Якщо за життя чоловіка не було складено заповіт та (або) не укладено договір дарування, спадкування буде відбуватися за законом, тобто право на майно матимуть дружина померлого та всі діти. Якщо є домовленість, старші діти можуть написати відмову від своєї частини майна на користь молодшої доньки. Окремих зобов’язань при отриманні майна не виникає, але Ви можете заключити договір довічного утримання. У разі ж оформлення договору дарування будь-які майнові права щодо будинку ви втратите.
— Добрий день, Олена з Закарпаття. Моя невістка доглядає за інвалідом I групи (психічний розлад). Отримує допомогу по догляду. Чи має вона право на зарахування цього періоду до страхового стажу?
— Так, має. Загальнообов’язковому державному пенсійному страхуванню відповідно до Закону “Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування” підлягають, зокрема, один з непрацюючих працездатних батьків, усиновителів, опікун, піклувальник, які фактично здійснюють догляд за дитиною-інвалідом, а також непрацюючі працездатні особи, які здійснюють догляд за інвалідом I групи або за особою похилого віку, яка за висновком медичного закладу потребує постійного стороннього догляду або досягла 80-річного віку, якщо такі непрацюючі працездатні особи отримують допомогу, надбавку або компенсацію відповідно до законодавства. Зверніться з письмовою заявою до управління праці та соціального захисту населення, додавши документи, що підтверджують факт догляду (договір, рішення суду).
— За 10 років після смерті родича першого ступеня споріднення з’ясувалося, що він мав у банку вклад у валюті. Цей банк і досі працює в Україні, інших близьких родичів, крім мене, померлий не мав. Чи можливо за таких обставин успадкувати ці кошти? Юрій, Київська обл.
— Потрібно звернутися до суду з позовною заявою про поновлення строків на прийняття спадщини. У разі позитивного для Вас рішення суду матимете право на відкриття спадкової справи і відповідно — отримання спадку.
— Останніми роками у Києві проводиться чимало ярмарків — продажів одягу, взуття, аксесуарів українських виробників із різних регіонів країни. Розрахунки здебільшого на них готівкою (мало в кого є термінали для розрахунку карткою), та й звичних для нас чеків продавці не видають. Виходить, що покупець придбаває річ на свій страх і ризик, бо в разі виявлення якогось дефекту протягом тих же двох тижнів повернути її без чеку неможливо. Чому при організації подібних заходів продавців не зобов’язують мати при собі переносні касові апарати? Якщо це неможливо, то яким чином при виявленні якихось недоліків людина може повернути чи обміняти річ, придбану на ярмарках-продажах? Інна, м. Київ.
— Маєте законне право вимагати чек. Також раджу зберігати бірки, при можливості залучайте свідків. У разі виявлення недоліків у прибаному товарі звертайтеся до Державної споживчої служби з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів. Згідно зі ст.5 Закону України «Про звернення громадян», звернення може бути усним чи письмовим. Усне звернення викладається громадянином на особистому прийомі або за допомогою засобів телефонного зв’язку через визначені контактні центри, телефонні гарячі лінії та записується (реєструється) посадовою особою. Письмове звернення надсилається поштою або передається громадянином до відповідного органу, установи особисто чи через уповноважену ним особу, повноваження якої оформлені відповідно до законодавства. Письмове звернення також може бути надіслане з використанням мережі Інтернет, засобів електронного зв’язку (електронне звернення). У зверненні має бути зазначено прізвище, ім’я, по батькові, місце проживання громадянина, викладено суть порушеного питання, зауваження, пропозиції, заяви чи скарги, прохання чи вимоги. Письмове звернення повинно бути підписано заявником (заявниками) із зазначенням дати. В електронному зверненні також має бути зазначено електронну поштову адресу, на яку заявнику може бути надіслано відповідь, або відомості про інші засоби зв’язку з ним. Застосування електронного цифрового підпису при надсиланні електронного звернення не вимагається.
— Ганна Андріївна, Одеська обл. Склалася така ситуація: діти живуть з бабусею, мама померла, а тато вже 4 роки не сплачує аліменти. Куди можна звернутися?
— При наявності судового рішення Вам необхідно звернутися до виконавчої служби, з письмовою заявою, за місцем проживання боржника. Також пам’ятайте про тимчасову державну допомогу дітям, батьки яких ухиляються від сплати аліментів, не мають можливості утримувати дитину або місце проживання їх невідоме. Відповідно до ст.181 Сімейного кодексу України, якщо місце проживання чи перебування батьків невідоме, або вони ухиляються від сплати аліментів, або не мають можливості утримувати дитину, дитині призначається тимчасова державна допомога з урахуванням матеріального стану сім’ї, у якій виховується дитина. Головною умовою призначення тимчасової допомоги є невиконання одним із батьків обов’язку щодо утримання дитини з таких підстав: рішення суду про стягнення аліментів з одного з батьків не виконується у зв’язку з ухиленням від сплати аліментів або відсутністю у боржника коштів та іншого майна, на які за законом може бути звернено стягнення; стосовно одного з батьків здійснюється кримінальне провадження або він перебуває на примусовому лікуванні, у місцях позбавлення волі, якого визнано в установленому порядку недієздатним, а також перебуває на строковій військовій службі; місце проживання (перебування) одного з батьків не встановлено.
