– Інно Іванівно, доброго дня! Галина з Вінницької обл. Завжди заздрила міським жінкам: у них онде скільки можливостей красу навести. А нам у селі все ніяк та ніколи. Та оце прочитала про вашу телефонну лінію, глянула на себе в дзеркало й перелякалася – не обличчя, а зморщене яблуко. Що можна з ним зробити в домашніх умовах, з того, що є під рукою?
– Як я вас розумію! Бо теж ось собі вже кажу: «Треба щось робити!» Хочеться ж гарно виглядати, хоча в цьому році мені вже 83 буде!
Що можете зробити в домашніх умовах? Найперше, хотіла б застерегти всіх жінок: хоч би якими косметичними засобами користувалися, ніколи не буде ефекту, якщо наносити їх на непідготовлену шкіру. Спочатку треба користуватися скрабом. Можна купити і готовий, або ж приготувати в домашніх умовах. Для цього підійде кавова гуща, будь-які дрібно змелені на кавомолці крупи, горіхи. Але, як на мене, найкращий домашній природний скраб – сіль із содою. І нічого не треба вигадувати, це те, що є в кожному домі. Беремо чайну ложку дрібної солі («Екстра») і стільки ж соди, перемішуємо. Трішки змочуємо, намилюємо обличчя, мокрі пальці занурюємо в підготовлену суху суміш (скільки на них візьметься) і дуже акуратно, аби не пошкодити шкіру, втираємо її в обличчя. За три хвилини змиваємо. Ви побачите, якою шовковистою стане шкіра! Як діє цей скраб: сода пом’якшує її, відкриває протоки сальних залоз, а сіль витягує з них усілякий бруд. У такий спосіб відбувається глибоке очищення шкіри. А вже після цього можна робити маски – з того, що є і буде ось уже влітку під рукою: зелень, банани, полуниця, огірочки, яблучка. Не забувайте про мед. Якщо не розширені судини на обличчі, він найкраще підійде для масок. А маска повинна бути гомогенна, як сметанка. Через 15-20 хв. змийте її і нанесіть живильний крем. Вкрай важливо добре зволожувати шкіру. Особливо зараз, коли дуже суха після перебування в приміщеннях, що опалюються.
Загалом шкіру після зими треба відновлювати. А зробити це можна за допомогою такого-от скрабу. До речі, використовувати його можна не тільки для обличчя, а й для шиї, зони декольте, навіть усього тіла. Ми колись робили це в саунах, куди брали з собою сіль та соду.
Якщо відвідаєте косметичний кабінет, там пілінгом займуться професіонали. Я не радила б засоби для пілінгу, які можете з чиїхось слів купити в аптеці, і користуватиметеся ними в домашніх умовах. Адже для кожної серйозної косметичної процедури є багато протипоказань. Скажімо, якщо людина має якесь новоутворення на шкірі і цими засобами подразнюватиме її, може накликати велику біду.
Увага! Обов’язково при наявності новоутворень на шкірі треба їх оминати, не подразнювати!
– Доброго дня! Олена з Києва. Моє запитання напевне буде не єдиним під час спілкування з вами, Інно Іванівно. Мені 45 років. З початком весни волосся просто посипалося з голови, нігті ламаються. З чим це пов’язано і як їх зміцнити?
– Зізнаюся, нещодавно і в мене були такі ж слабкі, обламані нігті, шарувалися – нічого не могла вдіяти. Але після перелому ноги приймала кальцій, потім ще «Остеогенон» півтора місяця. Тепер нігті такі міцні, що й не зігнути. І волосся, до речі, теж кращим стало. Очевидно, організму бракувало кальцію, адже це теж може бути причиною ламкості нігтів, випадіння волосся. Тому я б не пов’язувала ці проблеми тільки з весняним періодом. І ще. У вашому віці це може свідчити і про наявність певних ознак остеопорозу. Тому звернути на це увагу треба неодмінно. Почніть з прийому кальцію, відповідних харчових біодобавок. Бажано купувати їх в аптеці, провізор може порадити хороші, найкраще, аби в їх складі були кальцій, магній і D3. Випадіння волосся може свідчити і про порушення мікроелементного балансу. Звісно, якщо є така можливість, не зайве було б зробити аналіз на мікроелементний склад, перевірити наявність мікроелементозу; це захворювання виникає при браку цих мікроелементів, а вони ж працюють разом. Отож найефективніші склади ті, що містять і магній, і вітамін D3, а не просто один кальцій приймати.
