На запитання читачів і редакції відповідає лікар-дієтолог «Інституту серця» МОЗ України, терапевт, сімейний лікар, кандидат медичних наук Наталія СУСЛОВА
— Одним із важливих факторів протистояння будь-яким хворобам, особливо ж коронавірусній, є міцний імунітет. Як насправді зберігати його в повній бойовій готовності, Наталіє Олександрівно? Це запитання найчастіше зустрічалося серед тих, що надійшли на нашу пряму лінію.
— Є два типи імунітету — вроджений і набутий. Вроджений формується в перші місяці, роки нашого життя і залишається таким назавжди. Якщо в людини немає порушень вродженого імунітету, живе вона довго та щасливо. Всі прояви, що виникають протягом дорослого життя, це — зміни з боку набутого. Тому що кожен контакт — із вірусом, бактерією, людьми, навколишнім середовищем — формує вже не вроджений, а набутий імунітет. І процес цей набагато повільніший, довший. Тому, якщо, скажімо, вакцинуємося, імунітет сформується не раніше, ніж від двох тижнів до півтора-трьох місяців. Ми повинні розуміти, що набутий імунітет працює в режимі нон-стопу. Для того, аби його підтримувати, аби його робота була якісною, маємо оберігати себе від надмірного, одномоментного завантаження різними життєвими ситуаціями.
Візьмімо для прикладу нинішню — з коронавірусом, хоч би хто як ставився до неї. Для чого маємо дистанціюватися, носити захисні маски, окуляри, рукавички? Не лише, аби не захворіти, а й щоб наша імунна система не отримувала одномоментно великої кількості інформації, з якою не зможе впоратися. Наразилися на один вірус: вона швиденько себе оптимізувала, розпізнала його і кинула всю свою армію на боротьбу з ним. Коли ж наша імунна система стикається водночас із кількома вірусами — ковід, герпес, наприклад, та ще й людина не спить, має якісь хронічні проблеми, то, відповідно, все це створює ще більш сприятливе тло для виникнення захворювання. Тому маємо запам’ятати: повинен бути повноцінний сон. Віруси активізуються вночі. Й імунна система з ними бореться в нічний час. Отож нехтуючи нічним періодом свого відпочинку, ви створюєте вхідні ворота для активності не імунної системи, а вірусів, які використовуватимуть її для власних потреб.
Наступне — повноцінне харчування. Ми повинні їсти правильно, ситно і смачно. Сніданок не може бути у вигляді голодної вівсяної каші чи якихось пластівців на воді. Це має бути цільнозернова каша: гречка, рис, плющена вівсянка, зі шматочком хорошого вершкового масла чи з оливковою олією. Додайте ще якісь овочі, шматочок сиру, рибки чи м’яса. Доповненням до каші може бути не круто зварене яйце чи омлет із овочами і шматочком цільнозернового хліба. Маєте нормально поснідати. Імунна система є енергозалежною, дуже потребує хорошої, якісної енергії. Вона потребує хороших жирів, а це — вершкове масло, жирна рибка, горішки, насіння різне (льон, кунжут, мак, наприклад), оливкова олія, шматочок сала. Отож ці якісні жири повинні бути у вашому раціоні обов’язковими. Такі базові речі насправді працюватимуть і допомагатимуть утримували свій вроджений чи набутий імунітет. Оце важливо. А якщо, не маючи нормального сніданку, вийшли на вулицю та ще й змерзли там, отже, знову створили несприятливу ситуацію для повноцінної роботи імунної системи, яка вже не зможе справлятися з викликами, знаходитиметься в імуносупресії. А стимулювати її, використовуючи будь-які активні сполуки, пропоновані сьогодні фармвиробниками, буде дуже й дуже неправильно. Адже ще більше виснажите її, що призведе до неприємних наслідків для вашого здоров’я.
— Доброго дня! Чи маєте якісь поради для тих, хто вже перехворів на коронавірус, зокрема й щодо харчування? Ось нещодавно зданий мною повторний тест виявився вже негативним, і хотілося б якось швидше й ефективніше відновити сили, імунітет. Мій сімейний лікар порадив їсти червону та чорну ікру…
Оксана. Київська обл.
