У разі тимчасової непрацездатності матері (опікуна, іншого члена сім’ї), яка перебуває у відпустці для догляду за дитиною до 3 років чи виховує дитину-інваліда до 18 років, інша особа, яка працює і доглядає дитину, має право компенсувати втрачений заробіток на підставі оформленого належним чином листка непрацездатності.
Його видають у разі пологів або хвороби на період, коли вона за медичними висновками лікаря не може здійснювати догляд, а також у разі необхідності догляду за другою хворою дитиною (п.3.13 Інструкції про порядок видачі документів, що засвідчують тимчасову непрацездатність громадян, затвердженої наказом МОЗУ від 13.11.2001 р. №455). За таких умов листок непрацездатності видають на підставі довідки з поліклініки чи стаціонару, що засвідчує пологи або захворювання матері (опікуна, іншого члена сім’ї, який перебуває у відпустці для догляду за дитиною до 3 років чи виховує дитину-інваліда до 18 років).
Уч.5ст.22 3акону України «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування» зазначено, що допомогу з тимчасової непрацездатності в разі захворювання матері або іншої особи, яка доглядає дитину до 3 років або дитину-інваліда до 18 років, надають застрахованій особі, яка здійснює догляд за дитиною, з першого дня за весь період захворювання у порядку та розмірах, встановлених цим Законом.
Отже, допомогу надають: на підставі листка непрацездатності, виданого на період догляду за дитиною;
з першого дня за рахунок коштів фонду соцстрахування з тимчасової втрати працездатності;
за весь період хвороби, травми, пологів матері (опікуна, іншої застрахованої особи), яка перебуває у відпустці для догляду за дитиною до 3 років чи виховує дитину-інваліда до 18 років.
Розмір виплати згідно зі ст.4 Закону залежить від страхового стажу.
Допомогу з тимчасової непрацездатності для догляду за хворою дитиною до 14 років, догляду за хворим членом сім’ї та в разі захворювання матері або іншої особи, яка фактично доглядає дитину до 3 років або дитину-інваліда до 18 років, не надають, якщо застрахована особа перебувала в цей час у щорічній (основній чи додатковій) відпустці, додатковій відпустці у зв’язку з навчанням або у творчій відпустці (ч.6 ст.22 Закону).