За період Другої світової війни психіатр і письменник Віктор ФРАНКЛ побував в Освенцимі, Дахау та інших концтаборах. Цей життєвий досвід дозволив йому розвинути в себе особливу психологію життя, яку він виклав у багаточисленних книгах, особливо у праці “Людина у пошуках сенсу”.
УРОКИ, ЯКИМ НАС НАВЧАЄ ВІКТОР ФРАНКЛ:
1.ПРО ВАЖЛИВІСТЬ ВИБОРУ.
Люди, які вміють вирішувати свої проблеми і долати перешкоди, здатні свідомо обирати свій шлях, незважаючи на те, що з ними відбувається.
“Можна відняти у людини все, окрім одного: останньої з людських свобод — свободи за будь-яких обставин обирати, як до них ставитись, вибрати свій шлях”, — писав Віктор Франкл.
2. У ЖИТТІ ЗАВЖДИ Є СЕНС.
Відчай — це непотрібні страждання. Якщо людина не бачить сенсу в стражданнях, вона може впасти у відчай. Але якщо побачити сенс у неприємностях, можна перетворити трагедію на досягнення, як спосіб її подолання.
“Любов до себе — це відправна точка розвитку людини, достатньо хороброї для того, щоб взяти на себе відповідальність за своє існування”, — Віктор Франкл.
3. ВАШІ ВЧИНКИ РОБЛЯТЬ ВАС КРАЩИМИ.
Щоб ставати кращими, ми повинні щоденно питати себе, хто ми і ким хочемо стати.
4. ДУМАЙТЕ ПРО ТЕ, ЗАРАДИ КОГО І ЗАРАДИ ЧОГО ПОТРІБНО ЖИТИ.
У кожного з нас є те, що змушує нас проживати день, що нас мотивує і надає сенсу кожній секунді нашого існування, кожному кроку і кожній дії. Якщо ми не можемо змінити ситуацію, завжди можна обрати своє ставлення до неї. Не має значення, чого ми очікуємо від життя, тому що це, скоріше, життя чогось очікує від нас. Поміркуйте, що ви даєте цьому життю, і про те, чого воно від вас очікує, бо наше життя нас постійно випробовує. Ми маємо запитати себе, що можна зробити, щоб змінити його, і що ми даруємо цьому світу, а потім почати відповідно поводитися.
5. НЕГАРАЗДИ І СТРАЖДАННЯ — РЕАЛЬНІ.
Погані речі трапляються, і ми повинні це прийняти. Труднощі призводять до появи напруги між тим, що вже досягнуто, і майбутніми досягненнями. Ми маємо просто знати, що життя повне випробувань і що нам потрібно боротися за щось вартісне і таке, що має сенс.
6. ВСІ МИ НЕЗАМІННІ.
Якщо ми визнаємо свою незамінність, то наше почуття відповідальності за своє існування зміниться. Людина, яка знає, що від неї чогось очікують і що у неї залишилась незавершена справа, бере на себе відповідальність за це і вона знає чому — це сенс її життя.
7. ЗНАЙДІТЬ СВІЙ СЕНС.
Наше завдання полягає не в тому, щоб знаходити собі розваги й уникати болю, а в тому, щоб знайти сенс свого життя. Навіть у стражданнях.
Джерело: за матеріалами телеграм-каналу психолога Наталії ХОЛОДЕНКО.