— Про так зване відновлення імунітету. Стимулювати імунітет, використовувати імуностимулятори на тлі перенесеної тяжкої вірусної інфекції не можна. Немає чого стимулювати! Уявіть собі, що загнаного, знесиленого коня знову виводите в поле, змушуєте орати землю. Тому у вашій ситуації важливими є такі основні етапи, що допоможуть вашій імунній системі самостійно підтягнутися. Найперше, це сон. Інакше говорити про якісне відновлення після будь-якої вірусної інфекції важко. Бо саме впродовж нічного періоду дуже активно працюють ті системи організму, які вирівнюють прогалини, отримані ним під час вірусного захворювання. Отож лягати спати потрібно о 22, максимум — 23 годині. Це має бути закон. Якщо є порушення сну, недосипання вже хронічні, звичайно ж, варто звернутися по лікарську допомогу. Або ж принаймні почати приймати щось заспокійливе, наприклад, час із мелісою, валер’янку. У маленьких дозах можна спробувати приймати препарат віта-мелатонін. Він не є снодійним, а створює тло, аби людина могла заснути. Неодмінно, готуючись до сну, вимкніть телефон, телевізор.
Ви запитували й про харчування, щойно розповідала про це. Так, дуже важливо, що є у вашому раціоні. Якщо вживаєте велику кількість простих вуглеводів (цукри, випічка, солодощі, цукерки), відповідно, ці сполуки використовуються організмом теж не на користь формування імунної системи. Повинна бути хороша білкова їжа: м’ясо, риба, яйця, кисломолочні продукти, овочі, особливо квашені, якщо не маєте проблем із кишківником, добре переносите їх. Квашені огірки, помідори, капуста будуть чудовим доповненням для здоров’я імунної системи. Хороші цільнозернові каші, прості інгредієнти повинні бути у вашому раціоні. Запам’ятайте: 70-80 відсотків імунної системи знаходиться в шлунковому-кишковому тракті. Тому якщо перевантажуєте його, споживаєте, м’яко кажучи, не дуже корисні, неякісні продукти, то вже шкодите своєму імунітету.
Наступне. Під час хвороби чи в післявірусному періоді (буде це ковід чи звичайний грип), рекомендовано вживати вітамін Д. Середнє терапевтичне дозування: 2-4 тисячі міжнародних одиниць. Також вітамін С в дозуванні від 500 до 1000 мг протягом дня. Це ті найпростіші сполуки, що наш організм використовує для побудови імунітету. На клітинах імунної системи рецепторів до вітаміну Д більше, ніж має їх кістково-опорний апарат. Тому в цій ситуації використовуємо його не з метою профілактики рахіту чи остеопорозу, а саме як хорошого помічника для імунної системи. До речі, на моєму ютуб-каналі є кілька сюжетів щодо цього, можна послухати. Тим більше, що зараз входимо в дуже дефіцитний період вітаміну Д.
А до нього візьміть ще магній (зверніть зокрема увагу на формулу магній гліцинат), який допоможе працювати вітаміну Д, нормалізує сон.
На сьогодні вже має доказову базу й ефективність цинку, що теж чудово доповнить цю компанію і підтримає вашу імунну систему (22-25 мг на добу).
Звісно, очікувати, що вони запрацюють на завтра-післязавтра, не варто. Але ви потихеньку відновлюватиметеся, організм накопичуватиме інгредієнти для формування здорової імунної відповіді в подальшому — ось це, власне, той очікуваний результат, над яким варто попрацювати вже сьогодні.
— Доброго дня! Півроку жила на дачі, багато часу проводила на свіжому повітрі, на сонечку, якого зараз нам усім так бракує. Мені вже 70 років. Колись лікарі рекомендували влітку приймати по 2, а взимку — по 4 краплі вітаміну Д на водному розчині. Цього літа не приймала його зовсім, а от як зараз це краще робити, аби не було передозування? І чи треба здавати аналіз на вміст вітаміну Д в організмі?
Надія. м. Київ.
— Дякую за це запитання. Ідеальний варіант аналізу на вміст вітаміну Д називається «25-(OH)» або «25-гідроксихолекальциферол». Обов’язково на це треба звернути увагу, тому що є кілька формул вітаміну Д, але поточне забезпечення ним організму відображає саме цей показник. А передозування у вашому віці боятися не варто. Адже кількість рецепторів до вітаміну Д із роками зменшується. Тому й чутливість до сонця, здатність до синтезу вітаміну Д природним шляхом в організмі теж різко падає. Достатня кількість вітаміну Д у такому віці — це профілактика онкології, остеопорозу, імуносупресивних станів. Цей вітамін насправді є тим коректором, що впливає на якість і тривалість життя. Тому коли аналіз покаже дефіцит або недостатність вітаміну Д, звісно, я рекомендувала б вам не по 2, а по 4 крапельки приймати щодня, тобто ваше дозування повинно бути мінімум від 2000 міжнародних одиниць. Якщо ж показник буде нижче 20 наномоль, відповідно, ваша доза — 4000 одиниць. Можете брати в крапельках, та все ж зручніше — в таблетованих, капсульних формах. Приймайте одноразово, під час сніданку. Чому так? Бо вітамін Д є жиророзчинним і для його повноцінного засвоювання потрібна присутність жовчних кислот і певних компонентів, що містять жири.
