На запитання читачів відповідає заступник директора департаменту — начальник управління контролю за зверненням громадян департаменту Пенсійного фонду України Галина МАСТЮГІНА.
— Як вплинуло на вихід на пенсію рішення Конституційного суду від 5.06.2019 року, яким було відмінено норму щодо виходу на пенсію за вислугу років педпрацівникам при досягненні певного віку?
Сергій. м. Київ.
— Пенсії за вислугу років призначають з урахуванням цього судового рішення та норм п.21 розділу ХV «Прикінцеві положення» Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» від 9 липня 2003 р. №1058-ІV. Право на пенсію за вислугу років передбачено, зокрема, педпрацівникам за умови, що вони на день набрання чинності Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій» від 3 жовтня 2017 р. №2148-VII, тобто станом на 11 жовтня 2017 р., мають вислугу років, необхідну для призначення такої пенсії.
Право виходу на пенсію за вислугу років незалежно від віку надано особам, вислуга років яких на відповідних посадах становить не менше:
на 1 квітня 2015 р. — 25 років;
на 31 грудня 2015 р. — 25 років 6 місяців;
на 11 жовтня 2017 р. — 26 років 6 місяців.
Такий вид пенсії призначають у разі звільнення з посади, що дає право на цей вид пенсії.
— Які перерахунки у 2020 році чекати пенсіонерам?
Олег. Івано-Франківська область.
— Законодавством передбачено перерахунки пенсії у зв’язку зі зміною прожиткового мінімуму, мінімальної зарплати та в зв’язку зі зростанням середньої зарплати в Україні.
— Я учитель, отримую пенсію за віком, маю стаж 40 років і продовжую працювати. Пенсія — 3 тис. грн. Чи впливає на її розмір факт роботи?
Галина.
— Оскільки ви продовжуєте працювати, перерахунок доплати за понаднормовий стаж (понад 30 років) у зв’язку зі зміною прожиткового мінімуму не провадиться. У вас доплата за понаднормовий стаж визначається від прожиткового мінімуму, встановленого на час призначення пенсії. Тобто, наприклад, коли ви вийшли на пенсію, прожитковий мінімум становив 1312 грн, і доплату за 10 років понаднормового стажу було встановлено в розмірі 131,20 грн (10% від прожиткового мінімуму), а зараз її розмір становив би 156,40 грн, а з 1 грудня поточного року — 163,80 грн. Тобто різниця щодо перерахунку працюючим та непрацюючим пенсіонерам несуттєва.
З 1.10.2017 р. порядок, який передбачав зменшення розміру пенсії особам, які продовжують працювати, скасовано.
— Чого очікувати пенсіонерам у зв’язку з підвищенням прожиткового мінімуму з 1.12.2019 р.? Чи всім буде перераховано пенсію? І чи перерахують надбавки до неї?
Алла Миколаївна.
— Розпочну з надбавок. Якщо у складі пенсійної виплати є надбавка чи підвищення до пенсії, яке визначається від прожиткового мінімуму, звичайно, воно буде перераховано незалежно від того, чи працює людина, наприклад, надбавка за особливі заслуги, учасникам бойових дій, почесним донорам, тобто те, що не залежить від факту роботи. Також незалежно від факту роботи буде переглянуто мінімальні пенсійні виплати (з урахуванням надбавок та підвищень), тобто якщо в людини мінімальна пенсія, то вона буде перерахована незалежно від факту роботи і становитиме 1638 грн. Також перерахують максимальні розміри пенсій (нині це 15640 грн, з 1 грудня — 16380 грн).
Доплату за понаднормовий стаж переглядатимуть за умови, що людина не працює.
Особи, яким уже було підвищено пенсію до 2000 грн, з грудня 2019 року перерахунку не відчують, бо будуть перераховані лише мінімальні пенсії.
