Свято Різдва Пресвятої Богородиці (або ж Другу Пречисту) завжди відзначаємо 21 вересня. За церковними переказами Богородиця народилася за часів, коли релігія була в занепаді, дедалі більшого поширення набували забобони, марновірство; моральні сили людства танули з кожним днем.
Люди навіть самі усвідомлювали, що потрібна якась надзвичайна подія, безпосереднє втручання Бога в земні справи. І Син Божий прийняв людську подобу, аби прийти на землю і врятувати людство від гріхів.
Через свою благочестивість Діва Марія була обрана на роль Матері Ісуса Христа. Тому Різдво Пресвятої Богородиці святкуємо як день, коли почали здійснюватися наміри Божі щодо спасіння роду людського від диявольського гріха.
Не тільки в церковній, а й у народний традиції із цим святом пов’язано день породіль. Жінки, які були бездітними, у Різдво Пресвятої Богородиці після Служби Божої у храмі замовляли окремий молебень, щоб люди помолилися Пресвятій Богородиці за їхнє майбутнє потомство, запрошували на обід гостей.
За фенологічними спостереженнями на Другу Пречисту в Україні (принаймні на більшості її території) панує дощова погода. Якщо задощило, то дощ може падати до 2 тижнів. Кажуть, що це Пречиста плаче через гріхи наші. І тільки щира людська молитва і покаяння здатні Її заспокоїти…
Тарас ЛЕХМАН.