На запитання читачів і редакції відповідає заступник директора Українського центру оцінювання якості освіти Тетяна ВАКУЛЕНКО.
— Пані Тетяно, на початку нашої розмови не можемо не запитати: яким чином убезпечити проведення ЗНО з огляду на пандемію, що для цього зроблено на місцях, і як оцінюватимуть стан здоров’я учасників тестування?
— Наразі Міністерство освіти і науки України (надалі — МОН) спільно з Міністерством охорони здоров’я (надалі — МОЗ) консолідували свої зусилля, попросили підтримки й у партнерських організацій, і в уряду. Разом із НАК «Нафтогаз України», ЮНІСЕФ в Україні, Посольством Швейцарії в Україні й обласниим і Київською державними адміністрації були закуплені необхідні засоби індивідуального захисту, а також дезінфекції, які буде передано на пункти тестування. Йдеться зокрема про маски, санітайзери, спеціальні розчини для прибирання тощо.
Також Український центр оцінювання якості освіти (далі — УЦОЯО) вніс певні зміни до загальних способів проведення ЗНО, зокрема до наших регламентів. Аби убезпечити учасників, збільшили час допуску до пункту тестування, розподілили їх на невеличкі групи, аби заходили на не всі відразу, а почергово, і кожен знав свій час. Окрім того, на пунктах тестування проводитиметься термометрія, й особи з температурою понад 37,2 до тестування не допускатимуться.
— Доброго дня! А якщо людина не пройшла пробного ЗНО, але хоче взяти участь у звичайному, — її допустять?
Аліна. м. Мукачево.
— Участь у пробному ЗНО жодним чином не пов’язана з участю в основному ЗНО і не є обов’язковою умовою. Це додаткова платна послуга вартістю 138-150 грн за один предмет, що базується на добровільному бажанні учасника спробувати себе в цій процедурі.
Якщо ж у людини такого бажання нема, то можна просто завантажити безліч матеріалів з нашого сайту testportal.gov.ua, проглянути розміщені там відеофрагменти і, дотримуючись ретельно описаних нами процедур, самостійно пройти випробування, але вдома, в комфортних умовах, фактично отримавши приблизно той самий результат.
— Чи можете вже сказати, скільки бажаючих долучитися до ЗНО-2020, і чи багато серед них випускників минулих років?
— Наразі маємо понад 370 тис. зареєстрованих учасників, що більш ніж на 20 тис. більше, ніж було минулого року. Серед них вирізняємо кілька категорій: це випускники поточного року, учні (слухачі) закладів професійно-технічної освіти, студенти закладів вищої освіти, випускники минулих років, яких цьогоріч зареєстровано 44065 осіб.
— Родини киян, де є випускники, вельми спантеличив недавній Наказ Департаменту освіти і науки КМДА від 3.06.2020 №102 «Про звільнення у 2019/2020 навчальному році від проходження державної підсумкової атестації». Наші читачі просили прокоментувати цей документ, аби зрозуміти, що й до чого.
— Український центр не має повноважень оцінювати чи коментувати нормативні документи інших структур. У своїй діяльності керуємося наказами, розпорядженнями МОНу, розпорядчими документами Кабміну, а також інших вищих органів управління. Наразі відомо, що МОН оскаржує чинність цього наказу.
— Мене як батька випускника цікавить, що можете сказати про цьогорічні тести? Як працюють над їх створенням, за якими принципом формулюють запитання і наскільки однозначні правильні відповіді? Яких ключових змін зазнали цьогоріч тести ЗНО, і з яких саме дисциплін, і чи можна десь ознайомитися з прикладами тестів минулих років?
Юрій. Київщина.
— Розробка текстів — доволі складна процедура; хороший тест розробляють близько 3 років. Механізм такий: УЦОЯО формує замовлення на тестові завдання певного формату; наприклад, із певної теми певного виду, з одним варіантом правильної відповіді з наданих. Після цього дається доручення авторам, котрі впродовж багатьох років із нами працюють або приєдналися не так давно, й вони розробляють завдання, з яких створюємо тестові добірки.
