На запитання читачів та редакції відповідає доктор медичних наук, кардіолог, професор внутрішньої медицини Катерина АМОСОВА.
— Катерино Миколаївно, дякую, що відгукнулися на запрошення «Порадниці» провести цю пряму телефонну лінію напередодні Всесвітнього дня серця, що відзначається щороку 29 вересня. Упевнена, в наших читачів є багато запитань до вас. Із тих, що вже надійшли на редакційну електронну пошту, ось таке, узагальнене.
Як часто треба бувати на прийомі в кардіолога, особливо літнім людям, аби не пропустити чогось важливого, якогось збою у роботі серця? Які симптоми про те сигналізують? Бо ж скільки знаємо випадків, коли здорова, здавалося б, людина, раптово помирає від серцевого нападу.
— Загалом кожен після 18 років має принаймні один раз зробити аналіз на холестерин і його фракції, так звану ліпідограму, для оцінки свого ризику, а при підвищених величинах показників повторювати регулярно за рекомендацій лікаря. Як часто — залежить від ситуації. Тому що підвищений рівень холестерину, перш за все, так званого «шкідливого», тобто ліпопротеїнів низької щільності, є фактором ризику, разом із зменшенням «корисного» — ліпопротеїнів високої щільності. Якщо в людини немає захворювання серця, сімейний лікар, котрий користується таблицями оцінки серцево-судинного ризику, тобто смерті від цих захворювань протягом 10 років (які, в тому числі, я розміщала на своїй сторінці у Фейсбуці), скаже про перспективи, виходячи з усіх наявних факторів ризику. А це, крім «шкідливого» і «доброго» холестерину, ще: вік, чоловіча стать, випадки ранніх, до 60 років, інфарктів або інсультів у родині, наявність ожиріння, діабету, підвищення артеріального тиску, куріння. Якщо цей ризик виявиться низьким, то звертатися до сімейного лікаря й терапевта достатньо раз на 2-3 роки, переважно для вимірювання тиску, за показами — контролю рівня холестерину. При високому ризику лікар дає рекомендації щодо впливу на фактори ризику, які його обумовлюють, перш за все, щодо оздоровлення способу життя — харчування, підвищення фізичної активності. За потреби й при неефективності оздоровлення способу життя виписує препарати, що знижують артеріальний тиск, рівень холестерину, й тоді контроль має бути приблизно раз на рік. Пацієнтам, у яких вже є серцево-судинні захворювання, скажімо, перенесли інфаркт міокарда чи інсульт, або мають стенокардію, відвідувати лікаря, звісно, треба частіше.
— Катерино Миколаївно, доброго дня! Два роки тому моєму чоловікові робили операцію в Інституті Амосова, поставили чотири шунти. Першого року все було добре, а кілька місяців тому з’явилася відрижка повітрям, почало пекти в грудях, у спині — як до операції. І тиск підвищується. Порадили корвалмент під язик класти. Начебто миналося. А ось кілька днів тому, як тиск знову піднявся до 170, взяв цю пігулку й почалася рвота. Від чого це може бути? Кажуть, начебто від спазму.
Ольга Іванівна. Миколаївська обл.
— Зрозуміла вашу ситуацію. Чоловікові треба терміново звернутися до лікаря — бажано кардіолога, та можна й до терапевта, аби оглянув його, й обов’язково зробити електрокардіограму та, можливо, здати аналіз на серцевий тропонін, що також входить до гарантованого безкоштовного пакету послуг первинної медичної допомоги. Оскільки те, що ви розповідаєте, може свідчити про гострий коронарний синдром — нестабільну стенокардію, і навіть інфаркт міокарда. Чому так сталося? Операція з аорто-коронарного шунтування, так само як і стентування, відновлює кровотік до ділянок судин нижче їхніх звужень атеросклеротичними бляшками. Проте за відсутності активної профілактики утворення нових бляшок, збільшення їхніх розмірів й утворення тромбів на їх поверхні ця операція не запобігає інфаркту, інсульту та іншим проблемам. Тому таким пацієнтам й радять приймати аспірин, препарати групи статинів, що знижуть холестерин, у доволі високих дозах, а також ті, які знижуть артеріальний тиск, аби «верхній», тобто, систолічний, був у межах 120-130 мм рт.ст. Останнє є надзвичайно важливим для зменшення потреб серцевого м’язу в кисні.
