Якщо встановилася тепла погода, то пасічники виносять вулики з бджільника, або відкривають віконця і «замовляють» бджіл, щоб не шукали інших хазяїв. Просять Бога, аби послав гарне літо, бо тоді буде багато меду.
За стародавніми віруваннями на Теплого Олекси вівсянка співає свою першу цього року весняну пісеньку, а щука розбиває хвостом лід. Якщо уважно прислухатися, то можна почути його тріск.
Також вітають із поверненням журавлів. Панувало повір’я: щоб журавель оселився біля твого помешкання, потрібно кинути на землю червоний пояс, і журавель далі не полетить. Звідси вислів «перев’язати дорогу червоним поясом». Цих птахів вважали небесними посланцями. А зруйнувати гніздо журавля – великий гріх!
…І ще одне цікаве спостереження, пов’язане з птахами. Старші люди стверджують: цього дня ворон купає своїх діточок, благословляє їх і відпускає у самостійне життя.
У народі казали: якщо на Теплого Олекси погода тепла й сонячна, буде добрий урожай зернових та багато меду; за скільки днів до Теплого Олекси бджоли почали літати – стільки днів після Теплого Олекси ще будуть холодними.
А загалом тепла погода цього дня віщує теплу весну.
Тарас ЛЕХМАН.