Телеканали наввипередки розповідають про «внутрішні пожежі» і показують кухарів, котрі подають споживачам палаюче багаття та гори пекучого перцю на тарілках. Усе це заради того, аби переконати нас купити різноманітні засоби від печії, які погасять вогонь у шлунку й нейтралізують негативні наслідки нашої гастрономічної непомірності. «Чи й справді вони такі ефективні та безпечні, як розповідає реклама?» – запитує наша читачка Наталія Мінковська з Полтави. І просить розповісти про доступні народні засоби від печії.
Це неприємне й, на жаль, знайоме багатьом із нас відчуття свідчить про подразнення слизової оболонки стравоходу. Механізм його виникнення такий. М’язовий клапан замикає шлунковий сік у шлунку. Відкривається, щоб пропустити їжу, і знову закривається. Але соляна кислота, яку містить шлунковий сік, може просочуватися у стравохід, спричиняючи печію.
За підвищеної кислотності не можна нейтралізувати соляну кислоту содою, до якої у нас часто вдаються. Вона лише пригасить напад, а незабаром він повториться. Відчувши ознаки печії, випивайте після вживання їжі невеликими ковтками 100 мл теплого молока. Якщо протягом тижня печія не припиниться, то припущення про підвищену кислотність неправильне, і причина печії інша. А якщо це саме підвищена кислотність, на язику з’являється білий наліт, можливі нудота й навіть блювота. Народна медицина пропонує такий рецепт: з натертого кореня імбиру віджати 5 г соку, залити склянкою води й варити 3 хв. Додати 40 г меду й випити відвар за 20-30 хв. до вживання їжі. Курс лікування – 7 днів.
Допомагає позбутися печії внаслідок підвищеної кислотності яєчна шкаралупа. Її миють, перемелюють у кавомолці й розмішують у 150 мл води. Приймають раз на день протягом 2 тижнів.
Якщо напади печії за підвищеної кислотності супроводжуються жаром, приготуйте таку страву: 50 г рису варити в 300 мл води до готовності, додати 500 г дрібно нарізаної капусти й тушкувати 5 хв. З’їсти за 2 рази. Лікувальне харчування має тривати 2 тижні.
Ще одна причина печії – дискінезія жовчовивідних шляхів і проблеми з печінкою. У такому разі печія супроводжується відчуттям гіркоти в роті, на язику – наліт жовтого кольору. Причиною розладу може бути стрес і пов’язаний із ним спазм, що призводить до викидання жовчі в шлунок. Це може статися й у результаті активної фізичної роботи, коли м’язова оболонка шлунка розслаблюється і його тонус знижується (так званий «ледачий шлунок»). Проти цього допоможуть відвари з кукурудзяних приймочок і вівса. Столову ложку приймочок кип’ятять у склянці води 2-3 хв. і приймають по 1-2 столові ложки за 30 хв. до вживання їжі тричі на день упродовж 2 тижнів.
Відвар із вівса готують так: 2 столові ложки неочищених зерен кип’ятять в 1 л води 15 хв., додають іще 2 столові ложки зерен, кип’ятять 2-3 хв., доливають 2 столові ложки свіжого молока. Виходить приблизно 900 мл відвару. Приймають по 3 столові ложки за півгодини до вживання їжі тричі на день 2 тижні.
А при печії, пов’язаній з опущенням шлунка, можна підсилити основне лікування, призначене фахівцем, напоєм: по 10 г меленого імбиру й подрібнених горошин чорного перцю варити в 30 мл води 7 хв., приймати двічі на день за 10 хв. до вживання їжі, довівши обсяг води до 150 мл, протягом 3 днів.
Тим, хто потерпає від печії, слід вживати їжу невеликими порціями, бо клапан переповненого шлунка може розкритися, пропускаючи соляну кислоту, і не можна переїдати на ніч.
Юрій ТОКАРЄВ.
P.S. Редакція сайту poradnica.com.ua застерігає своїх читачів від застосування медичних порад без попередньої консультації з лікарем.