На запитання читачів відповідають Федір ЛАПІЙ, лікар, дитячий інфекціоніст, доцент кафедри дитячих інфекційних хвороб та дитячої імунології НМАПО ім. П.Л.Шупика, голова Національної технічної групи експертів із питань імунопрофілактики; Ігор КУЗІН, головний державний санітарний лікар України.
–– Останнім часом з’явився навіть термін — вакциноманія. Якими найголовнішими аргументами фахівці можуть переконати людей, аби ті не боялися вакцинуватися?
Наскільки виправдані такі побоювання?
— Вакцини — один із найважливіших винаходів людства у боротьбі з інфекційними хворобами. Завдяки вакцинації воно повністю перемогло віспу, захворюваність на поліомієліт знизилася на 99 відсотків, смертність від кору у світі — на 75, щорічна смертність новонароджених від правця зменшилася більш ніж у 13 разів.
Щеплення від COVID-19 запобігають тяжкому перебігу хвороби й рятують життя. А що може бути важливішим?!
Особливо ж важливо вакцинуватися тим, кому за 60 років. Бо мають вищий ризик важко захворіти на COVID-19, потрапити до лікарні, в реанімацію, під апарат штучної вентиляції легень, померти внаслідок цього захворювання. Крім того, COVID-19 може призвести до загострення наявних захворювань та появи нових. Чим старша людина, тим вищі ризики.
Такі наслідки коронавірусної хвороби спричиняє не вік, а те, що літні люди часто мають «букет» хронічних захворювань. Що більше їх, то більша потреба у вакцинації.
Адже ліків проти COVID-19 поки немає. Лікування — лише симптоматичне. Хоча більшість людей перехворіє на коронавірусну хворобу досить легко.
Та світом поширюються нові штами коронавірусу. Один із них – «Дельта», який набагато заразніший та протікає значно важче, ніж так званий «дикий» тип ковіду, з якого почалася пандемія.
— Наскільки безпечні вакцини від COVID-19?
— Усі вакцини проти COVID-19, які використовує Україна, розроблялися із залученням передових світових науковців, урядів держав, міжнародних організацій. Вони пройшли ретельні перевірки на безпечність, а Всесвітня організація охорони здоров’я рекомендувала їх до застосування. Нагляд за безпечністю цих вакцин продовжується, реєструються усі можливі побічні ефекти.
В Україні безпечні та ефективні щеплення отримали вже понад 2 мільйони людей, тоді як кількість щеплень у світі досягла вже 3 мільярдів (23 відсотки всього населення).
–– Чи можуть вакцини спричинити хворобу або по-іншому нашкодити людині?
— Заразитися внаслідок щеплення неможливо, бо всі вакцини не містять живого коронавірусу, а лише вбитий вірус чи його частинку, які ніяк не можуть нашкодити людині. При їх потраплянні в організм на них реагує наш імунітет. У людини може підвищитися температура, заболіти голова, м’язи чи суглоби, вона може відчути втому чи запаморочення, може підвищитися тиск, заболіти рука, в яку зробили укол. Ці реакції є нормальними та минають за кілька днів після щеплення. Так наш організм вчиться боротися з інфекцією. Тепер, коли людина зустрінеться зі справжньою хворобою, зможе швидше її подолати.
–– Якими вакцинами зараз щеплять в Україні?
— Для щеплення використовують три вакцини. AstraZeneca різних виробників (індійського — Covishield, південнокорейського — AstraZeneca–SKBio, європейського — AstraZeneca). Це векторна вакцина, розроблена британсько-шведською компанією AstraZenecа та Оксфордським університетом. Має у своєму складі шматочок шипу коронавірусу, щоб навчити наш організм знешкоджувати ці шипи та не дати вірусу проникнути в клітини. Потрібні дві її дози з перервою у 12 тижнів (84 дні). Якщо є вагома причина, то можна щепитися на тиждень раніше цього терміну.