Тепер щодо швидкої допомоги. Будь ласка, не користуйтеся тим корвалментом, оскільки він не є серцевими ліками від слова «взагалі». Для таких випадків є нітрогліцерин — у таблетках під язик або у вигляді спрею під язик. Якщо в людини серцева жаба, тобто стенокардія, він знімає напад упродовж 3-5 хвилин, і діє лише 15 хвилин, тобто швидко виводиться з організму. За потреби через 10-15 хвилин прийом нітрогліцерину можна повторити. Але в будь-якому випадку при таких нападах треба неодмінно звернутися до лікаря.
— Доброго дня! Мені 60 років. Маю гіпертонічну хворобу. Тиск постійно від 130, піднімається до 160, весь час п’ю капотен. Уже з’явилися сильні періодичні болі в ділянці серця, сильний шум у вухах, голові, переходить у ноги. Неодноразово лікувала судини, призначали різні препарати, але змін на краще немає. Де можна ретельно обстежити судини, щоб отримати правильний курс лікування?
Катерина Іванівна. Черкаська обл.
— Зі сказаного вами я не бачу потреби без попереднього огляду в кардіолога витрачати гроші загалом на якісь обстеження судин. Маєте артеріальну гіпертензію, яка потребує постійного, щоденного, довготривалого прийому ліків, що знижують артеріальний тиск. При тому ваш цільовий систолічний артеріальний тиск має бути між показниками 120 і 130. Але хочу зробити важливе зауваження: тиск упродовж дня може бути різним, він підвищується під час фізичної активності, емоцій і у здорових людей. Тому виміряний тільки раз чи два в середині дня не є надійним орієнтиром щодо дозування ліків від артеріальної гіпертензії. Є таке поняття, як домашній моніторинг артеріального тиску. Пацієнт-гіпертонік має вимірювати його вранці та ввечері, в спокійному стані, сидячи за столом, до вживання їжі, кави, ліків. Й робити це вимірювання треба двічі поспіль. До уваги брати результати другого вимірювання, бо при першому вони завжди вищі. Далі, за 2-3 дні виводити середнє арифметичне із 4-6 вимірювань, й орієнтуватися на той артеріальний тиск. Саме він, цільовий, наголошу ще раз, має бути між 120 і 130 мм рт.ст. Є багато ліків від артеріальної гіпертензії, що приймають раз на день, може бути комбінація із кількох препаратів, які дозволяють підтримувати тиск у межах норми. Якщо у вас є якийсь дискомфорт чи біль у грудях, то раджу звернутися до терапевта або кардіолога, зробити електрокардіограму, аби визначити, чи то може бути стенокардія, або ж такий неспецифічний біль у грудях, що не пов’язаний із серцем. Саме лікар має визначитися з потребою подальшого обстеження, зокрема й судин серця. Можливо, воно й узагалі не потрібне. А прийом ліків для дотримання артеріального тиску в нормі (120- 130) є дуже важливим. Це доведена ефективність щодо попередження інфаркту, інсульту, які є основними причинами смертей від серцево-судинних захворювань.
— А як позбутися шумів у голові? Так уже дошкуляють. Може, щось прокапати треба було б, пройти курс лікування.
— Напевне, то наслідок отосклерозу. Можете звернутися до лора, але ліків від цього немає взагалі. Мета консультації в лікаря — визначення причин, що можуть бути кориговані. Взагалі хочу звернути вашу увагу, пані Катерино, й увагу всіх читачів газети «Порадниця», що в світі не існує курсового лікування. Як було колись прийнято в нас, за радянських часів, ще 30 років тому. Чудес від крапельниць упродовж тижня-другого або кількатижневого санаторно-курортного лікування, з метою профілактики проблем зі здоров’ям, зокрема серця, не буває. У світі так не лікують. Якщо є хронічна проблема, наприклад, серцева, то зазвичай ліки приймають щоденно, постійно для попередження ускладнень, і в таблетках. А крапельниці не працюють, й не витрачайте на них гроші. І не насилуйте своїх лікарів, аби їх вам призначили.
