Фестиваль, що збирає друзів. Саме так називають Міжнародний фестиваль мистецтв «Пісенний Спас» імені Володимира Шинкарука, який уже вчетверте відбувся в Житомирі. Сюди щороку приїжджають зірки і з усієї України, й з-за кордону. Атмосфера – неймовірна, адже за ці роки всі учасники стали справді близькими друзями. Незмінний президент фестивалю, його ідеолог – заслужена артистка України Ірина Шинкарук, донька поета, прозаїка, композитора, барда.
Цьогоріч фестивальне містечко розташувалося на пішохідній вулиці Михайлівській, аби залучити більше глядачів і гостей. Мистецька подія й справді стала значно масштабнішою. Житомирян і гостей міста вразив ярмарок народного мистецтва: на одній вулиці зібралися десятки майстрів з усієї України. Перехожі захоплено роздивлялися і купували роботи в найрізноманітніших техніках, знайомилися з їх авторами, брали участь у майстер-класах. Пані й панночки з усіх боків обступали майстринь, які виготовляють прикраси. Запам’яталися неймовірно красиві іграшки ручної роботи, які годі й порівнювати з тими, що купуємо в магазинах.
Оберегом цієї події став справжній витвір мистецтва – Спасівський рушник завдовжки 7,5 м. Для нього майстриня Інна Завальнюк розробила дизайн: дерево з яблуками, на яких – автографи зіркових гостей. Звісно, цього року рушник поповнився новими підписами. У рамках фестивалю у Домі української культури працювала виставка робіт Валерія Земнухова «На підвалинах захоплень» – ніби звіт за 40 років мистецького життя автора.
«Пісенний Спас» – сімейне свято, відвідувачі приходять сюди цілими родинами і знають, що кожному буде цікаво й душевно. Головна ідея фестивалю – спадковість поколінь. І цього року на сцені під час гала-концерту проклали символічний місток із минулого в сьогодення, а з сьогодення – в майбутнє.
Незмінною лишається й мета заходу – шукати талановиту молодь по всьому світу. Перший тур відбору конкурсантів відбувався у режимі онлайн. Із усіх поданих заявок залишили 40 виконавців, яких прослуховувало журі. Народні артисти України Володимир Талашко, Юрій Градовський, Алла Попова, заслужені артисти України Анжеліка Рудницька, Ірина Шинкарук, заступник міністра молоді та спорту України Олександр Ярема, продюсер і автор пісень Юрій Савош, теле- та радіо ведуча Ірина Антонович, «Золотий голос римського узбережжя» Бруно Маккарі, український письменник, заслужений діяч мистецтв України Сергій Лазо вибирали найкращих. Прослухавши конкурсну програму, голова журі поділилася враженнями: «Географія наших конкурсантів розширилася, заявки подали представники 14 регіонів, 4 країн. Цьогорічний конкурс значно сильніший, ніж торік, рівень виконавців дуже високий. Тож обговорення журі буде напруженим, і визначити перші місця й Гран-прі – нелегко».
Особливість цьогорічного конкурсу – багато виконавців у жанрі «Фольк», тож журі ухвалило рішення виокремити їх у нову номінацію, в якій перемогу здобула Дарина Денисюк із с. Гадзинка Житомирської обл. А в традиційних щорічних номінаціях переможцями стали: виконавець естрадної пісні – Маріам Пачулія, Грузія; виконавець авторської пісні – Алєся Давидова, м. Рівне; конферансьє (ведучий) – Зоряна Вовк, м. Тернопіль. Гран-прі виборола Яна Неклюдова, м. Мінськ, Білорусь. Іще одну учасницю, Світлану Дерев’янко з смт Першотравенськ Житомирської обл. нагороджено сертифікатом із грошовою винагородою на творчі потреби від Сергія Сухомлина, міського голови Житомира.
У суботу відбувся благодійний концерт на підтримку Ніни Кірсо, солістки гурту «Фрістайл», яка ще минулого року тішила глядачів своїм виступом на «Пісенному Спасі», а тепер уже понад два місяці перебуває в комі після інсульту. Чимало зірок виступили на ньому, і всі ми віримо, що співачка не лише повернеться до активного життя, а й продовжить виступи на сцені.
Перед гала-концертом своїми враженнями поділилася Анжеліка Рудницька: «Четвертий рік святкуємо день народження Володимира Шинкарука без нього. Але він поруч, бо ми пам’ятаємо, любимо і продовжуємо робити те, що він робив з великою наснагою, енергією і любов’ю».
Нечасто в Житомирі на одній сцені зустрінеш стількох зірок, та на «Пісенному Спасі» це вже традиція. Гості насолоджувалися виступами Ніни Матвієнко, Віктора Павліка, Алли Попової, Анжеліки Рудницької, Вадима Крищенка, Каріни Плай, Ілларії та інших. Наприкінці концерту Ірина Шинкарук презентувала свою нову пісню «Не так хотілося, як сталося», а також анонсувала вихід у світ збірки поезій «Сильніша на одне життя».
Обидва концертні дні в театрі під відкритим небом був аншлаг, що додає наснаги на організацію п’ятого – ювілейного фестивалю у 2019 році.
Наталія ГАВРИЛЕНКО.