Comirnaty від Pfizer-BioNTech — це мРНК-вакцина проти COVID-19, розроблена німецькою біотехнологічною компанією BioNTech спільно з американським фармакологічним концерном Pfizer. Містить мРНК, тобто інструкцію для створення шипу коронавірусу. Також навчає наш організм знешкоджувати вірус. Потрібні дві дози з перервою у 21–28 днів.
CoronaVac від Sinovac Biotech — інактивована вакцина, розроблена китайським фармацевтичним підприємством. Містить убитий вірус, до якого наш організм вироблятиме антитіла, щоб потім швидко впоратися з інфекцією. Потрібні дві дози вакцини з перервою у 14–28 днів.
— Доброго дня! Я налаштована на вакцинацію, та маю кілька хронічних захворювань і боюся, аби щеплення не погіршило моє і без того слабке здоров’я. Що можете порадити?
Ніна Василівна. Одеська обл.
— Хронічні хвороби не є протипоказанням до щеплення. Навпаки, такі люди ризикують важче перенести COVID-19, а тому потребують захисту, який дає вакцинація.
В Україні розпочався четвертий етап вакцинації від COVID-19, на якому щеплять людей із хронічними захворюваннями, незалежно від віку.
Єдиним справжнім протипоказанням до щеплення від COVID-19 наразі є серйозна алергічна реакція на першу дозу вакцини, наприклад, анафілактичний шок. Також не варто робити щеплення за температури тіла вище 38 градусів.
— Нас із сусідками цікавить, чи можна робити щеплення людям із бронхіальною астмою, серцево-судинними хворобами, захворюваннями нирок, цукровим діабетом?
Марія Петрівна. м. Київ.
— Люди з такими захворюваннями набагато важче переносять COVID-19, існує ймовірність летальності, а лікувати їх набагато складніше. Саме для таких, у першу чергу, й розробляли вакцини. Вам необхідно щепитися якомога швидше. Вакцина захистить вас від хвороби. І навіть якщо захворієте, то переноситимете ковід легше та матимете менше ускладнень.
— У мого чоловіка діагностовано рак шлунка. Чи можна вакцинувати людей з онкологічними хворобами?
Алла ДЕМЧУК.
— Обов’язково треба щепитися. Адже такі люди в групі ризику і можуть дуже важко перенести COVID-19. Для щеплення онкохворих використовують будь-яку з наявних в Україні вакцин.
Утім, якщо хворий проходить курс терапії, що пригнічує його імунітет, вакцинація може бути менш ефективною. Тому варто порадитися з лікарем, коли саме краще зробити щеплення.
Також слід пам’ятати, що крім самих людей з онкологією до пріоритетної групи належать їхні родичі або інші люди, які мешкають разом із ними. Тож запишіть на вакцинацію свого чоловіка та щепіться самі, аби не могли його заразити.
–– Я вже багато років потерпаю від алергії. Чи не є це протипоказанням для щеплення?
Володимир.
— Якщо знаєте, на що у вас алергія, то можете подивитися склад вакцин та впевнитися, чи в них немає небезпечних для вас речовин. Склад вакцин можна знайти на сайті vaccination.covid19.gov.ua або запитати про нього в медпрацівників, які проводять щеплення.
За наявності алергії на один зі складників вакцини, звісно, краще щепитися іншою.
До речі, алергія на пилок, пил чи побутову хімію не є протипоказанням для вакцинації.
Навіть якщо не знаєте, чи є у вас алергія на щось, можете сміливо вакцинуватися. Сильна алергічна реакція на вакцину, як-от анафілактичний шок, вкрай рідкісна. Вона може проявитися в перші секунди чи хвилини після щеплення. Саме тому вас попросять залишитись у пункті щеплення ще на пів години, аби в разі такої реакції надати вчасну і правильну медичну допомогу.
–– Як вакцинують проти COVID-19 людей з аутоімунними захворюваннями?
Надія ВАЩЕНКО.
— Людям із ревматоїдним артритом, системним червоним вовчаком, розсіяним склерозом та іншими аутоімунними хворобами рекомендують вакцинуватися проти COVID-19.
Утім, через те, що приймають препарати, які пригнічують їхній імунітет, захист від вакцини для них може бути менш ефективним.