А загалом, хочу на цьому наголосити, якщо збільшується випадіння волосся, ламкість – це не локальна проблема. Треба звернути увагу на стан нервової системи, шлунково-кишкового тракту, печінки, гормональний статус.
– Людмила. Київ. Під час смажіння капнув жир на руку. Минуло вже років зо три, але шрам не зник: інколи ховається, а частіше має ось такий неестетичний вигляд, як на цьому фото. Сімейний лікар, а раніше дільничний не побачили в цьому проблеми. Яку пораду дали б ви, Інно Іванівно?
– Я бачу келоїдний рубець, який треба видалити, і найкраще це зробити з допомогою рідкого азоту. Процедура неодноразова. Але спочатку вас має оглянути лікар, котрий визначить, у який спосіб найкраще позбутися цього новоутворення. Можливо, потрібні будуть ін’єкції дипроспану. А позбуватися неодмінно треба, адже з огляду на колір новоутворення, воно неспокійне й з часом може збільшуватися.
– Мене звати Катерина, з Житомирської обл. Мій чоловік узяв собі за моду не голитися щодня, як досі було. Каже, йому так комфортніше, шкіра відпочиває, не подразнюється. Але ж вигляд має неохайний! Для мене доглянутий чоловік – це чисто виголений чоловік. От як його переконати?
– Якщо гоління спричиняє подразнення, свербіння шкіри, можливо, у чоловіка алергія на якісь певні засоби. Варто змінити їх, підібрати щось інше. Неодмінно змащувати шкіру після гоління. Можливо, вона занадто суха, хоча в чоловіків це зрідка трапляється, зазвичай шкіра в них набагато грубіша й не може аж так подразнюватися.
Але я з вами згодна, пані Катерино, й у мене неголений чоловік не викликає приємних емоцій. Хоча зараз так модно ходити з бородою – кому вона треба чи ні, пасує чи псує зовнішність. Я навіть одному телеведучому попросила передати, що він настільки гарний, і йому не треба псувати обличчя бородою. Звісно, є випадки, коли з допомогою бороди приховують якісь дефекти на обличчі, скажімо, рубці різного походження, посттравматичні, навіть віспинки, що залишаються після вітрянки. Але борода має бути акуратно пострижена, оброблена, тоді є окрасою чоловічого обличчя. Просто ж не голитися – некрасиво. Наприклад, мій чоловік завжди, навіть під час тяжкої хвороби голився.
– Доброго дня! Валентина з Київщини. Колись вичитала, що маски для шкіри протипоказані тим, хто має на обличчі зайве волосся. Мовляв, воно ростиме ще більше. Але ж шкірі і маски потрібні. Як бути, Інно Іванівно?
– Маски шкірі конче потрібні, інакше швидко старітиме. То краще поєднувати: і від масок не відмовлятися, і зайвого волосся позбуватися.
– Інно Іванівно, доброго дня! Інна з Хмельниччини. Зараз модні пілінги. Хотілося б і собі спробувати, а то обличчя вже сіре. Рекомендуєте?
– Відразу скажу, що не є прихильницею хімічних пілінгів. Вони бувають різні – поверхневі, серединні, глибокі. Зараз так багато алергічних реакцій, стільки алергіків. Можна спровокувати таку алергію, що потім з нею важко буде впоратися. А от механічні пілінги, такі як мікрошліфування, не травматичні. Під час цієї процедури знімаються поверхневі змертвілі клітинки, які мали б своєчасно покинути вашу шкіру, та, наносячи креми, ми затримуємо їх на обличчі і як наслідок воно стає сірим. Після мікрошліфування, оновивши шкіру, вже спокійно можна наносити різні косметичні засоби, маски і все решта.
Знаєте, пілінги дають гарний ефект, але не можна ними захоплюватися. Буває, до нас приходять уже з шкірою, що нагадує пергамент, – настільки тонка після багаторазових шліфувань.
