На запитання читачів відповідає заступник начальника Управління застосування пенсійного законодавства — начальник відділу методології та організації роботи із застосування пенсійного законодавства Пенсійного фонду м. Києва Людмила Грєбєннікова.
— З 2018 року я на заслуженому відпочинку. За цей період мою пенсію перерахували лише один раз. Ідексацію не отримав. Чому?
Василь Миколайович. Вінницька обл.
— Відповідно до постанов Кабінету Міністрів України від 20.02.2019 р.
№124 та від 1.04.2020 р. №251 в даному році індексації підлягали пенсії, призначені до 1.10.2017 року. Вам же її призначено у 2018 році, тому й не підлягала індексації.
Розмір пенсії кожної особи є індивідуальним і залежить від її стажу та заробітної плати, тому й підвищення після перерахунку з 1.05.2020 р. у всіх різне, оскільки здійснюється за матеріалами пенсійної справи. За більш детальними роз’ясненнями можете звернутися до органів пенсійного фонду за місцем проживання.
— Я народилась 1.01.1961 р. Отримую пенсію як людина з інвалідністю II групи. Коли можу вийти на пенсію за віком?
Марія. Житомирська обл.
— Право на пенсію за віком матимете не раніше, ніж після досягнення
59 років 6 місяців (1 липня 2020 року) за умови наявності страхового стажу, передбаченого ст.26 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування».
— Працювала в районах Крайньої Півночі у період з 1985 по 1993 рік. При зверненні за призначенням пенсії мені сказали, що коефіцієнт до заробітку за роботу на Крайній Півночі не врахують. Чому так?
Ольга. Львівська обл.
— Рекомендуємо звернутись із письмовою заявою до управління пенсійного фонду за місцем проживання з проханням повідомити причину, чому заробіток із «північним» коефіцієнтом, із якого обчислюється пенсія за період з 1985 по 1991 роки, не враховують.
Адже відповідно до пп.«д» п.15 Інструкції про порядок утримання страхових внесків і використання коштів державного соціального страхування, затвердженою постановою Президії ВЦРПС від 29.02.1960 року, в загальну суму заробітної плати, на яку нараховуються страхові внески, включалися процентні надбавки за роботу на Крайній Півночі та в місцевостях, прирівняних до її районів, а також районний і поправочний коефіцієнти. Обчислення розміру пенсії із заробітної плати з урахуванням районних поправочних коефіцієнтів проводилось за період роботи до 01.01.92 р.
— Мені 67 років, стажу маю 39 років. Пенсію мені проіндексували в дуже малому розмірі. Десь 5 відсотків. У всіх моїх знайомих розмір індексації більший удвічі. Чому так?
Галина. Одеська обл.
— Розмір пенсії кожної особи, як уже говорила, є індивідуальним, залежить від стажу та заробітної плати. Також до пенсії можуть встановлюватися надбавки та підвищення, що разом складають пенсійну виплату. При перерахунку з 1.05.2020 р. (індексації пенсії) осучаснюється основний її розмір, який залежить від стажу та заробітку, а не весь розмір пенсійної виплати. Враховуючи це, підвищення розміру пенсії після індексації у всіх різне.
У разі, коли розмір підвищення в результаті перерахунку після 1.05.2020 р. не досягає 100 грн, встановлюється доплата до пенсії у сумі, якої не вистачає до зазначеного розміру.
— Маю інвалідність II групи і 1 категорію як постраждала внаслідок аварії на ЧАЕС. З 2001 року на пенсії, розмір якої — 2275 грн. І жодних перерахунків мені не проводять.
Тамара Миколаївна. Вінницька обл.
— У вашому випадку пенсія призначена в мінімальному розмірі, визначена постановою КМУ від 23.11.2011 р. №1210 (далі — Постанова). Зазначений розмір розраховується не від заробітку, а встановлюється у чітких розмірах від прожиткового мінімуму для непрацездатних осіб. Після його збільшення проводиться перерахунок розміру мінімальної пенсії.
Відповідно до п.11 Постанови для осіб із інвалідністю II групи — постраждалих внаслідок аварії на ЧАЕС мінімальний розмір пенсії становить 125 відсотків прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність (2047,50 грн). Також до пенсії зазначеної категорії осіб встановлюється щомісячна додаткова — за шкоду, заподіяну здоров’ю, відповідно до Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» в розмірі групи з інвалідності — 227,76 гривні.
Якщо ви досягли пенсійного віку та маєте страховий стаж, передбачений ст.26 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», відповідно можете звернутися до органів Пенсійного фонду за місцем проживання та подати заяву встановленого зразка про переведення на пенсію за віком. Якщо, звісно, її розмір буде більшим, ніж одержуєте на даний час.
