На запитання читачів відповідає начальник відділу забезпечення якості правової допомоги та підвищення кваліфікації її надавачів Регіонального центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги у місті Києві Микола ЛИЧИК.
— Наш дід зробив заповіт на свій будинок і землю. Ми написали заяву щодо цього заповіту у Сквирській нотаріальній конторі й через неї прийняли спадщину померлого діда в Апостолово на Дніпропетровщині. А тепер хотіли б отримати свідоцтво на неї. Написали лист нотаріусу, чи можемо без державного акту, без оригіналів документів отримати свідоцтво про право на спадщину. Він відповів, що ні, не можемо. З цим листом-відповіддю звернулися до суду в Апостолово, пояснивши, що оригінали документів загубилися, маємо оце тільки їх копії. У діда окрім нас нікого з родичів не було. Суддя повідомила, що наша заява написана правильно, а 18 грудня винесла рішення: відмовити в прийнятті спадщини, оскільки ми особисто не звернулися до нотаріальної контори. Хоча ми повідомляли, що у зв’язку з пандемією не можемо приїхати. А тут вона пише, що треба було особисто приїхати до нотаріуса, взяти постанову про відмову про спадщину і занести особисто до суду, тоді питання було б вирішено. Чому ж вона, як давала ухвалу, що заява написана правильно, нам про це не повідомила? А тепер пише, що можу звернутися з апеляцією. А що це дасть? Порадьте, як бути?
Світлана. Полтавська обл.
— Якщо ви не є фахівцем у галузі права, то врегулювати цей спір самотужки не зможете, тому для кваліфікованої правової допомоги вам слід заручитись фаховою підтримкою. Якщо нотаріус вам відмовив у видачі свідоцтва про право на спадщину по закону чи по заповіту, то мав би видати відповідну постанову, і цю відмову ви могли б оскаржити в суді. Бо нотаріус рішення приймає у вигляді постанови, а не просто повідомляє про своє рішення в листі. Й саме та постанова підлягає оскарженню, а не лист. Незрозуміло, чому взагалі суд узяв до розгляду вашу заяву без такої відмови, адже з вашої інформації відсутній предмет спору. В суді можна було б оскаржувати постанову нотаріуса про відмову у вчиненні нотаріальної дії.
— Отже треба було постанову оскаржувати? А ми просто подавали позовну заяву про те, що оскільки не маємо оригіналів документів на успадкування за заповітом, то просимо вирішити це в судовому порядку.
— Постанова про відмову у вчиненні нотаріальної дії вказує на факт порушення ваших прав спадкоємця, з підстав відсутності правовстановлюючих документів на спадкове майно. Ви не надали до суду документів, що засвідчують порушення ваших прав, а в судовому порядку необхідно визнавати право власності на спадщину, підтверджуючи наявність такого майна відповідними доказами. Якщо суд не приймав рішення по суті спору, а якесь таке процедурне, то логічно було б вам отримати під розписку постанову від нотаріуса про відмову видачі вам свідоцтва, а потім уже йти з цією постановою до суду й відстоювати своє право на землю та будинок. Майте на увазі, строк позовної давності — 3 роки.
— Якщо державний акт на землю моєму чоловікові не видавався, а є державна реєстрація, наявна інформація в Держгеокадастрі про цю ділянку, то чи можна прийняти спадщину просто по цьому сертифікату, бо акт уже не видавався?
Надія.
— Якщо державного акту на землю немає, а інформація про земельну ділянку, що належала вашому чоловіку, внесена до Державного земельного кадастру і їй присвоєно кадастровий номер, то можете по витягу з нього прийняти спадщину. В нотаріуса до того доступ є. Документом, що регулює діяльність нотаріуса, є наказ Мін’юсту від 2012 року «Про затвердження Порядку вчинення нотаріальних дій нотаріусами України». Відповідно до цього Порядку нотаріуси і здійснюють свою діяльність, пов’язану з реєстрацією за вами як за спадкоємцем прав на те майно, що належало спадкодавцеві. Відповідно до п.4.20 видача свідоцтва про право на спадщину на земельну ділянку нотаріусом проводиться за умови отримання витягу із Державного земельного кадастру, в тому числі й шляхом безпосереднього доступу до нього. Тобто, якщо у вас цей витяг є, де зазначено земельну ділянку з кадастровим номером і прізвищем особи, яка є її власником, то перешкод на отримання документів не повинно бути.
