Собаки – вірні друзі людини. Але іноді трапляються ситуації, коли вони стають агресивними і нападають на людей. Елементарні знання про поведінку тварин допоможуть уникнути нещасних випадків. Запам’ятайте їх самі та розкажіть своїм дітям і онукам.
Без причини собаки не нападають. Просто ми не завжди розуміємо, що може спровокувати їхню агресію. Виняток становлять тварини, заражені вірусом сказу. До основних причин можна віднести прагнення захистити щенят і охорона своєї території. Часто людина, сама того не відаючи, вторгається на територію, яку собака «вважає» своєю. Це може бути сходова клітинка біля квартири, в якій він живе, двір, де зазвичай його вигулюють, або територія, яку охороняє. У бездомних собак приводом нападу на людину може стати ще голод або хвороби.
Намагайтеся складати свій маршрут пересування так, щоб за можливості оминати місця, де мешкають бродячі собаки, – пустирі, смітники, будмайданчики. Якщо несподівана зустріч все-таки відбулася, не показуйте страх або хвилювання перед вороже налаштованим собакою. Дослідження показали, що найчастіше нападають на емоційно нестабільних людей. Не махайте руками і не наближайтеся до тварини. Не починайте тікати й не повертайтеся до неї спиною, щоб не викликати мисливський інстинкт нападу ззаду. Не намагайтеся розмовляти з собакою ласкавими словами і не посміхайтеся. Насторожена тварина сприйме посмішку не інакше, як оскал і виклик на бій. Не дивіться собаці в очі, ігноруйте його. Коли йому набридне, він перестане звертати на вас увагу та заспокоїться.
Але якщо бачите, що у пса піднятий загривок, насторожені вуха та хвіст – це пряма демонстрація загрози, і справа може дійти до нападу. В такому випадку використовуйте для захисту все, що у вас є: виставляйте перед собою сумку, киньте камінь, дозвольте собаці вчепитися в парасольку. Як правило, отримавши здобич, тварина тікає.
Необхідно прикрити вразливі частини тіла – нахилити голову, закриваючи горло підборіддям. Не намагайтеся бігти в укриття, якщо воно навіть зовсім поруч. Граючи наввипередки з собакою, ви явно програєте. Якщо у вас є продукти в сумці, варто ними пожертвувати і кинути йому. Можливо, саме вони стали причиною нападу. І, не соромлячись, кличте на допомогу. Поява людей може відбити охоту зв’язуватися з вами.
Носіть з собою засоби для захисту від собачих зграй – спеціальний ультразвуковий відлякувач з ліхтариком, який діє в радіусі 30 м, або електрошокер. Укус собаки – подія неприємна й небезпечна. Але ж не завжди в цьому він винен. Тому дотримання декількох правил допоможе убезпечитись також із домашніми собаками.
- Не чіпайте тварин під час сну або їжі. Не намагайтеся відбирати у них миску з їжею.
- Не хапайте собаку за морду, вуха та хвіст навіть під час гри.
- Не відбирайте те, чим він грає.
- Не грайте з господарем собаки, роблячи агресивні рухи.
- Не робіть різких рухів, не розмахуйте руками, особливо поруч із незнайомим собакою.
- Не годуйте чужих собак.
- Не наближайтеся до собаки, що знаходиться на прив’язі.
- Віддавайте команди твердим голосом.
– Якщо собака все-таки вкусив, негайно ретельно промийте уражене місце великою кількістю води з милом, – радить Надія КОГУТ, лікар Київського центру громадського здоров’я. – Ця проста процедура має важливе значення і може врятувати життя. Продезінфікуйте рану, використовуючи антисептичний засіб на основі спирту або йоду. Перекис водню не допоможе. І зверніться до найближчого медзакладу. Якщо немає впевненості в тому, що тварина здорова, вам обов’язково повинні зробити щеплення вакциною, яка є в усіх областях України.
Якщо є можливість, зверніться до ветеринарної служби з собакою, який вас вкусив. Там проведуть дослідження і помістять його на карантин для спостереження. Профілактичне лікування можна перервати, якщо буде підтверджено, що собака не заражений сказом. Якщо тварину неможливо знайти і протестувати, необхідно провести повний профілактичний курс щеплень.
І завжди вакцинуйте від сказу домашніх тварин, як собак, так і котів. Зробіть собі профілактичне щеплення, якщо ваша робота пов’язана з ризиком зараження, зокрема, якщо працюєте ветеринаром, єгерем, лісником, в лабораторіях, які працюють із тваринами, – нагадує лікар. – Бо при укусах тварин можливе зараження збудником правця. Щеплення проти правця доступні в державних комунальних закладах.
Підготувала Валентина ГАРКАВА.