Історія нашої валюти сягає часів Київської Руси. Вважають, що її назва походить від давньої нашийної прикраси, а також вагової, лічильної та монетної одиниці, поширеної колись на теренах сучасної України — гривни. Навесні 1918-го в Українській Народній Республіці прийняли закон про гривню як валюту УНР, а через понад 70 років вона «народилася» вже як валюта незалежної України. Отож цьогорічного вересня нашій гривні вже виповнилося 25 — і це привід поговорити про неї детальніше!
ПРИВЕЗЕНА З-ЗА КОРДОНУ
Перший «похід по гривні» в Україні відбувся 19 серпня 1992-го — рівно через рік після початку путчу. Тоді 9 працівників Нацбанку вирушили з Одеси до Канади. Там готові купюри довелося завантажувати в морські контейнери. Взявши на борт 105 таких контейнерів, теплохід узяв курс на Мальту. Грошові купюри номіналом 50 і 100 гривень із вищим рівнем захисту для України друкувала відома фірма, фабрики якої, зокрема, працювали й на Мальті, згадував тодішній начальник управління служби безпеки НБ Ігор Чернік. Та ці свіжонадруковані банкноти увійшли в обіг не одразу, а лише через 4 роки, у вересні 1996-го, після оголошеного 25 серпня 1996 Указу Президента України Леоніда Кучми «Про грошову реформу в Україні», а в перехідний період роль грошової одиниці виконували купоно-карбованці.
РЕЦЕПТ
Рецепт виготовлення гривневої купюри — державна таємниця, але головні етапи виробничого процесу відомі. Починаючи з 1997 р., папір для наших гривень виготовляють на фабриці банкнотного паперу. Процес починається з очищення маси, що потрапляє в циліндричну круглостінну машину, де полотно формується завдяки обертанню. Поступово в дію вступають хімічні зв’язки, і з апарата виходить суцільне паперове полотно, яке потрапляє на гауч-сітку, сушиться та охолоджується для набуття міцності. Далі папір піддається каландруванню: його пропускають через невеликі проміжки між валиками, що обертаються, для формування необхідної товщини. На цьому самому етапі в папір втискають водяні знаки. Для міцності купюр номіналом 100 і більше гривень у структуру додається віконна стрічка. Розрізаний на аркуші папір упаковують по 500 шт. і відправляють на банкнотну фабрику.
Поставщики бавовни як головної складової маси для виготовлення гривень — Узбекистан і Туреччина. Віднедавна до складу такої маси додають іще й льон, вирощений неподалік банкнотної фабрики, що в Малині на Житомирщині. Це підвищує зносостійкість 1000-гривневих купюр, яку оцінюють за спеціальним параметром — кількістю подвійних згинів, що має бути не меншою за 5000 разів. На випробовування одного взірця банкнотного паперу витрачають близько 45 хв.
Цікаво, що в світовій практиці були випадки виготовлення грошей із додаванням рисової соломи й волокон рослин родини бананових.
ДИЗАЙН
Дизайн перших українських банкнот почали розробляти ще до настання Незалежності. Звісно, з часом художники Банкнотно-Монетного двору привнесли зміни у вигляд купюр. Приміром, на зворотньому боці 10-гривневої спершу було зображено Києво-Печерську лавру, а згодом — її Успенський собор. Змінилися й портрети видатних українців на наших банкнотах. Привертають увагу й колись незнані захисні елементи купюр, як-от SPARK, інформацією про які важливо володіти кожній людині.
Та ніщо в світі не вічне, і нашим грошам теж властиво старішати. Щороку з обігу вилучають близько 600–700 млн зношених гривневих банкнот. Кожна з них у спеціальній машині перетворюється на 500 крихітних шматочків. Лише за 2020-й було утилізовано понад 500 млн банкнот загальною сумою понад 48 млрд гривень.
ЦІКАВИНКИ
* Знаєте, яку вагу має мільйон гривень? За підрахунками фахівців, зі складених у стос тисячі 1-тисячних банкнот мільйон важить, як акустична гітара, — 1,2 кг. А от стос із 5 тисяч 200-гривневих купюр, які так само складають мільйон, за вагою дорівнює віолончелі — 5,25 кг. Тоді як одна нова гривнева купюра важить лише 0,94–1 г.
* Протягом року виробляють так багато банкнот, що ними можна було б обгорнути землю довкола екватору, а за 19 років — досягти Місяця. І ще один факт: якби хтось захотів зробити з купюр шпалери, то на 1 кв.м пішло би близько 90 купюр.
* А от серед найдивовижнішіх купюр світу, які придумали в наші дні, — долар Діснея, прив’язаний до курсу долара США. Найчастіше на таких купюрах зображували Міккі та Мінні Маусів, Гуфі, Аріель і Дональда Дака. За період 1987–2014 рр. було випущено банкноти в 1, 5, 10, 20 і 50 доларів Діснея.
МОНЕТНА «ПОСЕСТРА»
Насамкінець згадаймо і про вірну «посестру» банкноти — монету. Її виробництво обходиться приблизно вдвічі дорожче за паперову грошову одиницю, зате термін використання — у 20 разів більший. Якщо паперова «живе» лише 1–2 роки, то монета може слугувати й 20–25 років!
На відміну від прямокутних купюр, класична форма монети — овальна або кругла. Її ребро, або гурт, часто вкривають рифленням, а зображення наносять як на лицьовий бік — аверс, так і на зворотний — реверс. Свого часу такі зображення слугували гарантією задекларованої кількості срібла в монеті, своєрідною печаткою.
У царстві Лідія, що було розташоване в західній частині Малої Азії, монети існували вже в VІІ ст. до н.е. Їх виготовляли з електруму — сплаву золота й срібла. Вже з V ст. поширилася технологія карбування, яка передбачала відбивку зображення ударами молота по заготовці. Згодом ручну працю взяли на себе машини. Тож у наш час за 1 хвилину виробляють понад 500 монет!
Ольга ГОЙДЕНКО.