У добу суцільної комп’ютеризації люди, передусім молодь, друкують текст на клавіатурі, а не пишуть ручкою. Мало хто листується за допомогою традиційної пошти, вкладаючи написані ручкою листи в конверт із маркою. Послуговуються електронною поштою.
Помічено, що людина, яка пише рукою лише зрідка, поволі втрачає навички, навіть почерк – характерну манеру, стиль графічного письма, зрештою, неповторну характеристику особистості як-от відбитки пальців. Численними науковими дослідженнями встановлено, що писання ручкою підтримує й розвиває розумові здібності, здатність до навчання, засвоєння й аналізу нової інформації, оперативність мислення. Втім, і не дивно, адже при написанні літер та слів у мозку відбуваються складні процеси, бо належить миттєво уявити образ графічних зображень, скласти план їх відтворення і дати команду руці виконати в певній послідовності специфічні рухи кистю й пальцями. А ще ж треба осмислити й запам’ятати текст для відтворення на папері. Тобто відбувається активізація і встановлення нейронних зв’язків. Так, доктор психології, професор Французького Університетського Коледжу Станіслас Дейен зазначає: «У процесі написання тексту активізуються унікальні нервові зв’язки. При письмі відбувається впізнання слова через жест, своєрідне розпізнавання через ментальну стимуляцію. Є припущення, що ці нервові зв’язки впливають на навчальний процес у спосіб, про який ми навіть не підозрюємо. Але вчитися так справді легше».
Крім того, як запевняють фахівці Інституту геронтології імені Д.Ф.Чеботарьова НАМН України в Києві, дрібна моторика руки, застосовувана при письмі ручкою, зменшує ризики надбати хворобу Альцгеймера. І радять писати будь-які тексти щодня бодай 20 хв.
З огляду на рекомендації учених нині в багатьох країнах знову вводять уроки «чистописання» не лише в початкових класах школи, а й на перших курсах університетів. Упродовж навчання у вишах також корисне для мозку ведення конспектів. А багато хто звертає увагу, що в Японії, де заняття з каліграфії є традиційними, загальний рівень IQ (англ. – коефіцієнт інтелекту) і психічного, та й фізичного здоров’я населення значно вищий, ніж у решті країн.
Юрій ТОКАРЄВ.