А щодо шумів у голові, маєте бути готовою, що лікар скаже про неможливість їх позбутися. Ця проблема є в багатьох людей. На жаль, із віком наш організм зношується, і певні зміни в самопочутті маємо прийняти як даність, і жити з тим далі. До шумів у голові організм може звикнути, і з часом просто перестанете їх відчувати. Та до лора зверніться неодмінно, аби не пропустити чогось серйозного.
— Катерино Миколаївно, маю до вас два запитання. Мені 70 років. Після зробленої ехокардіограми кардіолог порадив предуктал і ще один препарат (не пам’ятаю назви), й пити постійно, чергуючи, по місяцю кожен. Я ж приймаю тільки предуктал по місяцю двічі на рік, по таблетці двічі на день. Але дуже знизився тиск. Може, завелика доза? А ще приймаю тівартін аспартат — чи сумісні вони?
Лідія Тимофіївна. м. Київ.
— Предуктал не впливає на артеріальний тиск, і його зниження, що спостерігається у вас, не від того. Літо було спекотним, такої пори ми багато пітніємо, від чого наш організм втрачає рідину, в тому числі із судинного русла, тиск знижується. Це є встановлений факт. Також судини розширюються під час спеки. Однак хочу зауважити, що препарат предуктал є ліками другої лінії. Тобто зазвичай його призначають як допоміжний, наприклад, до тих, якими лікують стенокардію і серцеву недостатність після перенесеного інфаркту. Сам по собі він чудес не робить. Але й побічних дій практично не має. Щодо пониження вашого тиску, зауважу, що для серця то краще, ніж коли тиск підвищений. Оскільки тиск в артеріальних судинах утворює опір, проти якого скорочується серце для вигнання крові. Чим вищий опір, тим вища потреба серцевого м’яза в кисні, і якщо судини звужені, то може виникнути дефіцит кисню. Тому деяке зниження тиску, якщо не надмірне і без симптомів — більш-менш гарна новина.
— Ще одне запитання. Вичитала в інтернеті про чудодійний серцевий препарат, що начебто радить відомий кардіохірург Борис Тодуров.
— Пані Лідіє, найвірогідніше то — фейк. На жаль, ім’я Бориса Михайловича, так само, як і моє, часто використовують недобросовісні люди для реклами отаких фейкових ліків. Загалом Борис Тодуров, котрий є кардіохірургом, не висловлюється щодо використання тих чи інших медикаментозних препаратів. Тим паче, я особисто не чула про такий, як ви назвали. До мене часто звертаються знайомі і незнайомі люди й повідомляють, що десь рекламую якісь ліки, і їх навіть хтось купує. Шкода, що люди витрачають гроші, плекають марну надію на одужання й не використовують препарати з доведеною ефективністю.
— Двоє діток, котрі свого часу перенесли операції з приводу вроджених вад серця, навчаються в нашій школі. Як медичний працівник зверталася до районної лікарні, чи можна їм дозволити дистанційне навчання, адже перебувають у групі ризику. Сказали, нехай ходять разом із усіма. Чи правильно це?
Валентина. Черкаська обл.
— Звісно, ці дітки перебувають у групі підвищеного ризику, принаймні в частині випадків, де операція зроблена вже після розвитку органічних змін у судинах і серці. Тому зі зростанням кількості захворювань на коронавірус їм краще дозволити дистанційне навчання.
— Як загалом коронавірус впливає на серце, які ускладнення дає в його роботі?
— Саме готую пост у Фейсбуці на цю тему. Повернімося до цього питання трішки пізніше.
— У мене цукровий діабет другого типу, тяжкий перебіг. Лікарі пропонують ампутацію обох ніг вище колін. На пальцях великі рани. Лікуємо, промиваємо, мазі прикладаємо. Чи погоджуватися на операцію?
Раїса Павлівна. м. Харьків.
— Ймовірно, маєте серйозні проблеми з судинами, інакше б лікарі не порекомендували вам таку операцію. Діабет саме й відрізняється тим, що основні проблеми при ньому — ураження судин: як дрібних, на кшталт погіршення зору й роботи нирок, включно з потребою в гемодіалізі, так і артерій середнього калібру з пришвидшенням атеросклерозу. Щодо операції, радила б дослухатися до фахівців, не можу тут вам щось рекомендувати. Скажу лиш, що зволікання може спричинити ризик інфекції від виразок, які виникають при незадовільному кровотоці, потрапляння її в кров із розвитком сепсису.
