Узимку ми нерідко купуємо завезені здалеку фрукти. А відтак виникає цікавість виростити їх з кісточки. Чи не найчастіше в кімнатних умовах вирощують цитрусові. Однак краще все ж придбати вже щеплену рослину, оскільки вирощені з кісточки вступають у плодоношення дуже пізно, і їх плоди часто мають низькі смакові властивості.
Коли ж усе-таки вирішили цим зайнятися, кісточки цитрусових для пророщування мають бути свіжими. Для посадки краще придбати вже готові землесуміші, які так і називаються: для цитрусових. До проростання посіви накривають обрізаною пляшкою, банкою чи поліетиленом (щоб створити ефект теплички). Тримають у теплому світлому місці. Але взимку цитрусовим потрібні прохолодніші умови. Влітку горщики з рослинами можна виносити на вулицю.
Апельсин у кімнатних умовах дає деревце висотою до 1,5 м. Любить сонячні й теплі місця. Теплої пори його можна виносити на відкрите повітря. Взимку розміщують у світлому приміщенні з температурою 8–12 градусів. Полив улітку має бути рясний, узимку його скорочують. Двічі на місяць підживлюють мінеральними добривами. Кілька разів на день рослину обприскують.
Лимон добре витримує кімнатні умови, де виростає до 1,5 м. Найкращий сорт для вирощування у домашніх умовах – Мейєра. Погано росте й плодоносить при недостатньому освітленні, але й прямі промені сонця пригнічують рослину. Влітку лимон виносять на відкрите повітря, взимку розміщують у приміщенні з температурою 3–5 градусів. Відзначається високою вологолюбністю, однак узимку поливи скорочують. У період росту й розвитку раз на два тижні підживлюють. Для підвищення вологості повітря горщики з лимонами ставлять на піддон із водою або регулярно обприскують з пульверизатора. При дбайливому догляді щеплений лимон дає рясні врожаї плодів.
До 1,5–2 м в кімнатних умовах виростає і грейпфрут. Вирізняється невибагливістю до умов вирощування в приміщенні. Йому потрібне сонячне й тепле місце. Теплої пори можна тримати на відкритому повітрі. Грейпфрут потребує частих обприскувань. Якщо в приміщенні буде дуже сухо, скидатиме листя і може хворіти. Взимку грейпфрут тримають при температурі 4–6 градусів.
Мандарин порівняно з іншими цитрусовими росте найповільніше й виростає зазвичай до 1 м. Однак також добре почувається у кімнатних умовах. Потребує світлих сонячних приміщень. Узимку – прохолодного утримання за температури 4–6 градусів. У таких умовах рослина добре відпочине і потім рясно цвістиме та плодоноситиме.
Гранату ідеально підходить зимовий сад. Загалом відзначається невибагливістю вирощування в кімнатних умовах. Йому знадобиться яскраво освітлене сонячне місце. Ємність потрібна неширока (у граната поверхнева коренева система). Схожість насіння дуже хороша. Взимку деревце тримають при температурі 2–7 градусів. Навіть улітку поливають помірно, взимку й взагалі обмежено. Зацвіте й заплодоноситиме деревце досить швидко, щоправда, плоди будуть дуже невеличкі.
Інжир може добре рости й плодоносити в кімнатних умовах. Узимку його потрібно утримувати при температурі 3–5 градусів та скорочувати полив, влітку можна виставляти надвір. У жовтні–листопаді рослина скидає листя, в цей період їй потрібен спокій. Температуру в приміщенні знижують до 10 градусів і скорочують полив. У квітні з’являються нові бруньки. За хорошого догляду може плодоносити в домашніх умовах. Однак якщо бажаєте отримати плодоносне деревце, краще все ж розмножити інжир із живця, а не з кісточки.
Фейхоа – кущик до 1 м заввишки. Взимку його встановлюють у приміщенні з температурою 8–12 градусів, улітку бажане відкрите повітря. Полив улітку має бути рясний, узимку – помірний. Насіння вибирають зі стиглого м’якого плоду та висівають навесні в посудину з дерновою землею та піском. При 18–20 градусах проростає за 20–25 днів. Сіянці пікірують, а потім пересаджують у горщики з сумішшю дернової землі, перегною та піску, взятих у рівних пропорціях. Догляд полягає в інтенсивному поливі, регулярному підживленні раз на два тижні та утриманні в добре освітленому місці за температури 14–16 градусів. Полив краще здійснювати через піддон. Потрібні регулярні обприскування. Перші плоди з’являться через 5–6 років, краще обирати самозапильні сорти.
Фінік стійкий до умов вирощування. Із кісточок в’ялених плодів можна виростити справжню пальму велетенських розмірів, однак у кімнатних умовах плодів від неї чекати не варто. Насіння дуже добре зберігає схожість. Перед посадкою кісточки краще замочити на тиждень у воді. Добре росте у світлих, помірно теплих приміщеннях. Улітку виносять на свіже повітря. Потребує високих нешироких ємностей. Узимку бажано забезпечити йому температуру 3–5 градусів.
Манго дуже любить вологу. Його досить легко виростити з кісточки. Однак не виключено, що цвітіння доведеться чекати до 10 років. Для посадки підійде лише свіжа кісточка зі стиглого фрукта.
Щоб проростити кісточку авокадо, її беруть лише зі стиглого плоду, заглиблюють у ґрунт, залишивши зверху третину. Можна зробити й так. У тупу частину кісточки встромляють з 4-х боків 4 зубочистки. Потім кісточку розміщують у ємності з водою так, щоб у воді опинилась лише нижня частина. Далі необхідно постійно підтримувати такий рівень води. Вже через 2–4 тижні з’являться корінці. Коли проклюнеться паросток, кісточку висаджують у ґрунт, заглибивши наполовину. В домашніх умовах авокадо не плодоносить, хоча й швидко росте.
Лідія ГЕРАЩЕНКО.