Від придбання яскравого кущика хризантеми багатьох стримує сумнів: чи не пропаде рослинка? І що з нею робити, коли відцвіте? Де тримати взимку? У продажу майже цілий рік є хризантеми у горщиках, адже їх цвітіння можливе будь-коли. Культивують хризантеми індійську та китайську, проте найбільш привабливі дрібноквіткові сорти хризантеми корейської.
Продають їх у горщиках та підвісних кашпо. Якщо купили квітучу хризантему навесні, влітку чи восени, знайдіть для неї світле місце на східному вікні. Для подовження цвітіння потрібен захист від пекучого сонця. Якщо горщик замалий, переваліть рослину в більший. Ґрунт беріть торфовий, але не кислий, із додаванням перліту або вермікуліту. Хризантеми краще почуваються у пухкому й добре дренованому. Влітку бажано виносити горщик на свіже повітря. Оптимальна температура в період росту – 18-22 градуси, під час цвітіння- 12-16. На свіжому повітрі квітці, якщо її добре і регулярно поливати, не завадить навіть літня спека, проте в кімнаті за високої температури можуть опадати бутони, припинятися цвітіння. Поливають хризантеми регулярно, в першій половині дня, не допускаючи пересихання земляної грудки і застою води в горщику чи піддоні, а також потрапляння на листя. Сприятлива вологість повітря – 70-75 процентів під час активного росту та 60-65 – під час бутонізації.
Формування квіткових бруньок відбувається за тривалості дня менш ніж 14 год. Восени та взимку додаткове освітлення може зашкодити рослинам: швидше закінчиться квітування, порушиться закладання квіткових бруньок. Хризантеми, придбані в магазині, першого року добрив не потребують, а далі їх підживлюють універсальними добривами для кімнатних рослин, причому на початку вегетації дають більше азотних, а потім збільшують калійні та фосфорні.
Кілька разів за сезон пагони вкорочують, причому прищипування краще, ніж обрізування. На цвітіння впливає погане освітлення, тривалий (понад 10 год.) або надто короткий (до 7 год.) світловий день. Негативно реагує рослина на пізнє прищипування. Можливо, в горщику бідний ґрунт і її не підживлювали.
Розмножують хризантеми діленням куща або живцюванням. Сорт можна зберегти, кожні кілька років вирощуючи хризантему з живців. Так само зберігають хризантему взимку. Живці беруть восени з куща, що закінчив квітувати. Із добре розвинених весняних або літніх пагонів, що активно ростуть, зрізують стебло з 4-5 листками, нижній видаляють, а під ним гострим лезом роблять косий зріз і присипають порошком – стимулятором коренеутворення. Заглиблюють у ґрунт (торф’яний стерильний субстрат та перліт порівну або торф’яна таблетка) на 2 см. Ставлять у світлу тепличку з високою вологістю повітря. Вирощуючи хризантеми з живців, за потреби перевалюйте їх у більші ємкості. Живці можуть зацвісти за кілька місяців.
Узимку хризантеми в горщиках тримають у прохолодному приміщенні, де температура не нижча за 3 градуси, забезпечивши добру вентиляцію. Або знайдіть світле місце на підвіконні подалі від приладів опалення з температурою близько 15 градусів. Полив помірний, сухі частини рослини видаляють.
Можна висадити хризантему влітку в саду (обов’язково забезпечивши добрий дренаж). Із приморозками обріжте стебла до кількох сантиметрів, укрийте сухим листям, а зверху руберойдом, лишивши віддушини. Навесні вони відростають не одразу, тому не поспішайте висаджувати на тому місці ще якусь рослину.
Низькорослі сорти корейської хризантеми вирощують і з насіння. Висівають його у березні, сходи за температури 21-23 градуси з’являються за 1-3 тижні. Зацвітуть сіянці восени.
Шкідники хризантем – попелиці, трипси, павутинний кліщ. Від попелиць і трипсів обробляють інсектицидами, а від павутинного кліща – акарицидами.
Зоя БЕРЕСТ, кандидат біологічних наук.