Далі ті потрапляють на розгляд наших експертів. Кожне з цих завдань аналізують три незалежні експерти, які визначають, чи придатне, в принципі, або ні, чи має зміст, відповідний тому, що маємо перевірити, чи правильно структуроване, і чи не вводитиме в оману учасника тестування. Після цього завдання, по яких ми отримали позитивні відгуки, направляються на апробацію. Тобто їх проходять десятикласники та одинадцятикласники шкіл. Зауважу, що використовуватимуться ці завдання під час ЗНО через 3 роки. Ми дивимося на їхні психометричні характеристики; це такі статистичні показники, що засвідчують, чи завдання хороше з точки зору експертів у галузі тестології. Якщо так, направляється до банку тестових завдань, і надалі може потрапити до тестової добірки. Завдання, які не мають прийнятних характеристик, видаляються. У такому випадку всі витрачені на їх підготовку зусилля фактично виявляються марними.
Яким чином формується тест? Із завдань, що успішно пройшли різні рівні експертної оцінки, працівник УЦОЯО в спеціальному приміщенні, під контролем камер спостереження і фахівців із захисту інформації створює тест — аби той був якісним і не трапилося жодного витоку інформації. Формуємо 3 різні варіанти тестових зошитів. Який саме з них потрапить на пункти тестування, не знаємо до останньої хвилини. Формування, пакування, відправка здійснюються секретним чином, спеціальними захищеними способами, аби ніхто не міг скопіювати чи передати ці матеріали. Уся Україна отримує один варіант тестового зошита, але розташування завдань у ньому змінюється, аби зменшити можливість списування учасниками. За цими 3 зошитами організовуємо й додаткову сесію тестування. Також ми розробляємо матеріали для проведення пробного ЗНО.
Після проведення тестування (у той саме або на наступний день) члени комісії з визначення правильних відповідей (а це близько 15 фахівців — представників наукового середовища, викладачів вишів із того чи іншого навчального предмета, вчителів) розв’язують кожне з завдань і визначають, яка саме відповідь із наданих є правильною. Тільки після цього ми оголошуємо правильні відповіді на всі завдання тестового зошита. У нас також діє процедура встановлення порогу склав / не склав, коли більше 100 експертів з усієї України пропонують те, чи інше значення порогу. Усе це є підставою для визначення результатів учасників.
Цього року дещо змінилися програми ЗНО, тобто нормативні документи, які лягли в основу тестового зошита. Тепер вони більшою мірою потребують демонстрації певних компетенцій, а не тільки знань. Ознайомитися з цими програмами і тестовими зошитами минулих років (наразі за 2016–2019 рр.) з усіх навчальних предметів можна на нашому сайті testportal.gov.ua в розділі «ЗНО/ДПА» у розділі «Підготовка до ЗНО». Ми розмістили матеріали основної, додаткової сесії та пробного ЗНО, тож фактично виходить 12 тестових зошитів із кожного навчального предмета.
— Чи залишаються в силі раніше оприлюднені основні дати ЗНО?
Катерина. Харківська обл.
— Так; про всяк випадок, повторю їх. Дати тестування: 25 червня — математика; 30 червня — українська мова і література; 2 липня — фізика, 6 липня — іспанська, французька, німецька мови; 7 липня — англійська мова; 9 липня — історія України; 13 липня — біологія; 15 липня — географія; 17 липня — хімія.
Визначення порогу «склав–не склав» і результатів: математика і фізика — до 16; українська мова і література, всі іноземні мови, історія України, біологія — до 24; географія і хімія — до 28 липня. Результати на сторінках учасників: з математики і фізики — до 17, з української мови і літератури, всіх іноземних мов, історії України, біології — до 25, з географії і хімії — до 28 липня. Додаткова сесія відбудеться в діапазоні з 23 липня до 11 серпня, її результати оприлюднять до 14 серпня.
— За яким принципом відбувається розподіл учасників ЗНО між пунктами його проведення, і яким чином їх інформують, коли і куди слід прибути?
Лідія. Рівненська обл.
