Це вже в двадцять п’яте з’їхалися з усіх куточків України до міста Лева на зустріч із українською книжкою її поціновувачі, видавці, письменники, поети, громадські діячі, журналісти, бібліотекарі, педагоги та багато-багато інших українців, а також зарубіжні гості. Відтак найбільший культурний фестиваль України та Центрально-Східної Європи знову об’єднав усіх небайдужих до слова, і, як від самого початку наголошували його організатори, кожен сюди приїхав по своє.
За ці роки Форум став не просто місцем, де можна придбати новинки вітчизняного книговидання, поспілкуватися з авторами, зав’язати нові знайомства, партнерські відносини, а й майданчиком для пошуку смислів, дискусій щодо непростого сьогодення країни та її майбутнього. Тому, звісно, цього року не обійшли увагою тему війни, політв’язнів. І в останній день Форуму на підтримку режисера, в’язня Кремля Олега Сенцова було проведено письменницький марафон. А фокусною темою ювілейного 25 Форуму стала тема «Ринок свободи», у рамках якої багато говорили про визначення, уявлення про свободу загалом, шукали критерії, за якими можна було б скласти їй ціну, про спекуляції поняттям свободи.
Книжка не просто нас збагачує, надихає, вчить, розраджує, лікує, втішає, веселить, указує на сенси, розвиває іншості. Вона робить людей вільними. І, за переконанням Президента ГО «Форум видавців» Олександри Коваль, книжки можуть врятувати як суспільство, так і людину: «Я вірю в те, що читання книжок може врятувати і конкретну людину в її складній ситуації, і може врятувати країну. Якщо кожен українець прочитає хоча б 5 книжок на рік, він зможе дещо зрозуміти, зробити висновки і далі рухатися за велінням свого серця».
Напевне ж саме такі люди і збираються щовересня у Львові. До Форуму готуються, на нього чекають не лише організатори, ті, хто творить, видає, друкує книжки, а й читачі. Сюди зазвичай приїздять із заздалегідь складеними списками літератури, яку б хотіли придбати (і то дуже правильно, адже очі розбігаються при такому розмаїтті друкованого багатства; а цього року аж 260 видавництв привезли 250 тонн книжок!), зі списком подій, на яких хотіли б побувати (а їх цього року було понад 960, 14 кластерів, 13 спецпроектів), із планами, з ким би зустрітися, поспілкуватися (ювілейний Форум налічував близько 1000 учасників).
Програма була надзвичайно насичена, втім, як і в попередні роки, і кожен форумівський день дарував безліч цікавого, живого спілкування. Про що доводилося жалкувати, що не на всі бажані події, які відбувалися не лише в Палаці мистецтв та біля нього, а ще на 50 локаціях міста, вдавалося потрапляти. Адже на форумівських стежках чи не на кожному кроці можна було зустріти відомих письменників, видавців, просто гарних знайомих, партнерів, колег, ну і, звісно ж, наших вдячних читачів. Із ними мали можливість також поспілкуватися і біля стендів, де було широко представлено книжкову та газетну продукцію нашого підприємства «Ко-оп Медіа».
Для нас із колегами приємною новиною стало визнання найкращою книгою Book Forum видання «Наш Герб. Українські символи від княжих часів до сьогодення» авторства колишнього вістянина Богдана Завітія та Андрія Гречила, що побачило світ у видавництві «Родовід». Вітаємо авторів із Гран-прі!
Значимою подією ювілейного 25 Форуму Видавців стала презентація книжки Блаженнішого Святослава Шевчука, глави УГКЦ, «Діялог лікує рани», що відбулася у Львівському національному університету. В написаній у формі інтерв’ю книжці розповідається про самого автора Святослава Шевчука, його стосунки з Папою Римським, про церкву та її мету, про непрості українсько-польські стосунки, а також українське суспільство загалом.
Багато учасників зібрала і презентація книжки-листування Блаженнішого Любомира Гузара з матір’ю – «Найдорожча мамусю». Це видання – про зворушливі стосунки сина та матері; про глибоку Віру, щиру Любов та безмежну Надію великої Людини; про працю Блаженнішого задля відродження церкви та незалежності України.
Форум називають платформою інтелектуального збагачення не лише дорослих, а й дітей. І щоразу збільшується їх кількість на цьому заході, як і кількість того, що можуть запропонувати маленьким читачам видавці та письменники. Зокрема й ті, які визнані найкращими у відповідних літературних номінаціях для дітей – книжка «Улюблені вірші-3», упорядник Іван Малкович, видавництво «А-Ба-Ба-Га-Ла-Ма-Га», «Казки на ніч для дівчат бунаток» Олени Фавіллі, видавництво «Книголав».
Свою нову книжку оповідань презентував на Форумі наш колишній колега, письменник Олександр Балабко. Цього разу Олександр Васильович показав своєму читачеві у незвичному ракурсі героїв попередніх творів – Миколу Гоголя та Михайла Коцюбинського.
Львів укотре підтвердив не лише статус міста, де найбільше читають, а й такого, куди хочеться повертатися знову й знову. А в дні, коли ним лине не лише аромат смачної львівської кави, а й щойно віддрукованих книжок – особливо. Коли в поїзді, який повертає тебе додому, чи не кожен третій – з пакунками книжок, гортає їх сторінки або вже й із захопленням читає.
Книжка – то цілий світ, доступний кожному, хто хоче туди потрапити. Вона нас єднає. Книжкове свято у Львові скінчилося. І якщо ви раптом не все роздивилися, не все придбали, то 28 вересня відкривається перший Книжковий фестиваль у Дніпрі. І ми там будемо.
Тетяна ВЛАСЮК, головний редактор газети «Порадниця».