На запитання читачів відповідає співробітник Договірного департаменту Національної служби здоров’я України (НСЗУ) Тетяна Балтян.
— Погано переношу чимало ліків: виникає алергія. Чи можу за програмою «Доступні ліки» придбати «на пробу» неповну упаковку пігулок? Адже пересічним покупцям без пільг у цьому часто відмовляють в аптеках.
Людмила. Київська область.
— Продаж лікарських засобів за урядовою програмою реімбурсації «Доступні ліки» здійснюється відповідно до Реєстру лікарських засобів, вартість яких підлягає відшкодуванню, до якого внесені торговельні назви лікарських засобів, що підлягають реімбурсації, розмір реімбурсації (добової дози лікарського засобу та за упаковку), суми доплати (у разі коли здійснюється часткова реімбурсація), роздрібна ціна за упаковку та інша інформація. Отже, продаж меншої кількості лікарських засобів за електронними рецептами, ніж виписано лікарем, не передбачено. Фармацевтичний працівник має продати пацієнту ту кількість лікарського засобу, яка виписана лікарем у рецепті.
Отже, за програмою «Доступні ліки» можна придбати ту кількість лікарських засобів, яка зазначена в рецепті. Тож попросіть лікаря спершу виписати рецепт, скажімо, на тиждень лікування із відповідною кількістю ліків. А потім, переконавшись, що алергії немає, отримайте новий рецепт для продовження лікування.
А можливість придбати неповну упаковку інших лікарських засобів, які не входять до програми «Доступні ліки», визначає конкретна аптека.
— Як пересвідчитися, чи не продають мені вже оплачені державою ліки? Чула, що є сайт для такого контролю.
Галина Степанівна.
м. Павлоград Дніпропетровської обл.
— Так, ви можете пошукати виписану вам діючу речовину на сайті НСЗУ nszu.gov.ua в пункті меню «Доступні ліки»: за лінком розміщений Реєстр лікарських засобів, вартість яких підлягає відшкодуванню, у якому є як безоплатні лікарські засоби, так і ті, що можна придбати з невеликою доплатою. А постійним читачам газети нагадуємо, що відповідні переліки лікарських препаратів були надруковані й на сторінках «Порадниці» в цьогорічних №№37–40 від 19 і 26 вересня та 3 і 10 жовтня.
— Чому держава запровадила програму «Доступні ліки» для людей, наприклад, із серцево-судинними захворюваннями, а для онкохворих (при такій дорогій хіміотерапії) — ні?
Катерина Сергіївна. Полтавська область.
— Нинішній стан справ визначає держбюджет. Можу порадити звернутися з цього приводу на гарячу лінію МОЗУ 0-800-505-201, у планах якого, справді, були й такі кроки, тож маємо надію деякі з них втілити в життя навесні 2020 р.
— Чи правда, що за низької пенсії деякі ліки можна отримати безкоштовно? Про які саме препарати йдеться і за якої пенсії це можливо?
Любов Іванівна. м. Кролевець Сумської обл.
— Реєстр лікарських засобів, вартість яких підлягає відшкодуванню, включає як безоплатні ліки, так і ті, що можна придбати з невеликою доплатою. Так, із 254 найменувань лікарських засобів для лікування серцево-судинних захворювань 195 препаратів (із них 61 безоплатні), цукрового діабету другого типу — 45 препаратів (з них 11 безоплатні) та бронхіальної астми — 14 (з них 6 безоплатні). Жодного зв’язку з розміром пенсії безоплатні лікарські засоби не мають.
— Моя мама почесний донор, усе життя здавала кров для порятунку людей. Чи має вона з огляду на це якісь пільги на придбання ліків? І якщо так, то які саме? Як реалізувати це право, куди і з якими документами звертатися?
Лариса. Київська обл.
— Отримати лікарські засоби за урядовою програмою реімбурсації «Доступні ліки» може будь-який громадянин України, котрий має серцево-судинні захворювання, цукровий діабет другого типу або бронхіальну астму. Для отримання електронного рецепта вашій мамі необхідно звернутися до лікаря, якому вона подала декларацію про вибір лікаря, котрий надає первинну медичну допомогу.
— Я вже досяг пенсійного віку, але отримую пенсію не за віком, а з інвалідності (ІІ група). Які саме пільги і в яких випадках передбачені для таких, як я?
Леонід Петрович. Закарпатська область.
— Це питання врегульовано постановою Кабміну України від 17 серпня 1998 р. №303 «Про впорядкування безоплатного та пільгового відпуску лікарських засобів за рецептами лікарів у разі амбулаторного лікування окремих груп населення та за певними категоріями захворювань». Відповідно до неї витрати, пов’язані з відпуском лікарських засобів безоплатно і на пільгових умовах, провадять за рахунок асигнувань, передбачених державним та місцевими бюджетами на охорону здоров’я.
Крім того, якщо маєте серцево-судинні захворювання або цукровий діабет другого типу чи бронхіальну астму, можете отримувати електронні рецепти, звернувшись до лікаря, якому подали декларацію про вибір лікаря, котрий надає ПМД.
— У яких випадках можна телефонувати на короткий номер контакт-центру НСЗУ 1677?
Людмила Іванівна. Сумська область.
— У найрізноманітніших ситуаціях, коли потребуєте поради НСЗУ або вам бракує інформації. Наприклад, якщо пацієнт з глибинки не має Інтернету, мобільного телефону і через те не знає, в якій аптеці є виписані йому ліки. Коли така людина звернеться за номером 1677, а це безкоштовно з будь-якого оператора (наприклад, від сусідів чи зі стаціонарного номера), їй підкажуть, в якому найближчому селі чи місті можна отримати за рецептом ліки, і навіть яким транспортом туди доїхати!
— З огляду на все сказане, від чого нам ще варто застерегти літніх пацієнтів, яким нерідко бракує досвіду в мобільному зв’язку, аби це не стало на заваді при отриманні ліків за електронним рецептом?
— Не варто називати код підтвердження, не впевнившись у тому, що необхідний лікарський засіб наявний у виписаній в рецепті кількості. Алгоритм отримання лікарського засобу за електронними рецептами такий:
- Пацієнт надає фармацевтичному працівнику номер рецепта.
- Фармацевтичний працівник пропонує лікарські засоби на вибір — спочатку безоплатні, а потім з доплатою.
- Якщо запропоновані ліки підходять пацієнту, він називає код підтвердження, а фармацевтичний працівник ставить електронний підпис, засвідчуючи цим погашення рецепта.
- Після цього пацієнт отримує призначені ліки. Якщо в аптеці немає лікарського засобу, який хоче отримати пацієнт, він не називає код підтвердження рецепта і має змогу звернутися до іншої аптеки.
На прямій лінії чергувала Ольга ГОЙДЕНКО.