Чи було у вас таке, що ви ображалися на інших через те, що вони не виправдали ваших очікувань?
Наприклад, дівчина вже в голові спланувала романтичну вечерю зі своїм хлопцем, усе розписала по хвилинах… Але тут її коханий каже: «Слухай, я сьогодні з хлопцями піду зустрінусь»… І все, — драма, сльози, образливі слова і т. д. Чому так відбулося?
Цьому є певне пояснення — синдром завищених очікувань. Це коли людина відчуває розчарування, гнів, виробляє комплекси, якщо щось пішло не за ідеальним планом в її голові. У нашій ситуації дівчина сама собі щось вигадала, сама вже в це повірила, наче буде тільки так і по-іншому взагалі не варіант (при цьому планування вечора не було обговорено з коханим).
Або, що відбувається дуже часто, коли ми знайомимося з новою людиною та ідеалізуємо її, а потім наші думки розбиваються об скелі реальності, і людина вже не здається такою ідеальною.
Запам’ятайте головне: ніхто не зобов’язаний відповідати вашим очікуванням, адже люди навіть можуть бути не в курсі, що на них поклали якусь «ідеальну» місію!
Але, безумовно, коли те, чого ви так сильно чекали, не виправдовується, це викликає дискомфорт. І наслідки можуть позначитися на стосунках. Зазвичай, жіночі очікування у стосунках надто завищені. Так, ви можете всіляко намагатися змінити партнера під свої цілі і потреби, щоб стати щасливою, але при цьому абсолютно не зважаєте на його критерії щастя. Пам’ятайте, що спочатку ви зійшлися, тому що вам було добре і для того, щоб це тривало!!! Тож розмовляйте, вислухайте бачення свого партнера, можливо, в нього зовсім інші погляди на все це. І не очікуйте якоїсь дзеркальної віддачі (ось я ради нього так, а він не може і такого), адже ваш вибір — він тільки ваш та може не відповідати вибору вашого партнера.
ЩО РОБИТИ ЗІ СВОЇМИ ЗАВИЩЕНИМИ ОЧІКУВАННЯМИ?
- Дивіться об’єктивно та реально на навколишній світ і близьких;
- сподівайтеся на себе, а не чекайте подачок від долі або інших людей;
- усвідомте те, що невиправдані очікування не принесуть щастя ні вам, ні тим, з ким ви їх пов’язуєте;
- запам’ятайте як правило, що ваші вчинки — це ваш вибір. Те, що ви вважаєте боргом партнера перед вами, — його свідомий вибір і його сприйняття ваших стосунків;
- нікого не порівнюйте, кожен унікальний по-своєму;
- насолоджуйтеся життям, кожним моментом.
Якщо відчуваєте, що самі із цим впоратися не зможете, то краще зверніться до психолога. Спеціаліст допоможе зрозуміти справжні бажання, які є саме вашими, а не надиктованими кимось, і навчить приймати, цінувати інших людей з усіма їхніми недоліками.
Галина ВОЛОШИНА, психологиня.