— Так, усе є, а нотаріус каже, що не може видати нам свідоцтва.
— Нотаріус має письмово поінформувати вас про прийняте рішення, як правило, у вигляді постанови, із зазначенням підстав для відмови, тоді таке рішення може бути оскаржене до суду.
— Маю державний акт на землю. Якщо віднесу його в нотаріальну контору, аби оформити прийняття спадщини, потім ніхто не вимагатиме в мене того акту? Адже документ цей залишиться в нотаріуса.
Людмила. Хмельницька обл.
— За інструкцією нотаріус забирає правовстановлюючі документи (у вашому випадку — державний акт на землю) і залишає їх у спадковій справі. Натомість він реєструє за вами право власності на цю земельну ділянку і вносить її до реєстру речових прав на нерухоме майно. За результатами цього ви отримуєте свідоцтво про право на спадщину, та за необхідності витяг із реєстру, які дають вам підстави розпоряджатися даним майном. Інформація в реєстрі та свідоцтво дають вам підстави розпоряджатись таким майном, а відтак державний акт для таких цілей вам уже не потрібен.
— Хочу поставити запитання від своєї родички. Чоловік свого часу отримав квартиру, а в ордері була зазначена тільки одна особа, тобто оформив житло на себе. Хоча мав дружину, маленького сина. Але вони про те не знали, думали, що теж прописані в квартирі. Згодом подружжя розлучилося. Колишня дружина претензій до чоловіка не мала, виїхала на заробітки. А неповнолітній син залишився в її матері. Прописаний же був у його батьків, які згодом його виписали, аби прописати в батьковій квартирі. А той відмовився, і неповнолітня дитина, як кажуть, висіла в повітрі. Й от перед смертю батько подарував свою квартиру племінниці. Чи можна цей договір-дарування якось розірвати в судовому порядку, аби квартира відійшла синові?
Світлана.
— Власник квартири може розпоряджатися майном на свій розсуд, без урахування, на жаль, інтересів рідної дитини. Можна спробувати визнати приватизацію недійсною або заявити про порушення прав неповнолітньої дитини, але треба вивчати, досліджувати всі документи, й тільки після того давати якийсь висновок. Для визнання договору дарування недійсним слід вивчити, чи було дотримано в момент його укладення вимог щодо: волевиявлення учасника правочину, воно має бути вільним і відповідати його внутрішній волі; правочин має бути спрямований на реальне настання правових наслідків, що обумовлені ним; правочин, що вчиняється батьками (усиновлювачами), не може суперечити правам та інтересам їхніх малолітніх, неповнолітніх чи непрацездатних дітей; договір є недійсним, якщо його недійсність встановлена законом (нікчемний правочин): у разі недотримання вимоги закону про нотаріальне посвідчення договору; укладення договору дарування від імені неповнолітнього без згоди органу опіки та піклування; також договір є недійсним у разі: недотримання письмової форми; вчинення під впливом помилки; обману; насильства; якщо його вчинено під впливом тяжкої обставини.
— Наші батьки померли. Я живу в сусідньому від них селі, а сестра — в Росії. Як нам правильно вступити в спадщину, чи може вона надіслати письмову відмову від спадщини на мою користь, чи матиме це юридичну силу?
— Письмова заява неодмінно складається в нотаріуса, посвідчується ним. Він пересвідчується, що така особа фізично існує, за своїм психічним і фізичним станом здатна усвідомлювати наслідки цієї відмови, відповідно нотаріус роз’яснює їй про ці наслідки. Це обов’язкова вимога для засвідчення такої заяви. Відправлення поштою не допускається. Ваша сестра повинна приїхати в будь-якому випадку. Адже по закону особа, котра хоче прийняти спадщину, зобов’язана повідомити нотаріуса про наявність інших спадкоємців, якщо такі є. Ненадання такої інформації — це вже певне приховування її. Можна спробувати оформити заяву про відмову в нотаріуса в Російській Федерації, потім таку заяву легалізувати на території України, проте ці питання варто узгодити з нотаріусом.
На прямій лінії чергувала Тетяна ВЛАСЮК, головний редактор газети «Порадниця».