Тимчасова допомога призначається і виплачується за місцем проживання перебування) одного з батьків, який утримує дитину, управлінням праці та соціального захисту населення районної, районної у містах Києві держадміністрації, структурним підрозділом з питань праці та соціального захисту населення виконавчого органу міської, районної у місті ради. Для призначення тимчасової допомоги один з батьків звертається до органу соціального захисту населення за місцем проживання (перебування).
— Моя донька позбавлена батьківських прав, тому онуку виховую самостійно. Донька не сплачує аліменти. Як стягнути кошти? Чи може мама дівчинки розраховувати на аліменти від дитини в майбутньому?
У статті 51 Конституції України зазначено: «Батьки зобов’язані утримувати своїх дітей до повноліття. Повнолітні діти зобов’язані піклуватися про своїх непрацездатних батьків».
Згідно зі ст.194 Сімейного кодексу України, у випадку заборгованості по аліментах вони стягуються з відповідача за виконавчим листом за минулий час, але не більш як за десять років, що передували пред’явленню виконавчого листа до виконання.
У випадку, якщо боржник не виплачував аліменти з причини, що перебував у розшуку або за кордоном, вони мають бути сплачені за весь минулий час.
Заборгованість по аліментах стягується незалежно від досягнення дитиною повноліття, а у випадках коли дитина навчається у навчальному закладі. Згідно зі ст.199 Сімейного кодексу України, аліменти нараховуються до 23 років.
Відповідно до ст.196 Сімейного кодексу України, боржник несе відповідальність за прострочення сплати аліментів. Одержувач аліментів має право на стягнення неустойки (пені) у розмірі 1% суми несплачених аліментів за кожен день прострочення від дня прострочення сплати аліментів до дня їх повного погашення або до дня ухвалення судом рішення про стягнення пені, але не більше 100% заборгованості.
Якщо боржник злісно ухиляється від сплати аліментів, він несе кримінальну відповідальність, яка визначена ст.164 Кримінального кодексу України, а саме –громадські роботи на строк від 80 до 120 год. або арештом на строк до 3 місяців, або обмеженням волі на строк до 2 років.
Під злісним ухилянням слід розуміти будь-які діяння боржника, спрямовані на невиконання рішення суду (приховування доходів, зміну місця проживання чи місця роботи без повідомлення державного виконавця, приватного виконавця тощо), які призвели до виникнення заборгованості зі сплати таких коштів у розмірі, що сукупно складають суму виплат за три місяці відповідних платежів.
Для стягнення заборгованості по аліментах другий з батьків, із ким проживає дитина, має право подати позовну заяву до суду. В цій заяві позивач повинен викласти обставини справи, вказати суму аліментів і суму заборгованості.
Також необхідно пам’ятати про тимчасову державну допомогу дітям, батьки яких ухиляються від сплати аліментів, не мають можливості утримувати дитину або місце проживання їх невідоме. Відповідно до ст.181 Сімейного кодексу України, якщо місце проживання чи перебування батьків невідоме, або вони ухиляються від сплати аліментів, або не мають можливості утримувати дитину, дитині призначається тимчасова державна допомога з урахуванням матеріального стану сім’ї, в якій виховується дитина.
Головною умовою призначення тимчасової допомоги є невиконання одним із батьків обов’язку щодо утримання дитини з таких підстав:
рішення суду про стягнення аліментів з одного з батьків не виконується у зв’язку з ухиленням від сплати аліментів або відсутністю у боржника коштів та іншого майна, на які за законом може бути звернено стягнення;
стосовно одного з батьків здійснюється кримінальне провадження або він перебуває на примусовому лікуванні, у місцях позбавлення волі, якого визнано в установленному порядку недієздатним, а також перебуває на строковій військовій службі;
місце проживання (перебування) одного з батьків не встановлено.
Тимчасова допомога призначається і виплачується за місцем проживання (перебування) одного з батьків, який утримує дитину, управлінням праці та соціального захисту населення районної, районної у містах Києві держадміністрації, структурним підрозділом з питань праці та соціального захисту населення виконавчого органу міської, районної у місті ради.
Для призначення тимчасової допомоги один із батьків звертається до органу соціального захисту населення за місцем проживання (перебування). Відповідно до ст.202 Сімейного кодексу України, повнолітні дочка, син повинні утримувати непрацездатних батьків як у вигляді сплати аліментів щомісячно, так і в додаткових витратах. Стаття 205 Сімейного кодексу України установлює розмір аліментів, які можуть бути стягнуті на користь батьків із повнолітніх дочки, сина в разі, коли вони добровільно не виконують свої обов’язки. Такий розмір визначається у твердій грошовій сумі і (або) у частці від заробітку (доходу), виходячи з матеріального і сімейного стану кожного з повнолітніх дочки, сина і батьків та з урахуванням можливості батьків одержувати аліменти один від одного.
Також ст.204 Сімейного кодексу України визначено, що дочка або син можуть бути звільнені судом від обов’язку утримувати матір, батька та обов’язку брати участь у додаткових витратах, якщо буде встановлено, що мати, батько ухилялися від виконання своїх батьківських обов’язків. Дочка, син звільняються судом від обов’язку утримувати матір, батька та обов’язку брати участь у додаткових витратах, якщо буде встановлено, що мати, батько не сплачували аліменти на утримання дитини, що призвело до виникнення заборгованості, сукупний розмір якої перевищує суму відповідних платежів за три роки, і така заборгованість є непогашеною на момент прийняття судом рішення про визначення розміру аліментів на батьків.