Тим пацієнтам, які ще не отримують лікування, в ідеалі рекомендовано отримати щеплення за 2 тижні до початку планової терапії.
–– Чи можна вакцинуватися ВІЛ-позитивним людям?
Олег.
— Так, можна, і треба. Люди з ВІЛ у групі ризику тяжкого перебігу COVID-19.
Вакцини не можуть спричинити захворювання навіть на тлі імунодефіциту, бо не є живими, «повноцінними» вірусами.
— Боюся робити щеплення, адже в мене серйозне порушення згортання крові. Як можна допомогти таким людям, як я?
— У такому разі для щеплення використовують дуже тонку голку. Після введення вакцини сильно (але без тертя) натискають на місце введення протягом щонайменше 2 хв.
Пацієнту або членам його сім’ї обов’язково повідомляють про ризик розвитку гематоми від ін’єкції.
— Мені 72 роки. У березні перехворіла на коронавірус. Чи варто вже вакцинуватися?
Леся Василівна.
— Люди, які перехворіли на COVID-19, можуть захворіти на нього знову, тому їм теж треба вакцинуватися. Щеплення від COVID-19 дає надійніший захист, ніж імунітет після хвороби. Тому радимо вам це зробити за першої нагоди.
Після хвороби імунітет до COVID-19 може зберігатися від 3 до 6 місяців, тому вакцинацію можна відкласти на цей термін. Утім, літнім людям бажано захиститися якомога раніше, але як уже мине 4 тижні після перших симптомів захворювання.
— Підкажіть, чи треба перед вакцинацією здавати ПЛР-тест, робити інші аналізи, пити препарати для розрідження крові або припиняти прийом інших ліків?
Андрій Васильович. Київська обл.
— Перед вакцинацією не потрібно здавати ПЛР-тест на коронавірус чи на антитіла до нього.
Не потрібно робити обстеження чи аналізи, як-от загальний аналіз сечі, крові, чи міряти тиск.
Не треба припиняти прийом ваших ліків чи приймати якісь додаткові препарати.
— Донедавна інфекціоністи та імунологи в один голос запевняли, що другу дозу вакцини треба робити тільки в межах однієї платформи, наприклад, якщо перша — Коронавак, то друга — тільки Коронавак. Зараз сімейний лікар каже, що все змінилося і другу дозу краще дати іншою вакциною для більш ефективного результату, тобто, якщо перша Ковішілд, то другу можна і Пфайзер. Чи так це насправді? І з чим пов’язана різка зміна протоколу?
Олена Миколаївна. Київська обл.
— У світі постійно проводяться нові й нові дослідження вакцин, зокрема вивчають, чи можна поєднувати різні. Спираючись на найновіші дані цих досліджень та на досвід таких країн, як Франція, США, Канада, Південна Корея, національна група експертів із імунопрофілактики надала Міністерству охорони здоров’я такі рекомендації щодо того, чи можна поєднувати різні вакцини.
Якщо людину щепили першою дозою інактивованої вакцини CoronaVac від Sinovac, то друге щеплення має бути лише цією вакциною.
Якщо перша доза була мРНК-вакциною Pfizer, то краще щепитися тією ж вакциною. Коли це неможливо, то можна щепитися іншою мРНК-вакциною, наприклад, Moderna, яку скоро доставлять в Україну.
Якщо перша доза була вакциною AstraZeneca, Covishield або AstraZeneca-SKBio, то другу краще отримати однією з цих вакцин. Якщо вона недоступна, або в людини була серйозна реакція на першу дозу (анафілактичний шок чи тромбоцитопенія), то другу можна отримати мРНК-вакциною (Pfizer або Moderna).
Однак МОЗ ще тільки розглядає та поки не затвердив ці рекомендації.
— Якщо чоловіка на роботі разом із іншими співробітниками вакцинували Астрозенек/Ковішілд у квітні, то хто має контролювати прийом другої дози? Від першої вже минуло 3 місяці, чи не запізно тепер шукати другу дозу вакцини? Чи збережеться необхідний ефект за такого проміжку часу між дозами?
