На запитання читачів відповідає заступник начальника управління – начальник відділу методології та організації роботи із застосування пенсійного законодавства Пенсійного фонду України м. Києва Людмила Грєбєннікова.
— Чи є доплата за медаль «Ветеран праці»?
Лідія Василівна. Херсонська обл.
— Пенсійним законодавством не передбачено встановлення до пенсій будь-яких надбавок, підвищень або доплат за медаль «Ветеран праці».
— Мій чоловік 1959 р.н., стажу має 33 роки. Скільки йому потрібно страхового стажу, щоб вийти на пенсію? І ще одне: він 6 років працював як фізична особа-підприємець, але йому врахували не весь термін заняття підприємницькою діяльністю. Чому?
Валентина Степанівна.
— Відповідно до ст.26 Закону №1058 для призначення пенсії особам, які досягнули 60 років в 2019 році, необхідно мати не менше 26 років страхового стажу.
Відповідно до ст.24 зазначеного Закону страховий стаж — період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов’язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок. Страховий стаж обчислюється в місяцях. Починаючи з 01.01.2004 неповний місяць роботи, якщо застрахована особа підлягала загальнообов’язковому державному пенсійному страхуванню або брала добровільну участь у системі загальнообов’язкового державного пенсійного страхування, зараховується до страхового стажу як повний місяць за умови, що сума сплачених за цей місяць страхових внесків із урахуванням сум страхових внесків, сплачених виходячи з мінімальної заробітної плати, є не меншою, ніж мінімальний страховий внесок. У разі сплати внеску менше мінімального, до страхового стажу враховується період пропорційно сплаченому внеску.
При цьому відповідно до п.3-1 розділу «Прикінцеві положення» зазначеного Закону до страхового стажу для визначення права на призначення пенсії згідно зі ст.26 цього Закону також включаються періоди ведення підприємницької діяльності із застосуванням спрощеної системи оподаткування, а також із застосуванням фіксованого податку: з 1 січня 1998 року по 30 червня 2000 року включно, що підтверджуються довідкою про реєстрацію як суб’єкта підприємницької діяльності; з 1 липня 2000 року по 31 грудня 2017 року включно, за умови сплати страхових внесків (єдиного внеску) незалежно від сплаченого розміру (крім випадків звільнення від сплати єдиного внеску).
Для перевірки повноти сплати внесків ваш чоловік може звернутися до органів Пенсійного фонду. При собі необхідно мати паспорт і документ про присвоєння реєстраційного номера облікової картки платника податків.
— Я пенсіонерка, мені 69 років. Працювала на виборах, із жовтня по листопад 2020 року. Чи можна перерахувати пенсію, враховуючи ці 2 місяці?
Ольга. м. Київ.
— Відповідно до ст.42 Закону №1058 у разі якщо застрахована особа після призначення (перерахунку) пенсії має менш як 24 місяці страхового стажу, перерахунок пенсії проводиться не раніше, ніж через два роки після призначення (попереднього перерахунку) з урахуванням страхового стажу після її призначення (попереднього перерахунку) та заробітної плати, з якої призначено (попередньо перераховано) пенсію.
Також автоматично органи Пенсійного фонду щороку з 1 квітня без додаткового звернення проводять перерахунок пенсії тим особам, які на 1 березня року, в якому здійснюється перерахунок, набули право на проведення перерахунку.
За детальною інформацією можете звернутись до територіального управління Пенсійного фонду за місцем знаходження пенсійної справи.
— Мені в листопаді виповнилось 58 років, я 1962 р.н. Перебуваю на обліку в центрі зайнятості. Маю 40 років стажу. Коли зможу вийти на пенсію?
Антоніна. Миколаївська обл.
— Відповідно до ст.26 Закону №1058 для призначення пенсії особам, які досягнуть 60 років в 2022 році, необхідно мати не менше 29 років страхового стажу. Для виходу осіб, які досягнуть 63 років в 2025 році, — не менше 22 років. Для виходу на пенсію в 65 років необхідно мати не менше 15 років.
На даний час чинним законодавством не передбачено призначення пенсії за віком зі зниженням пенсійного віку на півтора року особам, яких було звільнено у зв’язку із скороченням штату або ліквідацією підприємства, установи, організації.
— Я втратив трудову книжку. В мене є колеги, які в цей же період працювали разом зі мною. Чи можуть вони бути свідками, щоб підтвердити мій стаж?
Володимир Дмитрович. Івано-Франківська обл.
