На запитання читачів відповідає керівник головного територіального управління юстиції міста Києва Станіслав КУЦЕНКО
— Чи втратять право на субсидію люди, які її отримували, після затвердження нових тарифів на послуги з постачання теплової енергії та гарячої води? Чи треба буде у зв’язку з цим переоформити субсидію?
Ніна. Полтавська обл.
— Уряд декларує: ті, хто отримував субсидію у минулому опалювальному сезоні, отримуватимуть її і надалі. Аби переконатися, що підстав для відмови у призначенні субсидії немає, можна звернутися до управління соцзахисту населення за місцем проживання.
При призначенні субсидій на новий період перевіряють доходи осіб, які мешкають у домогосподарстві, і декларацію (чи відповідає дійсності задеклароване майно наявному). Виходячи з цього приймають рішення про призначення або відмову у призначенні субсидії.
Також нагадую, що нині діє монетизація субсидій. Головна ідея полягає в тому, що людина отримує кошти (готівку та/або безготівково) і визначає, як їх витрачати на комунальні послуги. А в разі економії різницю залишає собі.
Нині держава співпрацює з 38 банками та Укрпоштою.
Починаючи з жовтня виплату готівкових субсидій здійснюють місцеві органи соцзахисту населення. Для цього Пенсійний фонд надасть виплатні реквізити (рахунки в уповноважених банках або поштові реквізити), на які пенсіонери отримують пенсію.
Тим, хто ще не на пенсії, виплату здійснюватимуть на відкриті раніше рахунки в Ощадбанку. Але якщо субсидіант бажає отримувати монетизовану допомогу на оплату комунальних послуг у іншій банківській установі, йому потрібно звернутися з відповідною заявою до управління соцзахисту, додавши до неї реквізити рахунку в уповноваженому банку, в якому він хоче одержувати субсидію готівкою.
— Що робити, отримавши платіжку з перевищеним граничним тарифом?
Р.Божко. Хмельницька обл.
— Уряд у своїй постанові визначив, що є затверджений граничний показник із трьох (??? – Ромасенко) видів послуг: це постачання тепла і гарячої води. Якщо порушуються затверджені урядом права на тариф, можна захистити себе в адміністративному або судовому порядках.
Адміністративний захист полягає у тому, що можна скачати на порталі https://pravo.minjust.gov.ua розділ «Чесна платіжка» http://uprav.ck.minjust.gov.ua зразки звернень до постачальника послуг і місцевої влади з вимогою переглянути тарифи відповідно до встановлених Кабміном України.
Також рекомендую звернутися на урядову гарячу лінію за телефоном 15-45 і задекларувати, що вимагаєте, аби місцева влада знизила тариф згідно з рекомендованим мінімумом.
Наступний етап — суд. Можна скористатися допомогою центрів первинної правової допомоги — отримати правову консультацію щодо цього питання. А тим, хто має право на вторинну допомогу, допоможуть скласти позов і представлятимуть їхні інтереси у суді. Право на вторинну безкоштовну правову допомогу мають пенсіонери, соціально незахищені верстви населення, учасники Операції об’єднаних сил і члени їхніх сімей та інші пільгові категорії.
Судовий збір за позовами про порушення прав споживачів не стягується.
— Доглядаю сина — інваліда з дитинства ІІ групи. Чи маю право здійснювати постійний сторонній догляд за іншими особами, котрі його потребують? І друге запитання: чи має право на знижку при медичному обслуговуванні інвалід з дитинства ІІ групи?
Ольга Василівна.
Так, ви маєте право здійснювати постійний догляд за іншими особами, проте є питання з компенсацією. Компенсації фізичним особам, які надають соціальні послуги, призначають працездатним громадянам та пенсіонерам, які не працюють, але здійснюють постійний догляд за певними категоріями осіб (особи похилого віку, люди з інвалідністю, діти-інваліди, хворі, не здатні до самообслуговування і які потребують постійної сторонньої допомоги), виходячи з прожиткового мінімуму для працездатних осіб (з 1 липня 2019 р. — 2007 грн.) у таких розмірах:
15 відсотків (301 грн.) — фізичним особам за надання соціальних послуг інвалідам I групи;
10 відсотків (200,7 грн.) — фізичним особам за надання соціальних послуг громадянам похилого віку, людям з інвалідністю II групи та дітям-інвалідам;
7 відсотків (140,49 грн.) — фізичним особам, які надають соціальні послуги інвалідам III групи та хворим, які не здатні до самообслуговування і потребують сторонньої допомоги згідно з висновком лікарсько-консультаційної комісії.
Якщо соціальні послуги надає фізична особа пенсійного віку, компенсацію призначають у зазначених розмірах, виходячи з прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність (з 1 липня 2019 року — 1564 грн.).