Мила. м. Київ.
— Ні, не запізно. Вакцина захистить вашого чоловіка від важкого перебігу COVID-19, навіть якщо отримає другу дозу пізніше трьох місяців.
Для того, щоб зробили щеплення, йому слід звернутися до свого роботодавця з проханням дати заявку на друге. Той має подзвонити регіональному координаторові з вакцинації і попросити, щоб до його місця роботи приїхала мобільна бригада та зробила друге щеплення.
Якщо роботодавець відмовляється зробити це, то можна зателефонувати на номер контакт-центру МОЗ: 0 800 60 20 19 та дізнатися, де може щепитися вакциною AstraZeneca.
— Як пояснити ситуацію з перебігом ковіду, якщо мій чоловік, зробивши тест на антитіла, виявив, що вже перехворів на коронавірус. Пригадую, що була в нього легка застуда, але ні я, ні двоє дітей, які тісно спілкувалися з ним, не мали жодних симптомів зараження.
Юлія. Київська обл.
— Ймовірніше за все ваш чоловік переніс хворобу в дуже легкій формі, майже безсимптомно. Ви та діти теж могли перехворіти і не помітити цього, або просто не заразитися. Відповідь на це може дати тест на антитіла до COVID-19. Утім, навіть наявність антитіл не гарантуватиме, що не захворієте знову. Тому і вам, і чоловікові варто вакцинуватися.
— Я ще не вакцинувалася. Тепер наважилася. Але ж сьогодні чуємо про велику загрозу від штаму коронавірусу «Дельта». Яке ж тоді щеплення робити, якою вакциною, від якого штаму?
Валентина Іванівна. Житомирська обл.
— Усі вакцини, які використовуються в Україні, схвалені ВООЗ, запобігають тяжкому перебігу хвороби й рятують життя. Навіть якщо інфікуєтеся штамом «Дельта», перебіг хвороби буде значно легший.
— Чи є якісь особливості у «Дельти», зокрема й щодо профілактики?
Олександр.
— Штам коронавірусу «Дельта» більш заразний та дає більше ускладнень. Єдиною профілактикою від нього є щеплення та дотримання соціальної дистанції, носіння масок, миття рук. Вакцинація від COVID-19 не гарантує, що людина в жодному разі не захворіє, але вона захищає від тяжкого перебігу хвороби та смерті від неї.
— Кілька днів тому зробив щеплення від коронавірусу першою дозою. А чи вбереже воно мене від «Дельти»?
Леонід Васильович.
— Найбільш ефективний захист від вакцини ви отримаєте через 2 тижні після другого щеплення. Тож не забудьте зробити його!
Та навіть перше щеплення дає певний, хоча й менший захист. Навіть якщо захворієте, перебіг буде значно легший.
Але не забувайте, що навіть після вакцинації двома дозами необхідно продовжувати носити маски, дотримуватися соціальної дистанції та ретельно мити руки з милом.
— Мені 67 років, та ще й маю «букет» хвороб. Хочу записатися на вакцинацію. Як це правильно зробити?
— Літні люди, ті, хто має хронічні хвороби, можуть вакцинуватися у будь-якому зручному для них пункті щеплення, в центрі масової вакцинації або викликати мобільну бригаду додому, якщо не можуть пересуватися самостійно. У такому разі треба зателефонувати до контакт-центру і сказати про це. Вашу заявку на виїзд мобільної бригади з імунізації додому зареєструють, а про дату та час завчасно попередять по телефону.
Записатися на щеплення від COVID-19 можна, зателефонувавши до сімейного лікаря
або до реєстратури найближчого пункту щеплення. Знайти список пунктів можна на сайті vaccination.covid19.gov.ua або за телефоном контакт-центру МОЗ: 0 800 60 20 19.
Для щеплення не обов’язково мати декларацію з сімейним лікарем. За її відсутності до пункту щеплення потрібно взяти паспорт та ідентифікаційний код.
Будьте здорові!
На прямій лінії чергувала Тетяна ВЛАСЮК, головний редактор газети «Порадниця».