— Мені 63 роки, маю інвалідність ІІІ групи. Отримую мінімальну пенсію через брак стажу. Мені не зарахували стаж, набутий за період відбування покарання у в’язниці. Відбував покарання ще за радянської влади у 80-х рр. Чи законно це?
Іван Григорович. Запорізька область.
— Особи під час роботи у період позбавлення волі не підлягали загальнообов’язковому державному соцстрахуванню. Законодавством передбачено, що вони мають самі сплатити за себе страхові внески. Розрахунок для сплати можна отримати у відділенні Пенсійного фонду за місцем проживання.
— Чи можна при виході на пенсію для її нарахування обирати 5 років (60 місяців) із найкращим заробітком? Чи мають враховувати тільки заробіток до 1 липня 2000 р., чи ще й заробіток після 2000-го?
Антоніна.
— Так, ви маєте право при призначенні пенсії вибрати «найкращі» 5 років до 1 липня 2000 р., які необхідно підтвердити довідкою про зарплату. Її перевірять (підтвердять первинними документами), а після 1.07.2000 р. беруть інформацію про заробіток за весь набутий страховий стаж за даними персоніфікованого обліку.
Статтею 40 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» передбачено поняття «оптимізація заробітку». Оптимізація — це виключення з великого періоду, за який обчислюється зарплата, 10% від стажу. Якщо у людини 30 років стажу, то це буде 36 місяців, якщо 40 років — 48 місяців, якщо 50 років, то 60 місяців. Оптимізація йде на користь, бо виключаються невигідні коефіцієнти. Ви можете звернутися до управління Пенсійного фонду за місцем проживання або через веб-портал Пенсійного фонду https://portal.pfu.gov.ua, щоб переглянути інформацію про розрахунок пенсії, у тому числі заробітку.
— У 1976 році закінчив школу і пішов працювати. З 1976-го по 1978 р. працював, потім вступив до внз. Нині виходжу на пенсію, і 2 роки (з 1976-го по 1978-й) відмовляються зарахувати, бо запис до трудової книжки внесено пастою різних кольорів. Архівні дані за цей період відсутні. Як бути? Чи врахують мені навчання у внз?
Борис Васильович. Київська область.
— Навчання у внз за денною формою буде зараховано. Якби в трудовій книжці записи було внесено правильно, їх безумовно зарахували б. Або хоча б вони містили інформацію про те, що: «Запис №____ вважати дійсним та/або виправленому вірити», підпис, прізвище ініціали уповноваженої особи, завірені печаткою підприємства. Раджу знайти свідків-колег, із якими працювали в цей період на підприємстві й котрі мають правильні записи в трудовій книжці. Зверніться з заявою-проханням опитати свідків до Пенсійного фонду за місцем реєстрації, візьміть довідку з архівної установи, що за зазначений період архів підприємства не зберігся. Після опитування повинні скласти акт, що буде підставою для зарахування зазначеного періоду до стажу.
— У 2010 р. матері призначили пенсію, але до 2018-го вона працювала. За цей період пенсію жодного разу не перераховували. Працівники районного Пенсійного фонду відмовляли в перерахунку, мотивуючи це відсутністю відповідного закону. Чи правильно це? А якщо ні, то куди звернутися з цією проблемою?
Валентин. Одеська область.
— Оскільки з запитання незрозуміло, який саме вид пенсії отримувала мама, то припустимо, що йдеться про пенсію за віком. У такому разі перерахунок обов’язковий, але його сума може бути незначною, і людина вважає, що перерахунку не було. Перерахунок здійснюють за письмовою заявою, а з 1 квітня 2018 р. та з 1 квітня 2019-го автоматично — без звернення.
Якщо ж ідеться про пенсію за вислугу років, то ст.42 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» (далі — Закон) передбачено, що пенсію за вислугу років пенсіонерам, які працюють, не перераховують до моменту, поки вони досягнуть встановленого законодавством пенсійного віку, встановленого ст.26 Закону.
