Опалення приватних будинків дровами, зважаючи на нинішні ціни на газ, набуває все більшої актуальності. Однак варто пам’ятати, що не всі однаково горять. Хороші дрова повинні мати добру тепловіддачу, не задимлювати приміщення і майже повністю згоряти. Однак це залежить не лише від породи, а й від того, як добре деревина просушена. Оптимальна вологість має бути 20–25 відсотків. Свіжоспиляна для використання не підходить: погано горітиме й виділятиме багато диму.
На швидкість згоряння впливає щільність. Цей показник також залежить не лише від породи, а й від того, з якої частини дерева зроблені дрова. Так, найщільніша — низова частина стовбура, що переходить у корені. Вона і горить довше, однак і колеться важче.
Найкращі дрова — з листяних порід. Це, передусім, дуб, береза, ясен, акація. Однак дуб належить до цінних порід деревини, тому й коштує відповідно. Водночас горить довше за інші й має чудову тепловіддачу.
Оптимальними вважаються березові дрова, що мають високий коефіцієнт тепловіддачі, тривалий час горять, утворюють рівне полум’я, мають приємний запах. Завдяки високому вмісту дьогтю швидко розгоряються. Водночас береза залишає багато сажі, тож доведеться часто чистити комин. Хороша альтернатива березі — акація. Її непросто колоти, натомість добре тліє.
Вільхові дрова мають хорошу тепловіддачу (лише трохи поступаються березі та дубу), швидко розгоряються, майже не димлять, не утворюють сажі, підлягають тривалому зберіганню, швидко висихають. При горінні виділяють приємний аромат, який є хорошою профілактикою застудних захворювань. Чудово підходять для приготування шашлику. Завдяки неповторному аромату активно використовуються при копченні м’яса та риби. Ними також очищують від сажі канали комину.
Дрова з осики, як і вільхові, здатні очищувати від сажі комин, майже не виділяють кіптяви й диму, однак хорошого жару від них не отримати. Її додають для швидкого розпалювання до полін зі щільною структурою.
Ясен — порода, яку можна використовувати сирою, оскільки містить мінімальну кількість вологи. Вона дорога, тому для опалення використовується рідко. За тепловіддачею не поступається дубу. Через тверду структуру ясен важко розпилювати.
Липові поліна інтенсивно горять і швидко прогрівають піч. Розпалити їх важко, зате довго тримають тепло. Мають стійкий цілющий аромат, тому часто використовуються у лазнях.
Верба та тополя швидко згоряють і дають мало тепла. Мало жару виділяють також поліна з горобини та черемхи. Клен швидко згоряє і не утворює вугілля.
Хвойні породи недорогі, легко колються, швидко займаються, добре розгоряються, мають приємний аромат. Водночас швидко прогоряють, мають невисоку теплотворність і підвищений вміст смол, при горінні виділяють багато сажі, розлітаються іскри. Попри ці недоліки такі дрова досить популярні, хоча використовувати їх не надто бажано.
А що ж поліна з плодових дерев? Найкраще підходять із найпопулярніших фруктових — яблуні та груші. Не дають кіптяви, не димлять, мають високу енергоємність. При спалюванні такої деревини виділяється приємний аромат. Деревина кісточкових горить не надто добре, не дає хорошого жару. Горіх важко розколюється, розпалюється погано, однак горить досить довго.
Отже, кількість тепла, яке виділяє той чи інший вид деревини, залежить від її коефіцієнта твердості. Для порівняння: 1 куб.м дубових дров дає стільки ж тепла, скільки майже 2 куб.м осикових.
До речі, заготовляти дрова найкраще взимку, коли сокорух мінімальний, деревина більш щільна. Якщо ж робити це навесні або влітку, матеріал буде вологий і висихатиме довго.
Ніколи не пускайте на розпалювання фарбовану або лаковану деревину, залишки старих меблів!
Ще одна порада: аби перевірити сухість полін, ударте одним об інше та послухайте звук, він повинен бути дзвінким.
Василь ГЕРАСИМОВ.