Якщо влітку переважно дошкуляє спека, навіть із загрозою для здоров’я, то взимку виникають інші, не менш небезпечні ризики. А саме…
Мороз. Низька температура може призвести до переохолодження, застуди і навіть обмороження з омертвінням тканин. Тому треба одягатися відповідно до пори року – в теплі речі, берегти відкриті ділянки тіла (руки, обличчя) від холоду. Обмороження може статися навіть і за не дуже низької температури – при сильному вітрі.
Ожеледь. Зледенілі тротуари, дороги, стежки не лише ускладнюють пересування, а й стають небезпечними зонами, де можна впасти й травмуватися. Тому, потрапляючи на слизькі ділянки, йдіть повільно, маленькими кроками, човгаючи. Особливо там,де не працюють або погано працюють комунальні служби, не прибираючи сніг, лід чи бодай посипаючи слизькі пішохідні ділянки піском і сольовою сумішшю. Як щороку о цій порі нагадує «Порадниця», якщо вже падаєте, то намагайтеся розслабитися і приземлитися на можливо більшу площу тіла, не виставляючи рук, а потім одразу перекотитися. Приміром, прийнявши удар на сідниці, одразу зсутультеся й переверніться на бік.
Лід на водоймах. На вкриті кригою річки, ставки, озера, водосховища виходять рибалки, діти (наприклад, влаштовують ковзанку), а також у прагненні скоротити собі дорогу замість мосту люди користуються льодовою поверхнею для переходу через водойму. І нерідко, втрачаючи пильність, а особливо нехтуючи елементарними правилами поведінки на льоду, провалюються. Щоб цього не сталося, треба пильнувати: впевнитися, що товщина льоду становить не менш як 10-15 см, наприклад, просвердливши його спеціальним льодобуром (коловорот), який використовують рибалки; перевірити місце примикання до берега льодяного покриву – він має бути без тріщин, вимоїн, сніжних вкраплень-надувань.
Якщо все-таки провалилися, не панікуйте. Помітивши людей, покличте на допомогу. Коли ж нікого поблизу немає, лишається допомогти собі самому. У воді робіть ногами рухи, ніби обертаєте педалі велосипеда, і намагайтеся вибратися на льодову поверхню. Якщо лід крихкий, обламується, то оберіть напрямок у бік берега і потроху просувайтеся, доки можна буде, злегка підстрибнувши, лягти животом на лід із широко розведеними руками. Інколи ефективніше зробити навпаки: вибиратися на тверду поверхню, лігши на спину. Вибравшись на лід, розпластайтеся на ньому й повзіть уперед або перекочуйтеся, не намагаючись піднятися на ноги. Зробити це можна, лише впевнившись, що лід міцний, здатний витримати вагу вашого тіла. Вставши, не гайте часу – швидко добирайтеся до якогось приміщення, де можна буде зігрітися, обсушити одяг.
Юрій ТОКАРЄВ.