Дизайнер Вікторія Щербань – автор колекції сучасного традиційного одягу для дітей від майстерні із запозиченою з дитячої лічилки назвою «Аденчик-баденчик». Її вже презентували в Національному музеї Тараса Шевченка та в замку-музеї «Радомисль» на Житомирщині.
Пані Вікторія нині мешкає у Німеччині. Спочатку, як і кожному емігранту, без знання мови і грошей було нелегко. Та їй вдалося стати на ноги. «Згодом, коли ми вже ставили «Вечори на хуторі біля Диканьки», одягнула дітей в українські строї, і прийшли батьки, які взагалі нічого не знали про Україну. Після вистави підійшов бургомістр і каже: «Дякую, фрау Щербань! Ви з русланд?» А німецькі діти: «Не з «русланд», а з України!» Вікторія була щаслива. Каже: «Тепер уже всі знають, що я з України, і ми організовуємо багато культурних заходів».
Зокрема в музеї німецького спортсмена, дворазового олімпійського чемпіона зі слалому і гірськолижного спорту Маркуса Васмаєра провели тижні української культури. Було важливо не лишатись замкненими в діаспорі, а увійти в німецький простір. «Вікторія Щербань, українка, яка мешкає у нашому містечку, багато нам розповідала про те, яку гарну музику, майстрів і старовинні традиції має Україна. Згодом до нас приїхали музиканти на фестиваль «Український тиждень» у Баварії. Тоді й виникла ідея записати диск», – розповідає Сібілле Штрак-Ціммерман, мешканка курортного містечка Шлірзее неподалік Мюнхена, яка спонсорувала запис і випуск спільного диску двох українських гуртів «Хорея козацька» та «Гуляйгород». Цікаво, що Сібілле має історичний зв’язок із Україною: її прапрадід Леопольд Кьоніг, цукровий магнат, був власником палацу в Шарівці на Харківщині.
Про захоплення українськими строями Вікторія Щербань каже: «У маленькому баварському містечку, де живу понад 25 років, є 4 магазини народного одягу. Вулицями ходять люди в національному вбранні. Мами з донями, батьки з синочками. Гордо і свідомо молодь вбирається на випускні вечори в свій національний одяг. Дивлячись на високий рівень культури старої Європи, я мріяла зняти з України сценічний костюм з атласними шароварами і віночками на головах і запропонувати по-справжньому європейського рівня вбрання!»
Жінка вирішила здійснити свою мрію, відкривши майстерню з відтворення і пошиття дитячого українського народного строю за європейськими стандартами. Метою проекту є створення зразків одягу з дотриманням регіональних ознак, які базуються на автентичному силуеті: вишивана сорочка, корсетка, спідничка… Все з натуральних тканин особливої якості з колекції німецького дизайнера Віллі Боґнера, вироблені в Німеччині. Особлива увага – кольорам та дрібничкам в одязі та аксесуарам. Вироби зручні й приємні для дитини.
Людмила ЧЕЧЕЛЬ.