Працюю за договором підряду. Хочу звільнитися, бо запропонували кращу роботу. Але від мене вимагають відпрацювати 2 тижні. Чи законно це?
Вікторія. Одеська область.
Крім трудового договору, власник підприємства може використати працю особи за цивільно-правовим договором на виконання певних робіт (послуг). На відміну від трудового договору, де відносини між роботодавцем і робітником регулює Кодекс законів про працю, це питання регулює Цивільний кодекс України.
Цивільно-правовий договір – це документ, укладений відповідно до вимог цивільного, а не трудового законодавства. За ним оплачують не процес праці, а результат по завершенні роботи та оформляють це актами здавання-приймання виконаних робіт (наданих послуг), на підставі яких здійснюють оплату. За цивільно-правовим договором процес організації трудової діяльності залишається поза його рамками, мета договору – отримання певного матеріального результату.
Одна з основних відмінностей між трудовим і цивільно-правовим договорами – його предмет. За трудовим договором працівник має здійснювати не індивідуально визначену роботу, а роботу з певної однієї або кількох професій, спеціальностей, посади відповідної кваліфікації, виконувати трудову функцію в діяльності підприємства. По закінченні виконання завдання трудова діяльність не припиняється; працівник зобов’язаний виконувати будь-яке завдання роботодавця, що належить до його трудової функції за професією, спеціальністю, посадою і кваліфікацією, вказаною у трудовому договорі. Предметом трудового договору є власне праця у процесі виробництва.
Цивільно-правові договори застосовують, як правило, для виконання конкретної роботи, і в разі досягнення мети договір вважають виконаним, а його дія припиняється. До них найчастіше вдаються для реалізації разових робіт.
Відповідно до ст.651 ЦКУ зміна або розірвання договору допускається лише за згодою сторін, якщо інше не передбачено договором або законом; договір може бути змінено або розірвано за рішенням суду на вимогу однієї зі сторін у разі його істотного порушення другою стороною та в інших випадках, передбачених договором чи законом. Істотним вважають порушення, коли внаслідок завданої шкоди друга сторона значною мірою позбавляється того, на що розраховувала при укладенні договору; в разі односторонньої відмови від договору в повному обсязі або частково, якщо право на відмову встановлено договором або законом, договір вважають розірваним або зміненим.
З урахуванням зазначеного вам слід уважно прочитати договір, яким урегульовано умови його розірвання (припинення дії), де зазначають строки попередження у разі дострокового його розірвання.
Яна РОМАСЕНКО, юрисконсульт.