Якщо є ураження судин нижніх кінцівок, як у вашому випадку, то, на жаль, висока ймовірність ураження, тобто звуження з ризиком тромбозу, й судин серця і тих артерій шиї, що несуть кров до мозку. Тому профілактика інфаркту та інсульту для вас стає дуже актуальною. Для цього застосовуються препарати, які знижують холестерин, незалежно від його рівня, наприклад, аторвастатин, що має багато доступних генериків. Для пацієнтів із цукровим діабетом, котрі зазвичай мають погіршення функції нирок, саме він у цьому плані є безпечним. Також профілактика інфаркту та інсульту в пацієнта з цукровим діабетом та ураженням судин нижніх кінцівок включає протитромботичні препарати — зокрема аспірин чи клопідогрель, який входить у програму «Доступні ліки». Зазвичай у таких пацієнтів підвищений артеріальний тиск, тому приймати ліки, які його знижують, аби і ранковий, і вечірній був у межах норми, — це також дієва рекомендація щодо запобігання інфаркту та інсульту.
— А я ось збила цукор до 6,4.
— Це добре. Але навіть при нормальному цукрі, оскільки маєте цукровий діабет уже кілька років, ризик не зменшується. Тому нормальний цукор не повинен приспати вашу пильність щодо прийому кардіологічних препаратів із профілактичною метою, про що я вже говорила.
— Підкажіть, будь ласка, на якій саме руці слід вимірювати тиск, щоб ці дані були інформативними для лікаря? У мене показники на руках завжди відрізняються на 10-20 одиниць.
Галина Олексіївна.
— На тій руці, де він вищий. І тільки на ній. Лікареві також давати саме цю руку для вимірювання тиску. Але треба чітко розуміти, що тиск, коли вимірює лікар, зазвичай вищий, ніж домашній. Цьому є офіційна назва: ефект білого халата, що виникає внаслідок хвилювання. Отож не варто дивуватися, коли виміряний лікарем тиск буде вищий від домашнього.
— Трапляється, люди скаржаться на біль у серці, а, виявляється, мають проблеми з хребтом. Як відрізнити біль за грудиною від серцевого, бо таке часто і в мене буває? Живу в селі, можливості консультацій обмежені.
Людмила Вікторівна. Закарпатська обл.
— Поставити собі діагноз й однозначно відрізнити один біль від іншого без медичної освіти неможливо. І я застерігаю людей щодо самолікування. Притому, що живете в селі, напевне ж маєте доступ до лікарів? І не тільки до сімейного, а й терапевта чи кардіолога, котрі мають бути більш обізнані в цих питаннях. Але, все ж таки, хочу звернути вашу увагу на так звані червоні прапорці щодо ризику саме стенокардії, передінфарктного стану чи й інфаркту міокарда. Це: біль у грудях, а саме — за грудиною, (не в ділянці серця!), який є тиснучим, здавлюючим, пекучим; може бути в нижній щелепі, під лопаткою, у хребті, поміж лопатками в грудному відділі, віддавати в ліву руку або в обидві, тривалістю від 10 до 20 хвилин зазвичай. Такий біль може провокуватися рухом, скажімо, пришвидшеною ходою, або й навіть звичайною, коли вийти вранці з дому, особливо за низької температури повітря восени чи взимку. Він минає, коли людина зупиниться. Або ж серцевий біль можуть спровокувати емоції — позитивні чи негативні, спричинені якимись стресами. Ось такі характеристики серцевого болю.
Натомість біль не серцевий: це коли його відчувають у ділянці серця, в одній точці, буває колючим в одному місці, або це якийсь дискомфорт у лівій половині грудної клітки, що може тривати годину й дві-три, переважно — в стані спокою. Такий біль не є стенокардичним. Щодо першої допомоги при болях у ділянці серця. Це — нітрогліцерин, про який я вже говорила. Якщо допомагає впродовж 5 хвилин, то це є підтвердженням саме серцевої причини болю, і потребує негайного звернення до терапевта або кардіолога і рєєстрації ЕКГ.
Будьте всі здорові!
На прямій лінії чергувала Тетяна ВЛАСЮК, головний редактор газети «Порадниця».
Далі буде.