Хто з нас не мріяв у дитинстві про цирк? Та й подорослішавши, не відмовляємося від задоволення споглядати те надзвичайно захоплююче видовище, аби зарядитися позитивними емоціями, екстримом. І знову, як у дитинстві, завмирати від страху і захоплення, спостерігаючи за безстрашними акробатами під куполом цирку, хоробрими дресирувальниками хижаків на манежі, за смішними клоунами, котрі намагаються зробити світ добрішим. І знову, до болю в долонях, віддячувати аплодисментами цим талановитим, сміливим, віртуозним, добрим артистам.
Скільки ж то бурхливих овацій чули на свою адресу за довге творче життя ось ці артисти, без яких неможливо уявити не лише вітчизняне, радянське, а й світове циркове мистецтво!
Легендарна пара всесвітньо відомих дресирувальників, народні артисти СРСР, народні артисти України, генеральний директор — художній керівник Національного цирку України Володимир та Людмила Шевченки побували на порадницькій гостині.
Той, хто бував не просто в цирку, ай за його кулісами, відчув особливу тамтешню атмосферу. То — ніби маленька держава, зі своїми законами, укладом життя. Або ж — як велика родина з батьками, дітьми, з величезним, як його часто називають, неспокійним господарством. І про все, і про всіх треба дбати, навчати. Усе то був великий клопіт найперше Володимира Дмитровича, котрий кілька років поєднував свою артистичну кар’єру з посадою генерального директора — художнього керівника.
ПРО ЦИРК
Цирк — багатонаціональне мистецтво. І, звичайно ж, основа його — тварини. Це не зоопарк, де їх просто демонструють, а місце їхньої спільної з дресирувальниками роботи. Цирк — це неодмінно і клоуни, і, звісно, спортивні, акробатичні, гімнастичні жанри. А все разом і є основою всіх програм. Мистецтво цирку — це мистецтво, зрозуміле кожному: і маленькому, і дорослому. А для більшості артистів, і для нас також, цирк — наше життя. Той, хто бував не просто в цирку, а й за його кулісами, відчув особливу тамтешню атмосферу. То — ніби маленька держава, зі своїми законами, укладом життя. Або ж — як велика родина з батьками, дітьми, з величезним, як його часто називають, неспокійним господарством. І про все, і про всіх треба дбати, навчати.
ПРО ХИЖАКІВ І ЛЮДЕЙ
Звірі різні бувають: доброзичливі і ручні, агресивні і тупі, талановиті і бездарні. Ступінь агресивності у всіх різний.
З хижаками завжди небезпечно працювати, хоч із роками і додається досвіду спілкування з ними. І все ж у клітці ні на секунду не можна розслабитися, треба завжди бути напоготові. Ніхто, навіть найгеніальніший дресирувальник, не може знищити у звірів їхні тваринні інстинкти, хоч би ти їх із соски вигодовував. А працюємо тільки разом — починали разом і закінчувати теж будемо разом. Через наші руки пройшло понад 160 тигрів, левів, леопардів. Загалом вік тварин короткий. Скажімо, леви на волі живуть 10–12 років, хоча в нас були непоодинокі випадки, коли вони ще в 19 років працювали! А тигри у природі, за Бремом, живуть максимум до 20, циркові ж — уже до 15 років, бувало, не могли допрацювати.
Принцип усього тваринного світу: ніякого жалю до хворих і слабких, і водночас звірі ніколи не нападають просто так один на одного. Вони не такі жорстокі, як люди. Найголовніше для звіра — їжа.
ПРО СІМ’Ю
А сім’ї наші завжди буди доволі міцними, адже все життя присвячено роботі. Ніколи було на чвари відволікатися. Колись дуже багато працювали, не те що тепер, норму мали — 11 спектаклів на тиждень. Оскільки робота складна, йдеш по вулиці і боїшся ногу підвернути чи ще яку травму отримати. Ворона над головою пролетіла — сахаєшся. Підсвідомо. Тому що треба працювати, ми хворі виходимо на манеж, ми не маємо права не працювати. Отож і остерігаєшся все життя. А захищеним почуваєшся тільки в цирку. Це — твоє. Навіть коли вдома сидиш, це все у голові. Ось тут, за спиною — величезне господарство, як фермерське. Воно тебе не відпускає…
Листопад, 2009 рік.
Автор і ведуча проекту «Порадницька гостина»
Тетяна ВЛАСЮК.
…24 жовтня 2012 року Володимир Дмитрович відійшов у вічність. Світла йому пам’ять! Після його смерті посаду генерального директора — художнього керівника Національного цирку України обійняла дружина Людмила Олексіївна.