Стосовно другого запитання (про знижку при медичному обслуговуванні інваліда з дитинства ІІ групи) — на підставі ст.38 Закону України «Про основи соціальної захищеності осіб з інвалідністю в Україні» особи з інвалідністю І і ІІ груп мають право при амбулаторному лікуванні на придбання лікарських засобів за рецептами лікарів з оплатою 50 відсотків їх вартості. Особи з інвалідністю, які отримують мінімальну пенсію, мають змогу отримати ліки за рецептом лікаря безкоштовно.
Види необхідної матеріальної, соціально-побутової і медичної допомоги особам з інвалідністю визначають органи медико-соціальної експертизи в індивідуальній програмі реабілітації. Допомогу надають за рахунок коштів Фонду соціального захисту людей з інвалідністю.
Список лікарських препаратів, медичних виробів, засобів реабілітації, порядок їх видачі визначає Кабмін України.
— Мій сусід орендує земельну ділянку. Але нещодавно якісь люди сказали йому, що вони теж орендарі цієї землі. Заява в поліцію написана. Що робити далі?
П.Горчук. Житомирська обл.
Звернувшись до поліції, ваш сусід вчинив правильно. Тепер йому треба стежити за просуванням справи. Звертатися до слідчого, щоб тримати все на контролі, надсилати письмові запити, які слідчі дії проводяться. Слід заручитися підтримкою власника земельної ділянки (орендодавця). Власник може за допомогою державного реєстру перевіряти статус землі.
Раджу підключити послугу SMS-Маяк, яка полягає в тому, щоб відстежити стан вашого майна — чи то земельна ділянка, чи будинок, інша нерухомість. Тобто SMS-повідомленням або на електронну пошту прийде інформація, що хтось намагається привласнити майно, іншими словами, в реєстрі відбуваються якісь дії щодо переоформлення майна на іншого власника.
Якщо ви бачите бездіяльність поліції, то звертайтеся до прокуратури з відповідною скаргою.
— Маю на руках рішення суду щодо сплати аліментів. Куди йти далі? Чи маю надсилати копію рішення колишньому чоловіку?
Г.Малярчук. Вінницька обл.
— У разі видачі судом виконавчого документа стягувач може самостійно надіслати виконавчий документ за місцем роботи боржника чи отримання ним інших доходів із заявою про здійснення відрахування аліментів або направити/подати заяву разом із оригіналом виконавчого документа для примусового виконання до органу державної виконавчої служби чи приватного виконавця.
Під час виконання у примусовому порядку виконавець вживає заходи примусового виконання. Якщо боржник працює або отримує пенсію, державний виконавець виносить постанову, яку направляє за місцем роботи боржника або за місцем отримання пенсії для утримання аліментів. Якщо є заборгованість, виконавець робить відповідний розрахунок та зобов’язаний повідомити про нього стягувача і боржника. Якщо розмір заборгованості зі сплати аліментів перевищує 3 місяці, відомості про боржника вносять до Єдиного реєстру боржників, майно боржника арештовується виконавцем, вилучається та реалізується. Якщо боржник ухиляється від виконання рішення та має заборгованість, виконавець застосовує до нього санкції та обмеження, встановлені законом. У разі відсутності відомостей про місце перебування боржника за поданням виконавця суд виносить ухвалу про його розшук.
Нагадую: якщо розмір заборгованості зі сплати аліментів перевищує 4 місяці (та 3 місяці для батьків тяжко хворої дитини), передбачено можливість накласти на боржника такі обмеження: виїзд за межі України, керування транспортними засобами, користування зброєю, полювання. Як свідчить практика, такі заходи стимулюють вчасну сплату аліментів.
— Маю документи про право власності на квартиру (свідоцтво про право власності й інформаційну довідку). Квартира поділена на 3 співвласників. Але при внесенні інформації у моєму документі (свідоцтві про право власності) було допущено помилку (не вказано букву в адресі). Куди звертатися?
Олена. Київська обл.
— Виявивши помилку в свідоцтві (витягу), заявник може звернутися до реєстратора Бюро технічної інвентаризації з заявою про виправлення помилки у записі розподілу Реєстру прав. Якщо під час внесення до Реєстру прав записів, передбачених порядком, реєстратором допущено помилку, він зобов’язаний негайно відредагувати запис або скасувати помилково зроблений у розділі Реєстру прав.
Спочатку скасовують записи про право власності на об’єкт, права щодо якого підлягають державній реєстрації, та суб’єкта цих прав. На підставі заяви про виправлення помилки у записі розділу Реєстру прав реєстратор Бюро технічної інвентаризації редагує запис або скасовує помилково зроблений запис розділу Реєстру прав та вилучає у заявника свідоцтво (витяг) із помилкою. Якщо факт невідповідності підтверджено, державний реєстратор безоплатно виправляє помилку в день надходження повідомлення. Виправлення технічної помилки у записах Державного реєстру прав, допущеної не з вини державного реєстратора, здійснюється платно.