— Розподіл учасників по пунктах — складний процес. Намагаємося подбати, щоб перебували не далі, як за 120 км від свого пункту; в тому є певна логістична складність, бо Україна — велика країна, і буває доволі складно знайти пункти в тих містечках, де діти навчаються. Фактично йдеться про те, що випускники закладів повної середньої загальної освіти перебувають ближче до пунктів тестування, і про їхнє перевезення турбуються обласні державні адміністрації, а от випускникам минулих років, на жаль, доведеться самим подбати про своє завчасне прибуття.
— Якщо виник форс-мажор і дитина запізнилася на тестування чи захворіла, що в таких випадках слід робити?
Наталія. Івано-Франківська обл.
— Перш за все зважаймо, чому виник форс-мажор. Якщо причина поважна, як-от захворювання, тоді треба взяти довідку про те і дитині буде дозволено подати документи для реєстрації на додаткові сесії тестування. У такому разі учасник встигне скласти тестування і взяти участь у цьогорічній вступній кампанії до вишів.
Якщо ж учасник, наприклад, запізнився, то, на жаль, ми не можемо допустити його до додаткової сесії. Це його відповідальність, він не спланував свій час, не зміг належно спроєктувати шлях, через що вчасно не потрапив на пункт тестування. Тобто коли говоримо про поважні причини, то йдеться про події, що не залежали від волі учасника. Прийти на пункт тестування вчасно — це відповідальність самого учасника!
— А за який час до початку тестування дитина може прибути до пункту проведення ЗНО, щоб там спокійно розміститися?
Олена. Київська обл.
— Дитина отримує на свою інформаційну сторінку запрошення–перепустку. У ній ми цьогоріч вказуємо часовий проміжок, упродовж якого має з’явитися на тестування. Загалом допуск до пунктів тестування триватиме з 9.50 до 10.50. Але радимо все ж таки подивитися в своє запрошення–перепустку і прийти саме в зазначений там часовий проміжок. Наразі інформація щодо основної сесії ЗНО вже розміщена в кабінеті учасника на нашому сайті; її можна завантажити, роздрукувати і таким чином бути готовим до тестування.
— Іще хотіла б знати, чи можна мати при собі окрім води якийсь перекус?
— Природнє право учасників — взяти з собою воду (ми рекомендуємо брати прозорі пляшечки із чистою питною водою, оскільки стикалися вже з випадками, коли там був різний вміст, різні етикетки). Учасники можуть зайти до пункту тестування з усіма своїми особистими речами, тобто в сумочці може бути все, що їм потрібно, окрім заборонених газовмісних, небезпечних предметів, зброї тощо. Усі особисті речі залишать на спеціально відведеному для цього столі, включно зі своїм перекусом.
Звертаю увагу, що впродовж тестування, перебуваючи на своєму робочому місці, за столом, учасники не мають права тримати в своїх кишенях жодних папірців із певними назвами, нічого такого, що могло б бути хоч трохи подібним до шпаргалок (наші працівники пунктів тестування не зобов’язані проводити експертизу, що саме було написано на тому папірці), а також складників чи повних фрагментів електронних чи будь-яких інших засобів, як-от флешок, мобільників, смартгодинників; жодних подібних до них предметів. Важливо мати при собі 2-3 ручки з чорною пастою і питну вода.
Цього року також просимо взяти з собою маску, і ще можна буде мати біля себе на столі дезінфектор.
— А чи обов’язково дитині постійно перебувати в масці під час тестування? Адже буде схвильована, й жарко…
— На жаль, з огляду на складну епідемічну ситуацію та велику кількість людей, що збереться на ЗНО, перед входом на пункт, і в пункті, й безпосередньо під час виконання тестової роботи кожен учасник має перебувати в масці. Держава забезпечить додаткові маски, але раджу батькам потурбуватися про дитину і забезпечити її такою, в якій було б комфортно. Наприклад, це може бути бавовняна — широка, простора, зі зручними вушками, в такій буде зручно перебувати і комфортно дихати.
— Я мама цьогорічної випускниці, тож мене цікавить, де і коли саме будуть розміщені правильні відповіді на тести, аби можна було перевірити себе?
Оксана. м. Бровари.