— Я працюючий пенсіонер. Отримав індексацію. В мене питання: проіндексовану пенсію отримуватиму весь час, чи це разова виплата? І ще: чи маю право звернутися за перерахунком пенсії як працюючий пенсіонер, якщо попередній перерахунок було проведено у 2018 році?
Івано-Франківська обл.
— Щодо першого запитання, то розмір перерахованої пенсії є постійним.
Надалі він може змінюватися в бік збільшення на умовах, визначених пенсійним законодавством.
Стосовно другого запитання. З урахуванням вимог ст.42 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», якщо після призначення (попереднього перерахунку) пенсії ви маєте не менше як 24 місяці страхового стажу або маєте менше як 24 місяці страхового стажу, але після призначення (попереднього перерахунку) пройшло не менше 2 років, маєте право звернутися до органу пенсійного фонду за місцем проживання із заявою про перерахунок пенсії.
— Маю 18 років стажу. Пенсія мінімальна — 1638 грн. Чи можу розраховувати на якусь надбавку чи перерахунок?
Житомирська обл.
— Відповідно до Закону України «Про Державний бюджет України на 2020 рік» з 1 липня 2020 року для такої категорії осіб, як ви, відбудеться підвищення, розмір мінімальної пенсії після перерахунку складе з 1 липня — 1712 грн, а з 1 грудня — 1769 грн.
Постановою КМУ від 26.03.2008 р. №265 передбачено, що у разі, коли щомісячний розмір пенсійних виплат із урахуванням надбавок, підвищень, інших доплат до пенсій, крім пенсій за особливі заслуги перед Україною та щомісячної доплати до пенсії у зв’язку з втратою годувальника членам сімей шахтарів, смерть яких настала внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання, не досягає прожиткового мінімуму, встановленого законом для осіб, які втратили працездатність, то таким особам надається щомісячна державна адресна допомога в сумі, якої не вистачає до зазначеного розміру (з 01.12.2019 — 1638,00 грн).
— Я пенсіонерка, дитина-війни. Маю 4 категорію як постраждала від аварії на ЧАЕС. Мені було нараховано «чорнобильських грошей» 9 тис. грн у період 2013–2014 рр. Звернулась до суду. Маю рішення на свою користь про стягнення цих коштів. Куди ще мені звернутися, щоб їх отримати?
Київська обл.
— При виконанні зазначеного рішення органами Пенсійного фонду України застосовується постанова Кабміну від 03.09.2014 р. №440 «Про затвердження Порядку погашення заборгованості за рішеннями суду, виконання яких гарантується державою». Виплату здійснює Казначейство за місцем проживання заявника, а не органи Пенсійного фонду. Для отримання коштів маєте звернутися до управління державної виконавчої служби та надати копію рішення суду.
— Мені 63 роки. З 2013 року не можу оформити пенсію як тракторист-машиніст. Звертався до суду. Пенсію не отримую. Замість неї призначили соціальну допомогу. Як бути?
Харківська обл.
— Рекомендуємо звернутися до Пенсійного фонду за місцем проживання із заявою про призначення (переведення на) пенсію за віком. З питання виконання рішення суду варто звернутися до територіальних органів Пенсійного фонду або Пенсійного фонду України.
— Хочу дізнатися, хто має право на пенсію по втраті годувальника? Мій чоловік — афганець, помер 5 місяців тому. Мав статус учасника бойових дій. Мені 55 років. Я не працюю. Була на повному утриманні чоловіка. А в пенсії по втраті годувальника мені відмовляють. Як бути?
Ольга Іванівна. Одеська обл.
— Відповідно до ст.36 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» (далі — Закон) непрацездатними членами сім’ї вважаються чоловік (дружина), батько, мати, якщо вони є особами з інвалідністю або досягли пенсійного віку, передбаченого ст.26 цього Закону (60 років), та за наявності власного страхового стажу і страхового стажу годувальника, визначеного ст.32 цього Закону.
Ви не досягли віку 60 років, тому права на отримання такого виду пенсії не маєте. Лише після досягнення пенсійного віку та наявності страхового стажу, передбаченого ст.26 Закону, матимете таке право.
