Він популярний і затребуваний. Його впізнають на вулиці, просять автографи, запрошують на інтерв’ю, кличуть на різні шоу, телепередачі. Його хочуть бачити гостем й учасником організатори всіляких вечірок, тусовок. У нього хочуть вчитися молоді і люди зрілі, багатії і незаможні. Йому не бракує уваги олігархів і всенародної любові…
І декому може здатися попервах, що все це з’явилося зненацька, випадково, наче манна небесна. А насправді за плечима цього чоловіка понад шість десятків років(!) незрадливого служіння мистецтву. Свій Танець він дарував й Україні, і всьому світові, об’їздивши з Національним академічним заслуженим ансамблем танцю України імені Павла Вірського, де пропрацював майже тридцять років, 71 країну. Танцював для простих людей, і ним захоплювалися великі світу цього — Сталін, Брежнєв, Мао Цзедун, Фідель Кастро, Сальвадор Далі, Елвіс Преслі… Учив біля станка талановиту молодь і великих артистів…
Патріарх української хореографії, ніким досі не перевершений маестро «повзунка», лауреат трьох міжнародних премій, заслужений артист України (звання було присвоєне ще 1964 року) Григорій Миколайович Чапкіс, прийнявши моє запрошення на порадницьку гостину, не лише поділився з читачами секретами свого таланту, молодості, творчого довголіття, а й порадував наш колектив своєю «зірковою» присутністю, вразивши невичерпним оптимізмом, юначим запалом.
ПРО ЗДОРОВ’Я
Якщо хочете довго жити, моя вам порада, поєднайте любов і танець. Кажу й казатиму, треба рухатися. Людина, котра лежить на дивані, швидко дряхліє, старіє і рано помирає. Бабуся, котра день у день, як муха в окропі, — у неї внуки, правнуки, їй і причесатися ніколи — вона живе довше, вона здоровіша. А та, котра має час дослухатися до своїх болячок, рахує дні до смерті, відкладає гроші — помирає раніше. Тому незалежно від завантаженості, стану здоров’я треба знаходити час для руху. Я проти дієт для схуднення. Заливаючи, скажімо, в бензобак машини 70 літрів пального, маю дбати, аби все воно згоріло, і машина їхатиме ідеально. Коли ж згорає 50, а 20 коптить, то вона «обростає жиром» і виходить з ладу. Те саме з людиною незалежно від її віку.
Найстрашніші хвороби — душевні. Наче нічого й не болить, а на душі тягар, жити не хочеться. Депресія. Ніхто ніколи не тримав у руках душу, а болить вона найдужче. Нетреба допускати такого болю, треба його переборювати.
ПРО ЛЮБОВ
Любов у всі часи різна: на початку шлюбу це одні почуття, з роками вони змінюються, як і ви самі. От коли мене запитують, що найбільше подобається в жінці, відповідаю: ум-м-м!
А ще має бути слабкою. Навіть якщо можете однією рукою підняти чоловіка, робіть вигляд, що слабкі. Нехай думає, що він хазяїн, що на голові в нього корона, а насправді то — ваш каблук! Так має поводитися розумна жінка. Завжди говорю: «Я сказав, що буде так… як хочеш ти».
Не треба чекати Різдва, 8 Березня, аби зробити жінці подарунок. І я доведу, що навіть не потрібно й великих грошей. Ну скажіть, хіба так складно вас, жінок, ощасливити? Ось прокинулася вранці, а я приготую чашечку кави і з любов’ю подам у ліжко. Чи подарунок — нехай це буде дрібничка, але як свідчення того, що ви пам’ятаєте про близьку людину. А скільки тепла може додати у подружні стосунки зайвий дзвінок: «А ти не забула випити ліки?» «А ти встигла на зустріч?»
Коли живеш з жінкою, котра дарує тобі радість, ти ділиш з нею ліжко, — просто зобов’язаний отак піклуватися. Кажу це вам як чоловік, котрий був тричі одружений.
Квітень, 2008 рік.
Повну версію порадницької гостини з Григорієм Чапкісом можна прочитати в книжці “Порадницька гостина. Історії життя та успіху. 2006 – 2016”.
Автор і ведуча проекту «Порадницька гостина»
Тетяна ВЛАСЮК.