— Поясніть, будь ласка, наскільки корисний старшим людям риб’ячий жир? Вживаю його регулярно, аби не було холестерину.
Надія Миколаївна.
— Давайте трішки розберемося з цим продуктом. Якщо вживаєте риб’ячий жир із метою отримання хороших жирів — Омега-3, аби нормалізувати холестериновий обмін, то велике прохання купувати не цей жир, а саме Омега-3. Це питання принципове. Тому що зазвичай жир із річкових риб не містить Омега-3. Вони є в океанічній, морській рибі, що має хороший прошарок жирової тканини. Отож при купівлі звертайте увагу, чи вказав виробник наявність у продукті Омега-3 і яку саме їх кількість він містить. Хочеться, аби після нашого спілкування ви зрозуміли важливість цього і шукали не риб’ячий жир, а Омега-3. У такому разі насправді отримаєте хороші, правильні й корисні для вашої імунної системи жири.
— Доброго дня! В мене часто болить підшлункова залоза, погано працює шлунок, що не з’їм — не підходить. П’ю алохол, панкреатин, але не кращає. Підкажіть, що робити?
Валентина. Миколаївська обл.
— По голосу чую, що ви, пані Валентино, вже у віці, так? Зазвичай у поважному віці є не лише ферментативний дефіцит, тому завжди пропонують замісну терапію, тобто це — згаданий вами панкреатин, а ще мезим, креон, фестал. У такої категорії людей знижена кислотність шлунка, і ті специфічні зміни призводять до порушення травлення, починаючи вже на етапі шлунка. Плюс — у таких пацієнтів досить часто є проблема з пережовуванням, тому перший каскад у процесі травлення в них порушений.
— Насправді зубів дуже мало лишилося.
— От і кажу, що це вже порушує перший етап травлення, подрібнення їжі. Надходячи в неналежно підготовленому вигляді, вона створює ті навантаження, з якими не впорається подальший каскад перетворення в поживні сполуки. Лікувати на відстані вас не маю права, але можна розглянути варіант такої замісної терапії, як соляна кислота (в аптеках продаються маленькі таблеточки — ацидин-пепсин), аби принаймні підготувати шлунок до отримання їжі. І, звичайно ж, вона має бути подрібнена, перемелена, потовчена, щоб мінімізувати потрапляння великих шматочків у шлунок. Насправді це проблема комплексна, й підходити треба дуже й дуже індивідуально.
— Мені 51 рік, з’явилися ознаки клімаксу. Поки що окрім відсутності менструацій та періодичного кидання в жар, зазвичай вночі, ніяких змін не відчуваю. А чи треба якось коригувати своє харчування під час менопаузи, аби поменше було дискомфорту? І чи впливає воно взагалі на перебіг клімаксу?
Ольга. Кіровоградська обл.
— Звичайно, клімакс — це не хвороба, та якщо з’явилися подібні скарги, то, аби вони не прогресували, зазвичай профілактуємо такі зміни. Вам варто збагатити раціон хорошими жирами, що є зокрема в жирній рибі, або, як додаткове використання — Омега-3, лінолевої кислоти, наприклад, насіння льону. Варіант лляної каші, про яку я вже сьогодні розповідала, або використання змеленого насіння льону в салатах, кашах –- теж прекрасне доповнення. Корисними для вас є овочі, листова зелень, яка багата на фолієву кислоту, а також різні салати. Важливо й налагодити роботу печінки щодо естрогенів. Вони ж нікуди не поділися і можуть створювати таку бучу в організмі! Правильно їх «утилізувати» допоможе вживання хрестоцвітих овочів — броколі, крес-салату, цвітної капусти, редиски тощо. Вони містять глюкорафаніни — сполуки, що нормалізують роботу печінки по відношенню до естрогенового фону. Хороший варіант — вживання зеленого чаю, продуктів із сірковмісними амінокислотами (це можуть бути яловичина, яйця, горішки різні — несмажені, несолені, а підсушені, наприклад, мигдаль, бразильський горіх, грецький — у кількості 35-50 г на добу, 5 разів на тиждень). Використання оливкової олії, яка містить олеїнову кислоту і брокситолозол? (не розчула і не знайшла правильну назву) — сполуку, що профілактує рак молочної залози, рак всієї жіночої статевої сфери. Тобто всі перераховані моменти є дуже й дуже важливими в період менопаузи.