Якщо ваша мама отримує пенсію з інвалідності, то при її призначенні у 2010 р. уже зараховано страховий стаж до дня досягнення пенсійного віку, встановленого Законом. І якщо вона продовжувала працювати з невисоким заробітком, то стаж уже зарахували, а заробіток зменшує наявний коефіцієнт, тож доцільності у проведенні перерахунку немає.
По докладнішу інформацію раджу звернутися до Пенсійного фонду.
— Мені встановлено інвалідність, але достатнього стажу не маю. Що робити, аби отримувати пенсійні виплати?
Хмельницька область.
— Зверніться до управління праці та соцзахисту населення за місцем проживання, щоб вам призначили державну допомогу замість пенсії.
— Хочу дізнатися, як нараховували тринадцяту пенсію, анонсовану попереднім урядом та Президентом?
Валентина Олексіївна.
— У поточному році такої виплати не було. Була одноразова доплата особам, які отримують пенсію, призначену відповідно до Закону №1058. Її розмір дорівнював розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, встановленого на 1 січня 2019 р. та збільшеного на коефіцієнт 1,61, тобто 2410,17 грн (1497,00 грн х 1,61). Виплати провадили двома частинами у березні й квітні.
— Доглядаю особу з інвалідністю І групи й отримую виплату за догляд. Але з пенсії людини, за якою здійснюю догляд, зняли надбавку на догляд як особі з інвалідністю І групи. Чи правильно це?
Олена. Тернопільська область.
— 20 березня 2019 р. уряд прийняв постанову «Деякі питання допомоги окремим категоріям громадян», якою врегульовано питання надання щомісячної компенсаційної виплати працездатній особі, яка не працює і доглядає за особою з інвалідністю І групи, а також за особою, яка досягла 80-річного віку. Допомогу призначає орган праці та соцзахисту населення.
Пенсійний фонд зі свого боку також призначає допомогу на догляд у сумі 50 грн.
Оскільки допомога за однією обставиною може виплачуватися лише одним із органів, то пенсіонер — особа, за якою здійснюють догляд, — має вибрати, який із видів допомоги бажає отримувати.
— Чи має право на надбавку до пенсії дитина-інвалід (член сім’ї учасника бойових дій), якщо батько за життя мав статус УБД та був нагороджений орденом і медаллю?
Наталя. Львівська область.
— Якщо батько був нагороджений, то мав право на пенсію за особливі заслуги. Член сім’ї, який отримує пенсію у зв’язку з втратою годувальника, має право на доплату — 70% від надбавки, встановленої батьку. Тобто пенсію призначено, і мати має подати документи, що підтверджують нагородження померлого батька. Це право мають діти до 18-річного віку та/або до 23-річного, якщо продовжують навчання за денною формою, або старші, визнані особами з інвалідністю з дитинства до 18-річного віку.
— У якому розмірі мають право відраховувати аліменти з пенсії, якщо вона — єдине джерело доходу?
Олександр. Сумська область.
— Відрахування провадять за виконавчим листом. Підстава — судове рішення, яким визначено грошову суму чи відсоток від доходу. Змінювати відсотки органи Пенсійного фонду не мають права.
— Як позначиться на нинішніх та майбутніх пенсіонерах озвучена Президентом «автоматизація» при нарахуванні пенсій, що має відбутися наступного року?
П.Лаворюк. Рівненська область.
— Йдеться про призначення пенсії без звернення особи. Нині здійснюється підготовча робота.
— Як нарахують пенсію жінці з 38 роками страхового стажу, яка досягла 55 років та має статус потерпілої від ЧАЕС? Який показник беруть до уваги при виході на пенсію?
Ольга. Житомирська область.
— Призначення пенсії зі зниженням пенсійного віку за ст.55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» відбувається залежно від того, на якій території і як довго вона проживала, чи була евакуйована у 1986 р. із зони відчуження.