— Якщо йдеться про основну сесію зовнішнього незалежного оцінювання, то відповіді будуть оприлюднені на офіційному сайті УЦОЯО testportal.gov.ua. На головній сторінці внизу обираєте «ЗНО\ДПА», далі у пункті «Підготовка до ЗНО» — «ЗНО-2020»; там будуть розміщені матеріали по предметах і правильні відповіді. Також у кабінеті учасника тестування після опрацювання, коли фактично матимемо пошкальовані результати, буде розміщено бланк учасника. Дитина зможе перевірити, чи правильно ми врахували всі її позначки у відповідях, які були проскановані спеціальними засобами, і, відповідно, звірені з правильними відповідями. Через день по завершенні сесії тестування ми розміщуватимемо зошит ЗНО-тестування і правильні відповіді. А в кабінетах учасників ця інформація буде розміщена впродовж 4 тижнів з першого дня тестування.
— Дякую! А яким чином і коли формується щорічний поріг «склав–не склав», від чого він залежить?
— Для цього маємо експертні групи, які починають працювати, коли безпосередньо вже відбувається незалежне зовнішнє оцінювання. Якщо говорити про тестування 25 червня, то фактично у той самий день, коли оприлюднено тест, регіональні групи починають працювати з цими матеріалами, після чого прийняті ними рішення щодо порогу повідомляються нашій основній комісії, яка формуватиметься УЦОЯО вже в Києві. І тоді до 16 липня ми встановимо поріг для тестувань із математики і фізики, до 24 липня — з української мови й літератури, історії України, іноземних мов і біології, до 28 липня — з географії та хімії. Це все буде доступно для перегляду онлайн.
— Коли учасники ЗНО довідаються про результати тестування, якими мають бути подальші кроки тих, хто вважатиме, що заслуговує на кращу оцінку?
Людмила Василівна. Полтавська обл.
— У нас розроблена відповідна процедура — апеляція до результату ЗНО. Учасник має її подати, якщо не погоджується з оцінкою своєї роботи. І тут можливі два варіанти розвитку подій. Якщо в тесті, який він складав, були тільки ті відповіді, що передбачали вибір однієї з наданих, завдання на відповідність тощо, тобто не було розгорнутого завдання, то ми фактично вручну перевіряємо, чи всі позначки в бланку були зроблені, чи всі правильно зчитані. Якщо в тестовому зошиті містяться завдання з наданням розгорнутої відповіді, так само фахівці уважно перевіряють виконання завдання і визначають кількість балів за нього. Якщо правильно, результат лишаємо незмінним.
Коли неправильно — встановлюємо новий результат тестування. При цьому кілька осіб дуже уважно перевіряють ту роботу, зважаючи на всі позначки учасника, і фактично заново підраховують кількість балів, на яку він заслуговує.
Якщо ж не погоджується з оцінкою з огляду на зміст котрогось із завдань тощо, на такі запити ми не зважатимемо, адже, як вже розповідала раніше, процедура їх добору дуже ретельна, як і перевірка на валідність.
— Чи маєте якусь додаткову інформацію для зареєстрованих для здачі ЗНО мешканців тимчасово окупованих територій Донбасу та АРК Крим?
Олександр. Луганська обл.
— Дуже важлива інформація є: саме для учасників ЗНО, мешканців цих територій, котрі переходитимуть пункти пропуску, відмінено необхідність самоізоляції упродовж 14 днів. На пункті пропуску вони мають пред’явити копію або оригінал сертифікату ЗНО, запрошення–перепустку для участі в ньому та документ, що посвідчує особу.
— Які контакти МОНу чи інших структур порадите про всяк випадок занотувати учасникам ЗНО та їхнім батькам? Йдеться про своєрідний «телефон швидкої допомоги».
Надія. м.Лубни.
— Наразі на офіційних сайтах усіх державних установ є вичерпна інформація про те, хто має контактувати з громадянами. На сторінках сайту Міносвіти mon.gov.ua знайдете адресу електронної скриньки ez@mon.gov.ua, що обслуговує спеціальний відділ МОНу, працівники якого оперативно нададуть відповіді на всі запитання громадян.
— А гарячі лінії передбачені?