І звичайно, ви повинні контролювати свою вагу. Оскільки жирова тканина стимулює естрогенну активність, слугує додатковим джерелом продукції естрогенів. Звичайно, коли в жінки їх дефіцит, це, з одного боку, непогано, а з іншого — надлишок жирової тканини створює гіперестрогенний фон, дисфункцію або порушує співвідношення тестостерону, тобто чоловічих і жіночих статевих гормонів, що теж може ускладнити перебіг менопаузи.
— Хотілося б дізнатися, яким має бути харчування після перенесеного поверхневого гастриту? Які продукти загалом треба назавжди виключити зі свого раціону?
Валентина. м. Київ.
— Проблема гастриту є мультифакторною, має він багато причин. Якщо гастрит чи будь-яке інше захворювання шлунково-кишкового тракту знаходиться в стані стабільної ремісії, без загострень і людина нормально почувається, відповідно, повинна харчуватися мудро і правильно. Це харчування, що не містить смажених, гострих, маринованих продуктів, покупних вареників, пельменів, соусів, майонезів, великої кількості свіжої випічки. Якщо, скажімо, дозволяєте собі домашній пиріг із сезонними ягодами, — на здоров’я. А от покупні солодощі, тістечка, випічку — категорично не дозволяється. Як і вся кулінарія, яка пропонується чи не на кожному кроці, в кіосках чи супермаркетах.
Ваш корисний і правильний сніданок: каша (вівсяна, гречана, пшоняна) з 5-10 г хорошого вершкового масла, шматочок запечених м’яса чи риби, або ще тушковані, запечені овочі, чи свіжі, в сезон. Можете зварити лляну кашу — чудовий варіант швидкого та корисного сніданку. Купуйте в надійних місцях звичайний льон — золотий чи темний. 5-7 столових ложок подрібнюєте в кавомолці чи маленькому блендері, необов’язково на борошно, достатньо буде кілька обертів, аби розкрити ці насіннячка. Потім заливаєте гарячою водою (не окропом), до потрібної вам консистенції. Можна ще додати жменю родзинок чи інших сухофруктів, даєте настоятися 2-3 хв. Наскільки це ситна, смачна, поживна для шлунка їжа! А ще ідеальний варіант, аби ваш кишківник працював як годинник.
Обід. Любите перші страви –- добре, ні — не проблема. Борщ зі шматочком м’яса індички чи домашньої курки — чудово. Омлет чи не круто зварені яйця, тушковані овочі — теж гарний варіант. Та ще цільнозерновий хліб зі шматочком масла чи домашнього сальця з наперсточок. Розумієте, кількість спожитого визначає не лише цінність раціону, а й те, наскільки подразнюватиме чи ні ваш шлунково-кишковий тракт. Звичайно, якщо з’їсти багато хліба, до нього ще 100 г сала, цибулю чи часник, то ця, здавалося б, корисна для вас їжа, в такій завеликій кількості може спричинити дискомфорт і спровокувати проблеми. Має бути поміркованість. А ще візьміть собі за звичку: любите котлети, тюфтелі, сирники — готуйте, але не смажте, а запечіть у духовці, виклавши на пергамент. По-перше, страва не буде перевантажена додатковими жирами, по-друге, не утворюватимуться у великій кількості екстрактивні сполуки, які подразнюють слизову. А вона з віком стає вразливою, саме її захисні властивості втрачаються. І по-третє: отримаєте смачну, цікаву страву, й не стоятимете біля плити, висмажуючи увесь фарш.
Харчування дієтичне («сумна» каша на воді, суп-пюре) потрібне в період загострення проблеми. Якщо ви з нею впоралися й надалі харчуватиметеся хорошими, якісними продуктами — все буде гаразд.
На прямій лінії чергувала Тетяна ВЛАСЮК, головний редактор газети «Порадниця».