– Надія, Бориспіль. На обличчі в двох місцях з’явилися наче бородавки, такі величенькі, як квасолинки. Можна їх без шкоди для здоров’я видалити чи краще не чіпати? Передаю і фото.
– А це вже вам вирішувати. Якщо комфортно – живіть з ними. Але, як на мене, варто видалити, адже напевне ж вони вас не прикрашають? Такі потворні новоутворення на шкірі називаю малими архітектурними формами, які треба своєчасно видаляти. Маєте всі покази до косметичної операції. Це може бути папілома, дерматофіброма, атерома – все треба дивитися. Дуже важливо не пропустити більш серйозну проблему. Ось чому в нашому інституті працюють лікарі-дерматологи, котрі пройшли підготовку з онкодерматології. Тому що дуже багато звернень саме з новоутвореннями на шкірі, які, ще раз наголошу, своєчасно треба видаляти. Ми стільки про це говоримо, попереджуємо і все одно нерідко стикаємося з дуже серйозними ускладненнями після того, як люди займалися самолікуванням.
Боже борони, маючи якісь новоутворення на шкірі, робити на собі експерименти вдома. А потім ми змушені таких людей відправляти в Інститут раку.
Отже: в жодному разі не можна займатися самолікуванням при наявності доброякісних новоутворень на шкірі.
– Ольга з Івано-Франківщини. По тілу почали з’являтися червоні цятки (передала в редакцію фото). Не болять, але якось неприємно. Як зорієнтуватися, чи бити на сполох, щоб не пропустити чогось серйозного?
– Це – гемангіома кавернозна, яка може бути при слабких судинах, що лопаються, або ж після удару. Такі гемангіоми бувають по всьому тілу. В цьому випадку, втім, як і при наявності будь-яких інших новоутворень, завжди рекомендую звернути увагу на печінку. Ще кажуть, що такі цяточки – це печінкові знаки. Печінка загалом має бути під пильною увагою. Я вважаю, хоч би що лікували, тло має бути печінкове. Що виходить? Коли є ще порушення функціональні в роботі печінки, ми не визначаємо їх, тобто обстеження не дозволяють сказати, що є якась патологія. А от коли вже є патологія органічна, починаємо бити на сполох. Тому це, як і всі решта новоутворень, видаляється без проблем.
– А якщо ці знаки не заважають?
– Вони не можуть не заважати, їх можна зачепити одягом, піде кров – це ж судина. До нас люди іноді приходять, уже начитавшись в інтернеті про різні способи видалення новоутворень: от хочу тільки мікрохвильовим або тільки лазером. Це вже фахівець вирішує, яким шляхом краще позбутися того чи іншого новоутворення. Ще ж дуже важливо вибрати той, після якого не залишиться рубців (вони бувають атрофічні, гіпертрофічні, келоїдні). А в наших фахівцях я завжди впевнена.
– Коли найкраще видаляти?
– Літня пора – не час для видалення на відкритих ділянках тіла. Адже після цієї процедури молода шкіра може легко травмуватися, з’явиться травматична пігментація, від якої важко позбутися. Тому зараз найбільш підходяща пора, аби звернути увагу на цю проблему.
– Телефоную вам із Закарпаття, Марія. Скажіть, чи можливо позбутися зайвого волосся на обличчі? «Вуса» стають дедалі помітнішими. Спочатку скубала, потім підрізала, а тепер бачу, що вже біда – соромно на люди вийти.
– Ви із Закарпаття? Та у вас там стільки фахівців! Багато хто і в нас навчався. Як зарадити гірсутизму. Є різні види епіляцій: електрична, лазерна, воскова. Але остання в даному випадку не потрібна. Адже зайве волосся – це наслідок гормональних змін. Тож коли вам кажуть, що його видалення, наприклад, із допомогою лазеру, – одноразова процедура, не вірте, то все реклама. Коли ці темні волосинки постійно подразнюємо, висмикуємо, то стимулюємо до перетворення на такі самі й пушкові, що ростуть поруч. Тому зайве волосся треба видаляти у фахівців. От якби ви самі не «скубали», то з цією проблемою можна було б впоратися значно швидше, та навіть у вашому випадку ефективність гарантована, просто потрібно буде більше часу.
