На запитання читачів та редакції відповідають директорка департаменту комунікацій НСЗУ Лілія ГУДЗЬ та представниця пресслужби НСЗУ Христина ПЕТРИК.
— Доброго дня! Маю таке запитання. Через 10 днів після того, як зробила друге щеплення від ковіду, почулася зле, звернулася в приймальне відділення нашої лікарні у Великій Багачці, й тест підтвердив коронавірус. Зробила рентген за свої кошти, бо не дали електронного направлення, пояснивши, що «зависнув» комп’ютер. Знімок показав, що в мене двостороння пневмонія, після чого госпіталізували у ковідне відділення. Пролежала там 4 дні під апаратом, бо сама не могла дихати, а потім відправили на лікування додому. Начебто це відділення закривали. Медсестра робила мені вдома крапельниці, уколи. Все — за мій кошт. Тільки за саму крапельницю не платила. Я зберегла всі чеки. Скажіть, будь ласка, чи повинна була лікуватися за свої кошти, чи держава мала би щось на те дати?
Валентина Іванівна. Полтавська обл.
— Для пацієнта з ковідом лікування у стаціонарі є безоплатним — уся медична допомога, що там надається, в тому числі й ліки. Є затверджений протокол лікування, відповідний перелік препаратів, і вони мають бути для пацієнта безоплатними. Якщо в лікарні за них вимагали кошти, або з якихось причин їх самі купували, звертайтеся офіційно до Національної служби здоров’я України. Це можна зробити за безкоштовним телефоном 16-77 або написати нам онлайн через сайт НСЗУ. Вашу скаргу розглянуть, з’ясувавши, чи правомірно у вас вимагали в лікарні кошти, чому ви самі купувати ці ліки і чи були вони насправді в медзакладі. Якщо ваші права були порушені, звернемося до лікарні, аби відшкодували вам кошти. Такі випадки, на жаль, трапляються. Пацієнтам, котрі не замовчують їх і звертаються до нас зі скаргами, кошти повертають. Адже держава заплатила медзакладу за ваше лікування. Хочу, аби про це прочитали й знали всі читачі «Порадниці»: ковідні хворі ні за що не повинні доплачувати. То є порушенням, і ми з таким боремося. Бажаю вам здоров’я і будемо разом відстоювати ваші права, як і всіх пацієнтів, котрі потрапили в подібну ситуацію.
— Працюю сільським медичним працівником. Маю два запитання. Перше. Чи відраховуються кошти з основної суми, призначеної на кожну вікову групу, під час візиту до сімейного лікаря, якщо, скажімо, хворий звернувся з підвищеним тиском або по звичайну консультацію?
Руслан Власенко. Чернігівська обл.
— Вас цікавлять вікові коефіцієнти при наданні первинної медичної допомоги, так? При оплаті первинної медичної допомоги ми враховуємо вікові коефіцієнти. Як вони рахуються? Скажімо, за медичну допомогу дітям платимо більше, підвищений коефіцієнт застосовується і за допомогу старшим людям. Адже знаємо, що ці пацієнти частіше звертаються до лікарів, потребують більше уваги зазвичай, аніж люди молодшого чи середнього віку. Тому й передбачені вищі доплати за ведення таких пацієнтів. Якщо в лікаря є підписана з ними декларація, то він і отримує трохи більше, незалежно від того, скільки такий пацієнт звертається до нього. Головне, що є укладена декларація, і НСЗУ платить за кожного пацієнта, залежно від його віку. Отака в нас іде оплата за пакетом первинної медичної допомоги.
— Моє друге запитання. Чи оплачує пацієнт кошти за повторні аналізи, діагностику вже після пройденого курсу лікування?
— Лікар, зважаючи на потребу в тому й свою кваліфікацію, призначає аналізи, різні види обстеження. Адже він бачить стан здоров’я пацієнта і його потребу в тих чи інших аналізах. Якщо така потреба є, лікар виписує направлення, й пацієнт проходить ці обстеження безкоштовно. Коли ж людина на власний розсуд хоче це зробити, а не за рекомендаціями лікаря, тоді має платити. НСЗУ оплачує тільки те, що рекомендує лікар з огляду на свою кваліфікацію.