Додатково повідомляємо, що відповідно до ст.30 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» непрацездатними членами сім’ї вважаються батьки та дружина (чоловік), якщо вони не взяли повторний шлюб, військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, які загинули, померли чи пропали безвісти в період проходження служби або померли після звільнення зі служби, але внаслідок поранення, контузії, каліцтва, одержаних при виконанні обов’язків військової служби (службових обов’язків), захворювання, пов’язаного з перебуванням на фронті, ліквідацією наслідків Чорнобильської катастрофи чи виконанням інтернаціонального обов’язку, безпосередньою участю в антитерористичній операції або забезпеченням її проведення, перебуваючи безпосередньо в районах її проведення, безпосередньою участю у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки й оборони, відсічі та стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях, забезпеченням здійснення зазначених заходів, перебуваючи безпосередньо в районах та у період їх здійснення, мають право на пенсію не раніше як за 5 років до досягнення пенсійного віку, встановленого ст.26 Закону, або якщо є особами з інвалідністю. Відповідне зниження пенсійного віку жінкам, установлене абзацом першим цього пункту, застосовується також до завершення періоду збільшення віку виходу на пенсію до 1 січня 2022 року.
— Мені 61 рік, розмір пенсії — 2100 грн, із травня цього року. Підкажіть, чому так, адже стажу маю 40 років?
Наталя Петрівна. м. Біла Церква.
— Розмір пенсії кожної особи є індивідуальним і залежить від її стажу та заробітної плати. При перерахунку з 01.05.2020 р. (індексації пенсії) осучаснюється основний розмір пенсії, який залежить від стажу та заробітку, Враховуючи вищевикладене, підвищення розміру пенсії після індексації у всіх різне. Тому за наявності страхового стажу 40 років та невеликій заробітній платі розмір пенсії не може бути великим.
З 1 травня 2020 року в разі, коли щомісячний розмір пенсійних виплат з урахуванням надбавок, підвищень, додаткових пенсій, сум індексацій, щомісячної компенсації, інших доплат, встановлених законодавством, в осіб, які отримують пенсію, призначену відповідно до Закону України
«Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», з урахуванням стажу не досягав 2100 грн, таким особам було надано доплату до пенсії у сумі, якої не вистачало до зазначеного розміру. У вашому випадку так і відбулось. Розмір пенсії до перерахунку становив 2 тис. грн, тому з травня 2020 року було надано підвищення у розмірі 100 грн.
— Я пенсіонер за вислугою років з 2008 року, досягла в травні пенсійного віку. Яким чином можу перейти на пенсію за віком?
— Рекомендуємо подати до територіального органу пенсійного фонду письмову заяву на бланку встановленого зразка, трудову книжку, документи, що посвідчують особу, наявний стаж.
— Отримувала пенсію як державний службовець. Після смерті чоловіка перейшла на пенсію по втраті годувальника. Розмір — 3300 грн. Коли виплачували доплату особам, у яких розмір пенсії менше 5 тис. грн, мені не виплатили, пояснили тим, що пенсію по втраті годувальника окрім мене отримує ще й донька чоловіка, і сукупно вона складає 6600 грн. Тому права на доплату не маємо. Це дійсно так?
Черкаська обл.
— Оскільки ви та донька чоловіка отримуєте по 1/2 частини однієї пенсії за одного годувальника, загальний розмір якої перевищує 5 тис. грн, то права на одержання одноразової грошової допомоги в розмірі 1000 грн не маєте.
Виплату було передбачено постановою Кабміну від 01.04.2020 р. №251 після внесення змін до Закону України «Про Державний бюджет України на 2020 рік». Одноразову грошову допомогу в сумі 1000 грн виплачували окремим категоріям населення з числа одержувачів пенсії, розмір пенсійних виплат у яких з урахуванням усіх складових станом на 1 квітня не перевищував 5 тис. гривень.
Відповідно до ст.39 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» на всіх членів сім’ї, які мають право на пенсію у зв’язку з втратою годувальника, призначається одна спільна пенсія.
Ви можете скористатися можливістю, в разі доцільності, й перейти на пенсію за віком.
— У мене чоловік — ліквідатор аварії на ЧАЕС, 2 категорія. У 50 років вийшов на пенсію. Стажу має 32 роки. Отримує пенсію у розмірі 1998 грн. Прошу, поясніть, чому так мало.
Київська обл.
— Оскільки ваш чоловік не має 35 років страхового стажу, пенсія йому не може бути встановлена на рівні 2100 грн. Певне її підвищення йому варто очікувати в липні та грудні цього року, у зв’язку зі зміною прожиткового мінімуму для непрацездатних осіб.