— Відповідно до постанови КМУ від 12.08.93 №637 за відсутності трудової книжки, а також у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні необхідні записи або містяться неправильні чи неточні записи про періоди роботи, для підтвердження трудового стажу приймаються дані, наявні в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов’язкового державного соціального страхування, довідки, виписки із наказів, особові рахунки й відомості на видачу заробітної плати, посвідчення, характеристики, письмові трудові договори й угоди з відмітками про їх виконання та інші документи, які містять відомості про періоди роботи. У разі, коли документи про трудовий стаж не збереглися, підтвердження трудового стажу здійснюється органами Пенсійного фонду на підставі показань свідків.
Так, у разі неможливості підтвердити стаж робот архівними документами через їх відсутність — у зв’язку з воєнними діями, стихійним лихом, аваріями, катастрофами або іншими надзвичайними ситуаціями — стаж роботи, що дає право на пенсію, встановлюється на підставі показань не менш ніж двох свідків, які б знали заявника по спільній із ним роботі на одному підприємстві, в установі, організації (в тому числі колгоспі) або в одній системі. За відсутності документів про період роботи і неможливості їх одержання внаслідок ліквідації підприємства або через відсутність архівних даних з інших причин, ніж ті, що зазначені вище, стаж можливо підтвердити на підставі показань не менш ніж двох свідків, які б знали заявника по спільній з ним роботи на одному підприємстві, в установі, організації (в тому числі колгоспі) або в одній системі і мали б документи про власну роботу за той час, стосовно якого вони підтверджують роботу заявника.
— Я маю 31 рік стажу. Маю мінімальну пенсію. Чи можу розраховувати на якусь доплату/перерахунок?
Петро. Івано-Франківська обл.
— Перерахунок пенсій проводиться у зв’язку зі зміною прожиткового мінімуму для непрацездатних осіб, а також із інших підстав, визначених законодавством.
Відповідно до Закону України «Про державний бюджет України на 2021 рік» розмір прожиткового мінімуму для непрацездатних осіб буде підвищений з 1 липня та 1 грудня 2021 року.
— Мені 56 років, маю 6 дітей. Вийшла на пенсію у 50 років. Стажу 19 років. Пенсія 2405 грн. Як мені мають перераховувати пенсію? Чи є надбавки на дітей?
Марія Василівна. Закарпатська обл.
— Перерахунок пенсій проводиться у зв’язку зі зміною прожитковою мінімуму для непрацездатних осіб, а також із інших підстав, визначених законодавством.
Відповідно до Закону України «Про державний бюджет України на 2021 рік» розмір прожиткового мінімуму для непрацездатних осіб буде підвищений з 1 липня та 1 грудня 2021 року.
Водночас повідомляємо, що відповідно до постанови КМУ від 16.07.2008 №654 непрацюючим пенсіонерам, які мають на своєму утриманні дітей до 18 років, надбавка до пенсії за віком, по інвалідності та за вислугу років виплачується в розмірі 150 грн на кожну дитину.
Відповідно до Закону України «Про особливі заслуги перед Україною» передбачена надбавка матерям, які народили 5 і більше дітей та виховали їх до 6-річного віку.
Тому з питання уточнення складових вашої пенсійної виплати рекомендуємо звернутися до органів Пенсійного фонду України за місцем проживання.
— Мій чоловік мав статус інваліда війни. Помер у грудні 2020 року. Я звернулась до органів Пенсійного фонду для призначення пенсії по втраті годувальника. Пенсію мені призначили, але в розмірі значно меншому, ніж 50 відсотків від пенсії чоловіка. Як мені бути?
М. Кузів. Львівська обл.
— Відповідно до постанови КМУ від 26.06.2019 №543 передбачено, що якщо в осіб із інвалідністю війни I групи розмір пенсії з урахуванням усіх складових, окрім надбавки за особливі заслуги перед Україною, не досягає 650 відсотків прожиткового мінімуму для непрацездатних осіб, то таким особам надається дотація до зазначеного розміру. Але зазначена дотація надається самій особі з інвалідністю та не враховується при обчисленні пенсії в разі втрати годувальника. Тому розмір призначеної вам пенсії в разі втрати годувальника і виявився меншим за 50 відсотків від пенсії чоловіка.
— Моя мама має статус ветеран праці, звання «Мати-героїня», медалі «За доблесний труд 1941–1945 рр.», «За оборону Москви». Доплату отримує тільки як учасник війни, а за медалі доплат нема. Чи правильно це?
К. Щербатюк. Київська обл.
— Відповідно до Закону України «Про особливі заслуги перед Україною» надбавка за особливі заслуги перед Україною передбачена лише за почесне звання України «Мати-героїня».
Тому з питання уточнення складових вашої пенсійної виплати рекомендуємо звернутися до органів Пенсійного фонду за місцем проживання.
На прямій лінії чергувала Яна РОМАСЕНКО, юрисконсульт.