Ще моя порада жінкам, у яких є така проблема: неодмінно проконсультуйтеся в ендокринолога.
– Після пологів стали з’являтися розтяжки, особливо після того, як приймаю душ. Як позбутися цієї проблеми? Тетяна. Харківська обл. (Запитання з електронної пошти).
– Я не стикалася з випадками, коли зовсім позбувалися розтяжок. А працюю в косметології уже понад 40 років. Звісно, можна спробувати оті природні скраби, про які вже говорила, у поєднанні з масажами. Розтяжки – це ті ж рубці атрофічні. Вони бувають не лише після пологів. Наприклад, дитина швидко виростає, або людина худне різко. Для того, щоб поліпшити живлення шкіри на місці цього рубця, перш за все треба підготувати її до сприйняття поживних засобів. Хороше поєднання з масажами, пілінгами, ефективна біоревіталізація, можливі ін’єкції. Рекомендуються й обгортання. Але все це – робота професіоналів. Лікування, маю сказати, дуже тривале. Непогані результати дає фракційний лазер, але треба дивитися, яка глибина цих розтяжок і які методи будуть найбільш ефективні. Та навряд чи результат буде дуже гарний.
До речі, душ, контрастний, – це добре, він стимулює кровообіг. А для лікування будь-якого рубця головне – поліпшити кровообіг на тій ділянці шкірі. Це як масаж судин: вони розширюються, звужуються. Плюс використання косметичних засобів. Є і профілактичні. От жінка до вагітності повинна була б їх використовувати. Тому раджу тим, хто ще збирається народжувати, мати це на увазі. Такі профілактичні засоби продаються в аптеках, не купуйте їх деінде, звертайте увагу на термін придатності.
– Кілька місяців тому лікувала підшлункову залозу і виникла алергія на ліки -кропив’янка. Алергію згодом вдалося усунути, однак на обличчі залишились прищі. Порадьте, будь ласка, як їх позбутися? Тетяна. Київ. (З електронної пошти).
– Після кропив’янки прищі не залишаються. Якщо була алергія, треба зайнятися печінкою. Неодмінно повинен бути в чистоті та порядку і шлунково-кишковий тракт. Ще хочу зауважити, що всі негаразди зі шкірою можуть бути пов’язані також із глистною інвазією. Тому навесні неодмінно треба звернутися до лікаря і підібрати засоби для чистки організму, яка буде дуже корисною і для печінки, і для всіх органів, бо ці паразити можуть бути де завгодно.
– Інно Іванівно, я з Черкас телефоную, Ірина. Цікавить ваше ставлення до пластичних операцій.
– Дуже позитивно ставлюся до пластичних операцій. Але – якщо вони потрібні. А це має вирішувати фахівець: що треба скоригувати, чи дасть ця операція бажаний ефект. Бо жінка сама собі намалює якийсь носик, губки, вуха, та чи треба? Погляньте, лишень на ті качині, даруйте, губи, з якими ходять молоді дівчата – не можу спокійно дивитися, як спотворюють свої обличчя. Вони ж не бачать себе збоку, зате бачать інші. Навіщо робити із себе посміховисько?! Усе ж має бути гармонійно, пропорційно. Так, іноді потрібно підкоригувати дещо, але в межах розумного. Вкрай важливо, щоб тим займався совісний фахівець, котрий думає не про те, аби просто заробити на пацієнтці, а як забрати недоліки на її обличчі, аби стало гармонійним. До нас нерідко приходять з однією проблемою, а я бачу, що в людини є інша, важливіша.