У будь-якому разі треба бачити документи. Для призначення пенсії жінка повинна мати страховий стаж, встановлений ст.26 Закону №1058, зменшений на кількість років зниження пенсійного віку. Наприклад, якщо особа має право на зниження пенсійного віку на 5 років і набуде право на пенсію у 2019-му, то потрібно мати не менш ніж 21 рік страхового стажу (26 – 5). Розмір пенсії визначають на загальних підставах, так, якби вона вийшла на пенсію по досягненні пенсійного віку, тобто залежно від розміру зарплати і страхового стажу. Ключовий показник при нарахуванні пенсії — зарплата.
— Роботодавець не сплачував податки до Пенсійного фонду. Робітник про це не знав. Чи передбачено відповідальність робітника за недостатній контроль роботодавця? І як бути в такій ситуації?
Віктор. Вінницька область.
— З 1 січня 2011 р. адміністрування єдиного внеску здійснює податкова інспекція. Контроль та застосування штрафних санкцій — її компетенція. Якщо підприємство не сплачує внески, працівник втрачає страховий стаж.
Єдиний шлях — вирішувати це питання в судовому порядку, причому звернення має бути колективним, тобто внески мають бути сплачені за всіх працівників на весь фонд оплати праці.
— Мені 52 роки, стаж — лише 5 років, маю інвалідність. Майже весь час працювала продавцем без оформлення трудових відносин. Чи отримуватиму пенсію в 60 років?
Ірина. м. Київ.
— Призначення пенсії за віком можливе по досягненні 65 років, якщо набудете не менш ніж 15 років страхового стажу. 5 років стажу не дають права на пенсію за віком.
— Чи зараховують до стажу навчання у внз до і після 2000 року?
Інна. Тернопільська область.
— До 1 січня 2004 р. навчання на денному відділенні зараховують до страхового стажу. Після зазначеного періоду з’явилося поняття «страховий стаж», і ст.11 Закону «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» визначає коло осіб, які підлягають державному соцстрахуванню, але студентів там немає, за них не сплачено внески.
Особи, які досягли 16-річного віку, можуть укласти договір добровільного страхування.
— Якщо жінка не була офіційно працевлаштована під час декретної відпустки та по догляду за дитиною до досягнення нею 6-річного віку, чи ввійдуть ці роки до стажу?
В.Каленчук. Івано-Франківська область.
— Відпустка по догляду за дитиною з 3 до 6 років є неоплачуваною, її надають за наявності відповідного медичного висновку працюючій особі, яка здійснює догляд за дитиною.
Стосовно догляду дитини до 3 років — це період, який зараховують до страхового стажу матері, яка не працює. Після 1 січня 2005 р. період догляду зараховують до страхового стажу за умови отримання відповідної допомоги.
— Чи планується зменшення стажу для жінок із дітьми?
Тетяна. Черкаська область.
— Ця норма діє для жінок, які народили та виховали до 6-річного віку 5 та більше дітей або дитину з інвалідністю. Для них передбачено 15 років стажу.
— Фізична особа — підприємець сплачувала ЄСВ, але стажу не вистачає, і пенсію не призначають. Чи поверне держава сплачені внески?
А.Бубів. Миколаївська область.
— Повернення коштів не передбачено. Якщо підприємець здійснить доплату до мінімального страхового внеску і подасть персоніфікацію, буде донараховано страховий стаж.
До страхового стажу для визначення права на призначення пенсії включають періоди ведення підприємницької діяльності з застосуванням спрощеної системи оподаткування, а також із застосуванням фіксованого податку:
з 1 січня 1998 р. по 30 червня 2000 р. включно, що підтверджується довідкою про реєстрацію як суб’єкта підприємницької діяльності;
з 1 липня 2000 р. по 31 грудня 2017 р. включно за умови сплати страхових внесків (єдиного внеску) незалежно від сплаченого розміру (крім випадків звільнення від сплати єдиного внеску).
На прямій лінії чергувала Яна РОМАСЕНКО.