8 і 9 травня Украіна відзначає День пам’яті та примирення і День перемоги над нацизмом у Другій світовій війні – найбільшому збройному конфлікті в історії людства, під час якого, за різними оцінками, загинуло від 50 до 85 мільйонів людей, у тому числі 8-10 мільйонів – в Україні. Трагедією українського народу став тоді штучний поділ між кількома державами; дві тоталітарні системи воювали за панування над Україною.
Як наголошує Український інститут національної пам’яті, для України ця війна розпочалася 1 вересня 1939 року, коли, напавши на Польщу, німці бомбардували, зокрема, Львів; від 17 вересня учасником Другої світової на боці Німеччини став Радянський Союз.
Зупинити агресора вдалося лише спільними зусиллями Об’єднаних націй. Тож День пам’яті та примирення і День перемоги над нацизмом не символізують тріумф переможців, наголошують історики. Це нагадування про те, що міжнародні конфлікти неможливо розв’язати з позиції сили, зброєю, агресією, анексією…
Зараз Украіна знову в епіцентрі спротиву агресору. Тож нашим гаслом на ці дні історики пропонують зробити такі слова: «1939—1945». Пам‘ятаємо. Перемагаємо».