Пластичні операції коли потрібні? Коли жінка починає комплексувати – і не безпідставно – з приводу своєї зовнішності. А коли зробить підтяжку обличчя, забере всі нашарування багатолітні, то вже так упевнено себе почуває, хода навіть змінюється, плечі розправляються. Інколи жінки кажуть: «Мені це не треба! Ніколи і нічим не користуюся». Хіба це прикрашає?! Якщо не для себе, то для інших, вас мають нормально сприймати. Особливо це стосується тих, хто постійно на виду, серед людей. Зрештою, хіба скраб, маска потребують багато часу? 15-20 хв. Для маски згодиться все, що є у холодильнику. Мед, кисломолочні суміші, сирні дуже гарно відбілюють шкіру. Навіть кашка з житнього хліба – прекрасна маска. Або з будь-якого натурального соку, в якому просто треба змочити марлю і покласти на обличчя. Для зів’ялої, сухої шкіри, як ось зараз після зими, можна використовувати контрастні процедури. Зробіть із будь-якої тканини дві серветки (такі вже й в аптеках продають) і, попередньо вмившись, чергуйте: змочили одну в гарячій воді (починати треба з неї, аби розслабити шкіру), приклали до обличчя. Потім холодну, її тримайте трішки довше. Отак разів 5 чергуйте.
Крім того, аби зараз підбадьорити шкіру, приготуйте лід – можна з чистої води, настою трав – загорніть у марлеву серветку і 2-3 хв. (не більше) круговими рухами робіть такий уранішній масаж обличчя після вмивання. Моментально шкіра стане свіжою, матиме гарний колір.
Неодмінно треба користуватися кремами. Якщо зараз довго знаходитеся в приміщенні, крем має бути достатньо зволожувальний, адже вологи не вистачає, дуже сухе повітря. Не можна відразу виходити на холод після нанесення такого крему або після вмивання – це сушить шкіру. У мороз потрібен більш жирний крем. Як захистити шкіру тим, хто довго працює на холоді? Ми забуваємо про природні засоби. Це зокрема здір, нутряне сало. Скажімо, на будівництвах ніякий крем так не захистить, адже в будь-якому є вода. А от якщо на водяній бані розтопити здір і нанести на обличчя – буде надійний захист на весь день.
– Подарували на день народження сертифікат на масаж. Що загалом треба знати про масаж, аби довірити своє тіло масажисту? Оксана, Львів.
– Як треба ставитися до масажу? Чомусь побутує думка, що його всім можна, а насправді є дуже багато протипоказань. Варто враховувати і вікові зміни, і ймовірність прихованих патологій. Перед загальним масажем, антицелюлітним, апаратним необхідно провести відповідне обстеження. Не можна легковажно ставитися до тих глибоких процедур, бо не знаємо, що там зріє всередині в організмі.
– Ольга з Києва. Подружка зробила татуаж губ та очей. Начебто симпатично, але я не наважуюся. А раптом колись боком вилізе?
– Я – за татуаж, але зловживати ним не слід. Що таке татуаж, декоративна косметика? Це методи, які дозволяють нам підкоригувати, виправити наявні недоліки в зовнішності. А потім це й зручно: прокидаєшся зранку, а очі вже підфарбовані. Зараз є гарні фахівці, є апаратура. Головне, думайте, до кого йдете, кому довіряєте себе, аби не нашкодити. Татуаж не повинен різко виділятися, має виглядати природно.
Застереження: в усьому має бути міра і – фахівець!
Тому що гроші спокушають багатьох. Зараз займатися косметологією дуже прибутково, багато салонів, і хороших, та все ж, на жаль, дуже багато ускладнень, із якими люди потім до нас звертаються.
Насамкінець скажу, що шкіра – це дуже великий орган і функцію виконує непросту. Шкіра повинна бути завжди в чистоті. Треба своєчасно звертати увагу на проблеми, які з’являються, щоб не зациклюватися на них, вирішувати відразу. А можливості зараз є колосальні. Конкретно кожній жінці можу сказати: курити не треба, пити спиртне – в міру, зовсім відмовлятися не треба, ну, і звісно ж, стежити за собою неодмінно. Жінка повинна бути постійно доглянутою. Не треба бути байдужою до себе. Не варто думати, що це потрібно тільки для вас; це важливо й для оточуючих – і близьких людей, і чужих. Тому що на вас по-іншому дивитимуться. А це надихає бути красивими. І здоровими.
– Дякую, Інно Іванівно, за ваші відповіді-поради.
На прямій телефонній лінії чергувала Тетяна ВЛАСЮК,
головний редактор газети «Порадниця».