«Єдина краса, яку я знаю, — це здоров’я», — прорік свого часу великий Гейне. З цим важко не погодитися, бо й справді, що може бути прекраснішим, аніж вигляд здорової, міцної тілом і духом людини. Та й хто з нас не хотів би хвалитися цією красою упродовж всього життя. Проте навіть якщо наділені нею щедро від народження, не завжди належно поціновуємо. А втрачаючи, картаємося і поспішаємо до лікарів у надії знову стати здоровими.
Скількох таких за свій лікарський вік проконсультував, лікував й оперував цей чоловік — годі й порахувати. Зате з упевненістю може сказати, що для кожного хворого, котрий звертався до нього, робив усе можливе, аби відвести біду. А вміє і може доктор медичних наук, професор, заслужений лікар України, головний лікар Київського міського клінічного ендокринологічного центру багато, адже недарма його ім’я називають в десятку найкращих ендокринологів світу за офіційним визнанням світової асоціації ендокринологів-хірургів.
ПРО ДУХОВНЕ
Духовно здорова людина — та, котра любить, цінує життя, відрізняє добро від зла, відстоює свої переконання, здатна до співпереживання, вболіває за своє і поважає чуже, вірить у Бога. Тільки фізично здорова — це, даруйте на слові, бройлер. А якщо духовно багата й фізично сильна — то повноцінна людина.
І духовне має бути первинним. Коли людина, скажімо, їде за кордон, то повинна пам’ятати, що представляє свою державу, народ, і поводитися там гідно, аби не казали про нас, українців: оце бачите, такі вони всі. Тобто людина повинна думати про імідж своєї держави.
ПРО ПОЗИТИВ, МЕТУ І ЗДОРОВ’Я
Гадаю, що ми багато в чому стаємо такими, як про себе думаємо, що собі прогнозуємо. А у позитиві, позитивних думках, звісно ж, велика сила криється. Песимізм не сприяє розвитку людини. Що ще важливо — у кожної людини має бути мета, до якої вона йтиме і заради якої щось творитиме. Ось і наш приклад: поставили собі за мету створити в Києві ендокринологічний центр. Довго до неї йшли. Нам не давали, нас розвалювали, нас продавали – але ми боролися, і центр таки був створений… Так і кожна людина повинна знати, чого хоче, і працювати на те. Як і на своє здоров’я: хочеш бути здоровим — трудись.
ПРО ПРОФІЛАКТИКУ
Я вважаю, що один раз на рік потрібно робити ультразвукове дослідження. Тим більше, що ми живемо у постчорнобильській Україні. Має значення і те, про що ми говорили — вплив великого міста на паренхіматозні ендокринні органи. Тому раз на рік треба перевірятися. І якщо, не дай Боже, збільшилася залоза чи є якісь найменші зміни, треба робити аналізи — повний спектр гормонів щитовидної залози та антитіл… Найголовніше, виявлену вчасно патологію легко корегувати.
Квітень, 2013 рік.
Автор і ведуча проекту «Порадницька гостина»
Тетяна Власюк.