— 10 років тому я переніс обширний інфаркт міокарда. Звісно, це дається й досі взнаки. Необхідне обстеження, треба приймати ліки. На що саме можу розраховувати, з огляду на Програму медичних гарантій, чи передбачено нею безкоштовне обстеження та лікування людей із серцево-судинними захворюваннями, які діагностували в них багато років тому?
Володимир. Черкаська обл.
— Дякую за це запитання. Програма медичних гарантій для пацієнта гарантує увесь перелік послуг, які йому призначає лікар. Що мається на увазі? Розглянемо на вашому конкретному прикладі — серцево-судинні захворювання. Найперше, таким пацієнтам радимо неодмінно обрати свого сімейного лікаря, укласти з ним декларацію. Адже це той фахівець, котрий вестиме пацієнта, знатиме його історію хвороби, буде постійно з ним на зв’язку, проводитиме профілактичні огляди. І саме він виявлятиме зміни у вашому здоров’ї й відповідно до того реагуватиме. У сімейного лікаря дуже добре профілактувати саме серцево-судинні захворювання, адже він і тиск поміряє, й аналіз крові зробить, і загалом опитуватиме пацієнта щодо його звичок, способу життя, вимірюватиме артеріальний тиск. Тобто це все передбачено для того, аби людина, котра перенесла серцево-судинне захворювання, могла контролювати свій стан здоров’я. Сімейний лікар — це саме той фахівець, котрий найближчий до вас, завжди на зв’язку. Тому радимо такого фахівця знайти, якщо його досі не мали.
По-друге. Сімейний лікар може виписати електронний рецепт за програмою «Доступні ліки». Серцево-судинні захворювання входять до переліку тих, за якими можна отримати ліки безоплатно або з невеликою доплатою. Програма включає ліки для профілактики, наприклад, інсульту та інфаркту, так само є препарати і для тих, хто вже їх переніс, аби запобігати в подальшому погіршенню здоров’я. Тобто сімейний лікар огляне вас і призначить потрібний препарат, випише електронний рецепт, з яким підете до найближчої аптеки, яка має договір із НСЗУ й отримаєте ліки. Такі аптеки зазвичай мають відповідні наліпки «Тут є «Доступні ліки». Дуже важливо вчасно приймати ті виписані лікарем препарати і людям із серцево-судинними захворюваннями, або ж з ризиком таких. Це допомагає контролювати стан свого здоров’я й запобігати різним ускладненням. Тобто це все можна зробити в сімейного лікаря.
Якщо ж вам потрібні якісь детальніші консультації, скажімо, кардіолога, спеціалізовані дослідження, обстеження, сімейний лікар випише направлення, за яким ви отримаєте все це безоплатно. Якщо ж виникає потреба в госпіталізації, у стаціонарному лікуванні, то воно також безоплатне. У невідкладних випадках до пацієнта завжди приїде «швидка», і це також безоплатно, оскільки є загроза життю і здоров’ю. Тобто тут важливо пацієнту розуміти, що сімейний лікар — це його найперший помічник, провідник у медичній системі, і що він може зробити для вас дуже багато, зокрема й виписавши рецепт на потрібні ліки. Багато пацієнтів у нас ними користуються, програма діє, рецепт навіть можна отримати по телефону, не обов’язково щоразу йти до лікаря. Закінчуються ліки — телефонуйте своєму сімейному й продовжуйте рецепт на них автоматично.
Ось такі рекомендації. Саме пацієнти з серцево-судинними захворюваннями є у фокусі нашої посиленої уваги, адже від них багато українців потерпає. Тому насправді дуже багато послуг можна отримати безоплатно й контролювати стан свого здоров’я.
— У мене хворе серце. Хотілося б потрапити на консультацію до Інституту серця або Інституту Амосова. Чи може сімейний лікар виписати мені направлення на безкоштовне обстеження в цих закладах?
Антоніна Вікторівна. м. Київ.
— Ані Інститут серця МОЗ України, ані Національний інститут серцево-судинної хірургії імені М.М. Амосова поки що не працюють з НСЗУ за Програмою медичних гарантій. Загалом усі ці заклади четвертого рівня — мозівські, Національні, Академії медичних наук — поки що не мають укладених з нами договорів.
