Свободу не спинити, і вона надихає. Підтвердженням цієї думки стало оголошення підсумків творчого конкурсу «Відзнака імені Сергія Нігояна» у день народження Героя на столичному Майдані біля монументу Незалежності. Подія відбулася у незвичному форматі «несанціонованого мітингу»: оператори фото- і телекамер провідних каналів та інформаційних агенцій і журналісти у вільному режимі спілкувалися з будь-ким: родинами героїв, працівниками Інституту національної пам’яті та Музею Майдану, активом ГО «Родини Героїв Небесної Сотні».
Як розповідає голова згаданого ГО Володимир Бондарчук, представлений ними проект «Відзнаки Героїв» має на меті втілення у життя мрій кожного, хто віддав своє життя на Майдані. Адже більшість із них були молодими людьми й непересічними особистостями, які не встигли реалізувати свої мрії. Оскільки ж відомо, що Сергій Нігоян мріяв про акторську кар’єру, принаймні планував вступати до Театрального інституту ім. І.Карпенка-Карого, відзнаку на його честь розробили саме в мистецькій площині. Цей творчий конкурс, організований ГО родин, Творчим об’єднанням «Вавилон13», Асоціацією аудіо-акустичної музики Національної спілки композиторів України, вперше відбувся цього року в новому жанрі: аудіо- і медіа-інсталяції в публічному просторі. Та номінації змінюватимуть щороку, тож наступного разу темою може стати акторське мистецтво чи режисура. Відзнака покликана підтримати молодих українських митців, які вважають творчість важливою засадою розвитку сучасної України, прагнуть створення нових мистецьких форм і сенсів. У конкурсі взяли участь студенти й випускники музичних вишів, медіа-артисти з України та української діаспори до 35 років. Змагання відбулося за підтримки платформи «Велика ідея», Міжнародного фонду «Відродження», Українського інституту національної пам’яті та Національного меморіального комплексу Героїв Небесної Сотні — Музею Революції Гідності. Участь у роботі журі конкурсу взяли знані українські митці.
За словами члена журі композитора Олександра Щетинського, аудіо- і медіа-інсталяція — це новий жанр мистецтва. Це може бути, приміром, скульптура з нетрадиційного матеріалу, яка до того ж рухається і звучить. Такий мистецький об’єкт несе певні естетичні ідеї, навіює роздуми, спогади чи емоції, тобто справляє мистецьке враження.
Як розповідає композитор, цей напрям мистецтва лише почав по-справжньому розвиватися завдяки змінам у мистецькому мисленні, можливості долучати комп’ютерні технології й нові матеріали. Та у нас із цим жанром навіть музиканти ще недостатньо обізнані, й узагалі ще замало музичних конкурсів; може, через те цього разу свої заявки подали лише 9 учасників з України і творча група з Канади.
— Такий конкурс має бути не лише даниною вшанування пам’яті Сергія Нігояна, а мистецькою подією, культурним поступом. Тематику інсталяцій ми не обмежували, але певний зв’язок із подіями Революції Гідності є. Адже візуальний простір тут переходитиме у звуковий, а той — у простір думки людської, спогадів тощо. Таким чином маємо спонукати працювати свідомість людини.
Цього року ми не вимагали представити завершені роботи, розглядали лише їх детальні описи. Тепер визначено переможця конкурсу, якому вручили сертифікат на 25 тис. грн. На ці кошти він має до осені втілити в життя свій проект, — розповідає «Порадниці» Олександр Щетинський.
Переможцями творчого конкурсу на здобуття відзнаки імені Сергія Нігояна стали Георгій Потопальський та Максим Абрамов. Вони брали участь у Революції Гідності. Та поки що їхню роботу можна побачити лише на картинці, фото з якої подарували кожному з журналістів. Презентація відбудеться у «Мистецькому Арсеналі» під час виставки до 5 річниці подій на Майдані.
Ольга ГОЙДЕНКО.