Також це питання може вирішуватися в судовому порядку. Позовну заяву про встановлення факту, що має юридичне значення, фізична особа подає до суду за місцем проживання. Підсудність справ за заявою громадянина України, який проживає за її межами, про встановлення факту, що має юридичне значення, визначається за його клопотанням ухвалою судді Верховного суду України.
— Чи можна позбавити батьківських прав чоловіка, якщо він не сплачує аліменти більш як 6 місяців, не спілкується з дитиною, не цікавиться її життям? Хочу виїхати з дитиною на постійне проживання до іншої країни. Чи можливо це, як вивезти дитину за кордон?
Л.Корнєєва. Львівська обл.
— Відповідно до ст.164 Сімейного кодексу України мати, батько можуть бути позбавлені батьківських прав, якщо вони: не забрали дитину з пологового будинку або з іншого закладу охорони здоров’я і протягом 6 місяців не проявляли щодо неї батьківського піклування (без поважної причини); ухиляються від виконання своїх обов’язків із виховання дитини (тобто свідомо та умисно не піклуються про її фізичний і духовний розвиток, навчання, підготовку до самостійного життя, не забезпечують необхідного харчування, медичного догляду, не спілкуються з дитиною в необхідному обсязі, не створюють умов для отримання нею освіти тощо); жорстоко поводяться з дитиною (застосовують фізичне або психічне насильство, недопустимі методи виховання, принижують людську гідність дитини тощо); є хронічними алкоголіками або наркоманами (ці факти мають бути підтверджені відповідними медичними висновками); вдаються до будь-яких видів експлуатації дитини (наприклад, залучають її до непосильної праці, заняття проституцією чи злочинною діяльністю), примушують до жебракування та бродяжництва; засуджені за вчинення умисного кримінального правопорушення щодо дитини.
Позбавлення батьківських прав допускається тільки лише щодо дітей, які не досягли 18 років.
Якщо батько вашої дитини й справді поводиться стосовно неї так, як ви кажете, то звертайтеся до суду з позовом про позбавлення його батьківських прав.
При розгляді судом справи обов’язковою є участь органу опіки та піклування, який подає суду письмовий висновок щодо обставин справи. Водночас висновок не є обов’язковим для суду, який може не погодитися з ним, якщо вважатиме недостатньо обґрунтованим чи таким, що суперечить інтересам дитини.
У разі позбавлення батька батьківських прав ви набудете статус одинокої матері і матимете право на виплати від держави, передбачені для цієї категорії.
— Мені у БТІ відмовляють у виготовленні технічної документації на хлів та сарай, розміщені на земельній ділянці разом з будинком, на який я маю технічний паспорт. Як бути? Куди звернутися?
Н.Островська. Волинська обл.
— Відповідно до Інструкції про порядок проведення технічної інвентаризації об’єктів нерухомого майна технічну інвентаризацію не проводять: якщо із заявою про її проведення звернулася неналежна особа; якщо подані документи не відповідають вимогам, встановленим цією Інструкцією та іншими нормативно-правовими актами; у разі повторного незабезпечення доступу фахівцям з технічної інвентаризації до всіх приміщень об’єкта нерухомого майна або неодноразового перешкоджання їх роботі іншим чином.
Якщо вам безпідставно відмовлено у проведенні технічної інвентаризації, необхідно звертатися до суду з позовною заявою про оскарження відмови.
— Чи мають право на спадщину сусіди, якщо вони взяли на себе витрати з організації похорону? Заповіту не було, єдина спадкоємиця за законом — я, племінниця. Документи на майно сусіди викрали, чим обмежили мою можливість прийняти спадщину.
Марія. Одеська обл.
— Сусіди — не родичі жодної з черг спадкування, тож за законом не мають права на спадщину. Інша річ, якби був заповіт: тоді спадкодавець міг визначити спадкоємцем будь-яку особу.
Зверніться до нотаріуса, аби відкрили спадкову справу і ви могли б прийняти спадщину.
Щодо відсутності документів — інформацію можна отримати з державного реєстру речових прав на нерухоме майно та/або звернутися до бюро технічної інвентаризації. За вашим письмовим запитом мають бути надані документи, що посвідчують право власності померлого спадкодавця. Прийнявши спадщину, отримаєте змогу розпоряджатися майном на власний розсуд.
— Мої батьки померли, оформивши на мене «дарчу» на все належне їм майно. Після їхньої смерті з’ясувалося, що був іще й заповіт на іншу особу — онука. Він у нотаріальному порядку почав переоформлювати майно на себе. Я звернулася в поліцію за фактом шахрайства. Як бути далі?
Т.Мельник. Запорізька обл.
— Якщо майно подаровано за життя батьків, що підтверджується нотаріально посвідченим договором дарування, заповіт щодо майна втрачає юридичну силу. У разі виникнення спору відносно подарованого майна питання визнання недійсним договору дарування вирішується тільки в судовому порядку.
На прямій телефонній лінії чергувала Яна РОМАСЕНКО, юрисконсульт.