Але з НСЗУ працюють практично всі комунальні лікарні в Україні, всі кардіологічні центри, де можна отримати необхідну консультацію, медичну допомогу, маючи направлення сімейного лікаря або кардіолога. Зателефонувавши до нас за безкоштовним номером 16-77, можете дізнатися, де знаходиться найближча до вас лікарня, яка має підписаний із НСЗУ договір на лікування, наприклад, інсульту, аби пацієнта саме туди направляли в разі потреби.
— Нещодавно впала, була ожеледиця, і травмувала спину. Рентген робила за свої кошти. Ймовірно, потрібна буде операція. Чи включені такі-от травматичні випадки в Програму медичних гарантій, чи передбачено безкоштовне лікування?
Любов Петричук. Івано-Франківська обл.
— Так, передбачено. Ви можете розраховувати на весь перелік безкоштовних медичних послуг — від консультації, першої допомоги в травмпункті до операції. Є відповідний пакет «Хірургічні операції», і є просто «Стаціонарна допомога» без хірургічних операцій. Тобто пацієнт усе отримує безоплатно, в ідеалі, навіть не потрібно направлення, оскільки травма — це ургентний випадок, і пацієнт не може відразу мати направлення. У таких випадках або викликають «швидку», або людина сама звертається до найближчого медичного закладу, де їй мають надати цю допомогу безоплатно, включно з операцією в разі потреби, і включно з якоюсь іншою стаціонарною допомогою.
— Добрий день! Я живу в селі, мені вже 84 роки. Маю різні болячки, остеохондроз дошкуляє, болять ноги. Чи можна й мені отримати якусь безкоштовну допомогу, ліки?
Валентина Степанівна. Миколаївська обл.
— Ви маєте право отримувати безоплатну медичну допомогу на різних рівнях. Це і консультації лікарів, аби вони вас оглянули, послухали, скерували на аналізи. Якщо є потреба в госпіталізації — це так само безоплатно для вас. Адже майже всі лікарні в Україні отримують на це кошти від держави за укладеними з НСЗУ договорами. Звісно, добре було б, аби ви мали підписану декларацію з сімейним лікарем, і той порекомендував би вам, у яку лікарню краще звернутися, до якого саме вузького фахівця. Лікар може виписати вам електронне направлення — воно прийде на ваш телефон, або ж роздрукує його.
— Доброго вам дня! Чи можна безкоштовно викликати додому кардіолога для мами, якій уже за 80? Бажано при цьому й зробити кардіограму. В яких випадках це можливо, і який порядок дій? Якщо маю звертатися тільки до приватних фірм, то чи можна принаймні принести готову кардіограму мені самій до кардіолога та отримати безкоштовну консультацію? І якщо це також можливо, то як це узгодити?
Валентина Ігорівна. м. Полтава.
— Якщо у пацієнта є найменша підозра на серцево-судинне захворювання, йому слід звернутися до свого сімейного лікаря чи терапевта. Вони зроблять необхідні лабораторні та інструментальні дослідження. Зокрема, електрокардіограму та аналіз крові на холестерин. Це входить у гарантований пакет первинної ланки, тому і є безоплатним для пацієнта. Також сімейний лікар, діагностувавши відповідне серцеве-судинне захворювання, може виписати рецепт на «Доступні ліки».
Зважаючи на стан пацієнта, він за потреби випише електронне направлення на консультацію до кардіолога. А також на проведення додаткових досліджень і аналізів, зокрема, на ультразвукове дослідження серця. За електронним направленням лікаря отримання цих послуг для пацієнта є безоплатним.
Послуга з виклику кардіолога додому не входить до Програми медичних гарантій.
— Мені призначили пройти 48-годинний холтер, але в нашій полікліниці він зламався. А в Helsi така можливість зазначена лише в одній поліклініці на Київ — іншій. Чи може треба просто шукати узагальнену назву послуги, то яку саме? Аби гарантовано пройти.
Ольга Нестеренко. м. Київ.
— Добовий моніторинг ЕКГ за Холтером, або холтерівське моніторування, входить до переліку інструментальних досліджень у певних пакетах Програми медичних гарантій (зокрема, таких пакетів, як амбулаторний, терапевтичний, хірургічний та ін.). Це дослідження є безоплатним для пацієнта.