— Номер гарячої лінії з питань ЗНО: 0(44) 486-09-69. Також маємо електронну скриньку zno_info@testportal.gov.ua За цими контактами наші фахівці нададуть вичерпну відповідь тим, хто звернеться із запитаннями з приводу ЗНО.
— Розкажіть, будь ласка, як відбувається відбір і навчання екзаменаторів? Чи можу я, молодий шкільний учитель, у наступному році претендувати на участь у цьому, і що треба зробити?
Микола Васильович.
— Добір і навчання екзаменаторів здійснюють регіональні центри оцінювання якості освіти. У нас багатоступеневе навчання; щороку екзаменатори обов’язково мають поновлювати свої знання і підтверджувати їх. Для того, щоб стати екзаменатором, вам слід звернутися до відповідного регіонального центру, який обслуговує вашу область. Всі контакти є на нашому сайті в розділі «Діяльність», підрозділ «Регіональні центри». Надалі регіональний центр аналізує, чи є замовлення на додаткових екзаменаторів, тобто чи є потреба в поновленні складу фахівців із огляду на якісь обставини. Якщо так — представники центру обов’язково зв’яжуться з вами. У таких випадках передбачена процедура оцінювання фахової компетентності вчителя щодо можливості перевірки відповідей на тестові завдання з розгорнутою формою відповіді. За наявності висновку, що людина може компетентно і фахово це робити, на неї очікує навчання та безпосередньо робота в складі групи екзаменаторів.
— Два роки тому в планах МОНу було, зокрема, проведення ЗНО з мови навчання для іноземних студентів після закінчення першого курсу в українських вишах, яке цього року мало стати обов’язковим. Таке «студентське» ЗНО відбуватиметься водночас із «шкільним», чи це окремий захід?
Галина Іванівна. Львівська обл.
— УЦОЯО не долучений до проведення ЗНО з мови навчання для іноземних студентів після закінчення першого курсу українських вишів, тому за компетентною відповіддю на це запитання потрібно звернутися до представників Директорату вищої освіти та освіти дорослих МОНу.
— Як гадаєте, пані Тетяно, чи вплинуть цьогорічні, карантинні, умови навчання випускників шкіл на якість їхніх результатів ЗНО?
— Персональні результати можуть, звичайно, змінитися, але коли говоримо про здобувача повної загальної середньої освіти та/або вступника, то йдеться про дорослу, соціально активну та відповідальну людину. Тож наш учасник мусив би використати час карантину для самопідготовки і насправді отримав би певні переваги, маючи змогу більше сконцентруватися на навчанні, не витрачаючи часу на поїздки до школи. До того ж, в тестах ЗНО завдань з останніх розділів начальних програм буде вкрай мало, не більш як 1-2.
Тобто загальний результат тестування може стати навіть вищим для тих, хто свідомо обирає свій життєвий шлях і належно готується до ЗНО, розуміючи, що не вчитель має їх організовувати, змушувати до навчання, то, найперше, — їхня персональна відповідальність за своє подальше життя.
— На чому б іще важливо було наголосити, що мають взяти до уваги й учасники майбутнього ЗНО, і їхні батьки?
— Дуже важливо розуміти, що безпека кожного учасника — це не тільки сфера відповідальності держави, а, найперше, — його самого. Те, як дотримується правил соціального дистанціювання, чи носить маску, наскільки свідомо підходить до приїзду в пункт тестування і перебування на ньому, значною мірою може вплинути і на його здоров’я, і на комфорт усіх, хто перебуватиме в пунктах тестування. Дуже важливо, щоб учасники піклувалися про себе, дотримувалися наших правил та вимог, уважно слухали наших інструкторів, і тоді все в них буде добре.
Також зауважу, що нервування ще ніколи не додавало учасникам ані балів, ані здоров’я, тому батькам обов’язково слід подбати, аби напередодні тестування їхня дитина мала хороший сон, добрий настрій, смачну улюблену їжу, і йшла на ЗНО з упевненістю, що продемонструє свій найкращий результат.
НОМЕР ГАРЯЧОЇ ЛІНІЇ З ПИТАНЬ ЗНО: 0(44) 486-09-69
На прямій лінії чергували Тетяна ВЛАСЮК та Ольга ГОЙДЕНКО.