У попередніх бесідах ми говорили про те, що щастя – це наш власний свідомий вибір. Про те, як важливо позбутись стереотипів, що часто псують і обмежують наше життя. Потім з’ясовували наші цінності, чому саме віддаємо перевагу, щоб усвідомити власні потреби та істинні бажання. Також виявили силу думки і слова в нашому житті, вчились їх відслідковувати та трансформувати в корисний для нас екологічний формат. Сьогодні ж запрошую вас до роздумів про любов – любов до себе, до інших, як вона змінює все довкола.
Чи помічали ви таку, на перший погляд, несправедливість, коли, наприклад, якась жінка і так «собі ціни не складе», так ще й усі навколо тієї пави бігають, догоджаючи? А ви дивитесь на неї і не збагнете, що вони в ній знайшли? Ні обличчя гарного, ні фігури – а як магнітом притягує. Це яскравий приклад, коли жінка любить себе, чим генерує енергію щастя та успіху. А всім, як правило, невпевненим у собі людям, так і хочеться отримати хоч шматочок її уваги, краплинку тієї життєдайної енергії, тому й крутяться поряд.
Звичайно, треба завжди пам’ятати, що «улюбленою дочкою Зевса була Міра» – міра потрібна абсолютно в усьому. Тому крім себе варто помічати людей навколо, щоб не стати жертвою такого розладу особистості, як «нарцисизм». Та більшості українських жінок це поки не загрожує. Уміти ставити себе і свої інтереси на перше місце – це базова навичка для жіночого щастя.
НАВІЩО ЛЮБИТИ СЕБЕ
Стюардеса в літаку завжди нагадує нам правила порятунку в критичних ситуаціях: спершу одягніть маску на себе, а тоді на дитину. Щось подібне і з проявом любові. Є така влучна народна гумореска про жіночий вибір. Коли раптом ось-ось має прийти чоловік, і жінка думає, що краще встигнути: прибрати та їсти зварити чи себе привести до ладу? Приходить чоловік до тієї, котра обрала чистоту й борщ, а про себе не встигла подбати. Глянув на дружину – відсахнувся, глянув навкруги – посміхнувся. Плюнув на жінку та й пішов борщ їсти. Приходить чоловік до тієї, що обрала себе. Глянув навкруги – відсахнувся. Глянув на дружину – посміхнувся. Плюнув на підлогу та й пішов жінку любити.
Отже, щоб почуватись щасливою і щоб ніхто й ніколи не «плював» на нас, спершу піклуємось про себе, своє здоров’я, красу, настрій – і тільки потім варимо улюблені страви своєму чоловікові.
ЯК ЛЮБИТИ СЕБЕ
Ви вже визначили риси, за які себе поважаєте, – перечитуйте їх час від часу, дописуйте, якщо помічаєте ще щось хороше. Уже навчились контролювати потік своїх думок і обирати позитивні – практикуйте це на постійній основі. А сьогодні пропоную вам укріпити любов і повагу до себе щоденником успіхів.
Продовжуйте вести свій чарівний блокнот, записуючи туди підсумки дня. Перед сном занотуйте 10 своїх здобутків. І нехай половина з них буде про те, що ви зробили для себе: ранкову зарядку, маску для обличчя, обрала відмовитись від вечері після 18-ї години, дозволила собі прийняти ванну, почитала книжку тощо. Уже за тиждень ви почнете кайфувати від доброти до себе. Головне – регулярність, краще 10 хвилин щодня, ніж година один раз на тиждень.
Приємним бонусом цього стане ще й додаткова увага чоловіків, що вас оточують. Адже ваша енергетика змінюватиметься на краще не по днях, а по годинах.
ЯК ЛЮБИТИ ЙОГО
Не менш важливою є навичка проявляти любов до партнера так, щоб він це відчував. І забудьте про цю принизливу для чоловіків «мудрість», що шлях до їх сердець – через шлунок!
То цуцика можете пригодувати. Та психологічно дорослий чоловік ніколи не впадатиме в харчову залежність. Смачна їжа може бути бонусом у стосунках, але ніяк не їх причиною.
Насправді, сексуальний інтерес в парі – це перше. Інакше – це про дружбу. Визнання унікальності одне одного, щирий прояв поваги та захоплення – це друге. Вміння проявляти любов до партнера на його «мові любові» – це третє.
«П’ЯТЬ МОВ ЛЮБОВІ У ПОДРУЖЖІ»
У своєму світовому бестселері психолог, доктор Гері Чепмен показує, що різні люди виявляють і відчувають любов по-різному. Він визначає п’ять особливих мов любові.
Слова підтримки. Це коли ми потребуємо, щоб у нас вірили, говорили більше компліментів, підтримували наші ідеї.
Якісний час. Це коли з нами багато спіл куються, приділяють особливу увагу нашим інтересам.
Отримання подарунків. Це коли нас балують квітами, парфумами тощо – і це викликає пік ейфорії.
Вчинки служіння. Це коли нам допомагають у якихось наших справах, хатніх чи робочих.
Фізичні дотики. Це про фізичну близькість. Увага! Це не тільки про секс. Це про ніжний дотик, про масаж, про глибокий погляд тощо.
ЯК ВЗАЄМОДІЯТИ В СТОСУНКАХ
Насправді всі так звані «мови» потрібні в стосунках, але одна з них є для нас найприємнішою. На жаль, дуже часто партнери говорять на різних мовах любові, тож із часом втрачають контакт.
Важливо визначити лідируючу «мову» партнера, щоб проявляти свою любов у зрозумілій для нього формі. Тож знову згадуємо про відвертий діалог, який є ключем до порозуміння. Такі банальні запитання, як: «А що тобі приносить найбільше задоволення?», «В яких моментах ти відчуваєш, що я тебе кохаю?», «Що подобається в мені найбільше?» тощо, можуть відкрити нову сторінку у ваших стосунках.
І навзаєм треба донести своєму партнеру власну мову любові. Аби витрачав енергію на втілення ваших мрій, а не на розгадку ваших ребусів. Щоб діалог у парі був конструктивним, вів до взаємного розуміння і взаємного щастя – будьте щирими. Хитрість і маніпуляції – це дешеві трюки, які тільки спустошують стосунки. Розвиваючи глибоку дружбу, довіру та спільні інтереси, підтримуючи одне одного в усіх життєвих обставинах, можна збудувати міцну щасливу сім’ю. Такі стосунки витримають будь-які кризи, в таких стосунках нічого не страшно – навіть старість.
Любіть себе щоденно, любіть людину, яку обрали собі за супутника по життю. І пам’ятайте: «любити» – це дієслово! Тобто не просто відчуття, а дія, направлена на об’єкт любові з метою його задоволення.
А наступного разу зупинимося на тонкощах незручних бесід і конфліктів, що є обов’язковим атрибутом будь-яких стосунків: як говорити так, щоб вас почули, і як кризу перетворити на розвиток.
Наталія ГАЙВОРОН, психологиня (на знімку).