Якщо реєстратор добового артеріального тиску та ЕКГ за Холтером у вашому закладі виявився несправним, цю послугу можна отримати в будь-якому іншому закладі, що має договір із НСЗУ.
— За висновком, отриманим у лікарні Стражеско, маю пройти УЗД вен нижніх кінцівок, чи можна це зробити безкоштовно? І чи можу записатися за направленням черех Helsi? Якого фахівця треба шукати при запису? Чула, буцімто безкоштовно це можна зробити лише в діагностичному центрі на Кондратюка. Чи вірно це? Чи туди теж можна записатися самостійно через систему?
Людмила. м. Київ.
— Інститут кардіології імені академіка М.Д.Стражеско є одним із закладів Національної академії медичних наук України. А із закладами НАМНУ Національна служба здоров’я не укладає договори на медичне обслуговування в рамках Програми медичних гарантій.
Водночас, якщо є потреба в УЗД вен нижніх кінцівок, слід звернутися до вашого сімейного лікаря. Він, за потреби, випише електронне направлення на це обстеження. А зробити його можна в будь-якому медичному закладі, що має договір із НСЗУ. Без прив’язки до місця реєстрації чи проживання.
— Добрий день, прошу допомогти порадою. Давненько взяла направлення до вузького спеціаліста з іншої поліклініки, але не встигла ним скористатися, а там зазначено, що рекомендований термін прийому — до кінця року. Зазвичай же такі діють на рік від дня видачі, чи не завжди? І чи зможу скористатися цим направленням у січні, чи система не пропустить?
Валентина Ковальчук. Вінницька обл.
— Електронне направлення діє впродовж одного року від дня створення. Але пацієнту краще дотримуватись рекомендацій лікаря щодо термінів проходження обстеження чи отримання консультації спеціаліста, на які той його направив.
— Маю інвалідність I групи загального захворювання з 1998 р., внаслідок видалення двох зубів через день і введення мені знеболюючого, яке різко погіршило моє здоров’я. Тепер я –лежача хвора, у виданій лікарнею довідці написано: «Потребує постійного догляду». Відтоді не можу отримати належну медичну допомогу вдома. За весь цей час мені виписали 3-–5 рецептів зі знижкою 50 відсотків, а я не в змозі сама лікуватись зі своєї мізерної пенсії. Будь ласка, дайте роз’яснення, на які безкоштовні послуги й лікування можу розраховувати?
Валентина Овчаренко. Чернігівська обл.
— Хочемо наголосити, що Національна служба здоров’я України працює для універсального охоплення медичними послугами всіх громадян України. Для цього ми впровадили Програму медичних гарантій.
Це перелік та обсяг медичних послуг і ліків, які держава гарантує населенню та оплачує з коштів держбюджету.
Усі медичні послуги, які входять до Програми медичних гарантій, — безоплатні для пацієнта. Від екстреної допомоги та візиту до сімейного лікаря, до складних операцій або перебування в стаціонарі. Включно з необхідними для пацієнта ліками.
У Програмі медичних гарантій–2021 передбачено 36 пакетів медичних послуг, а також пакет вакцинації від COVID-19.
Зокрема, первинна, екстрена, спеціалізована й високоспеціалізована допомога та реабілітація, паліативна допомога, медична допомога дітям віком до 16 років і медична допомога при вагітності та пологах. ПМГ покриває консультації, лабораторні та інструментальні дослідження, госпіталізацію, операції та реабілітацію.
Щоб скористатися безоплатними медичними послугами, в пацієнта має бути, насамперед, підписана декларація з сімейним лікарем.
Отримати послуги можна тільки за електронним направленням в установі, у якої є контракт з Нацслужбою здоров’я. Направлення не потрібне в разі звернення до гінеколога, психіатра, нарколога, стоматолога, фтизіатра, педіатра.
Крім того, безоплатно, без направлення та декларації з лікарем надають екстрену медичну допомогу.
Будьте здорові!
На прямій лінії чергувала Тетяна ВЛАСЮК, головний редактор газети «Порадниця».