— Я 1957 р.н., у грудні 2017 року оформив пенсію. Майже 15 років працював на Чукотці в старательській артілі. Планував вихід на пенсію із великих заробітків. Життя не дало можливості працювати в Україні (хвороба, інвалідність дружини, тривалий догляд за матір’ю, яка померла в 90 років, та інші обставини). На запит з Анадиру надійшла відповідь, що Гринь там працював, але інформація про заробітки артілі в архіві відсутня. Як бути?
Гринь В.І. Полтавська обл.
— Відповідно до ст.40 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за весь період страхового стажу, починаючи з 1 липня 2000 року. За бажанням пенсіонера та за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами або в разі, якщо страховий стаж, починаючи з 1 липня 2000 року, становить менше 60 місяців, для обчислення пенсії також враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд по 30 червня 2000 року незалежно від перерв.
Таким чином, для обчислення пенсії з урахуванням заробітку в старательській артілі потрібно мати первинні документи про нарахування заробітної плати. Оскільки документи відсутні, то й підстав для обчислення пенсії із заробітної плати в старательській артілі немає.
— Після смерті чоловіка перейшла на пенсію по втраті годувальника, оскільки він, як учасник ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС 1 категорії і як інвалід війни 1 групи, отримував 10600 грн. Я ж отримую 5400 грн. Чи правильно мені нарахували пенсію?
Софія Григорівна. Львівська область.
— Постановою КМУ від 28.07.2010 р. №656 зі змінами регулюється порядок пенсійних виплат для такої категорії осіб. Таким особам з інвалідністю внаслідок війни, учасникам бойових дій та постраждалим учасникам Революції Гідності виплачується щомісячна державна адресна допомога до пенсії в сумі, якої не вистачає до зазначених розмірів.
Зазначена доплата до пенсії в разі втрати годувальника не встановлюється.
— Пропрацювала 35 років, є Почесним донором, була депутатом СРСР, але пенсія мізерна. ПФ говорить, що надбавки не плюсуються, а обирається одна. Не можу розібратись.
— Відповідно до ст. 13 Закону України «Про донорство крові та її компонентів» Почесні донори України мають право на: отримання надбавки до пенсії у розмірі 10 відсотків від затвердженого прожиткового мінімуму на одну особу в розрахунку на місяць. При цьому пільги, передбачені цим Законом для осіб, які мають статус Почесного донора України, поширюються на громадян України, нагороджених нагрудним знаком «Почесний донор СРСР». Підвищення надається на підставі посвідчення Почесного донора України. Зразок посвідчення та порядок його видачі затверджені постановою Кабміну від 10.05.99 р. №796
Відповідно до Закону України «Про особливі заслуги перед Україною» передбачено встановлення надбавки за особливі заслуги перед Україною депутатам колишніх республік Союзу РСР та Української РСР, депутатам чотирьох і більше скликань Верховної Ради Автономної Республіки Крим, обласних, Київської та Севастопольської міських рад, районних, районних у містах, міських рад міст обласного значення в Україні та в колишній Українській РСР.
Зазначені підвищення та надбавки встановлюються територіальними органами Пенсійного фонду на підставі документів, які підтверджують статус особи.
У разі незгоди із прийнятим рішення можете оскаржити його до вищестоящого органу або до суду.
— Моя мама 1964 р.н. Працює в ДЮСШ тренером із легкої атлетики. Трудовий стаж — 35 років, загальний — 38. Чи має право вийти на пенсію цього року, чи треба чекати досягнення пенсійного віку? Що для цього необхідно?
Наталя. Львівська обл.
— Відповідно до ст.26 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», починаючи з 1 січня 2018 року право на призначення пенсії за віком після досягнення 60 років мають особи за наявності страхового стажу: з 1 січня 2024 року по 31 грудня 2024 року — не менше 31 року.
У разі відсутності зазначеного страхового стажу, право на призначення пенсії за віком після досягнення 63 років мають особи за наявності страхового стажу: з 1 січня 2027 року по 31 грудня 2027 року — від 24 до 34 років;
У разі відсутності зазначеного страхового стажу, право на призначення пенсії за віком мають особи після досягнення 65 років за наявності страхового стажу: починаючи з 1 січня 2028 року — від 15 до 25 років.
Наявність необхідного страхового стажу, який дає право на призначення пенсії за віком, визначається на дату досягнення особою відповідного віку і не залежить від наявності страхового стажу на дату звернення за призначенням пенсії.
У разі відсутності необхідного страхового стажу на дату досягнення віку пенсію за віком може бути призначено після набуття особою страхового стажу на дату досягнення відповідного віку.
Отож вам треба чекати досягнення пенсійного віку.
На прямій телефонній лінії чергувала Яна РОМАСЕНКО, юрисконсульт.