На запитання читачів відповідає Галина МАСТЮГІНА, заступник директора департаменту пенсійного забезпечення — начальник управління департаменту Пенсійного фонду України.
— Маю запитання щодо пенсії свого чоловіка. Він народився 1951 року, був у Чорнобилі у 1986–1987 рр., працював вахтовим методом. Захворів, його хворобу пов’язали з Чорнобилем. Встановили ІІ групу інвалідності пожиттєво (1 категорія). Чи повинна бути йому встановлена пенсія у розмірі 525% прожиткового мінімуму?
А. Поліщук. Хмельницька обл.
— Пенсійна виплата в такому розмірі дійсно є, але з 1 липня 2019 року вона передбачена для осіб з інвалідністю внаслідок війни та учасників бойових дій (постанова Кабміну від 28 липня 2010 р. №656 зі змінами, що набули чинності 1 липня 2019 року). Оскільки ваш чоловік брав участь у ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС як працівник підприємства, тобто на той час не проходив військову службу та не був призваний на військові збори через військкомат, він не визнаний особою з інвалідністю внаслідок війни, і ця норма, на жаль, на нього не поширюється.
З огляду на те, що у зоні відчуження працював вахтовим методом не менше 12 повних вахт, його пенсія має бути розрахована за формулою, наведеною у Порядку, затвердженому постановою Кабміну від 23 листопада 2011 р. №1210, де зокрема зарплата для обчислення пенсії з інвалідності у розмірі відшкодування фактичних збитків враховується за будь-які 12 місяців роботи підряд на об’єктах зони відчуження. При цьому має значення відсоток втрати працездатності, встановлений МСЕК.
Розмір пенсійної виплати вашого чоловіка не може бути меншим за 255% прожиткового мінімуму, встановленого для непрацездатних осіб (з 1 липня 2019 р. — 1564 грн. х 255% = 3988,20 грн.).
Якщо так, то наступний перерахунок його пенсії відбудеться у зв’язку зі зміною прожиткового мінімуму для непрацездатних осіб, зокрема з 1 грудня 2019 із розрахунку 255% прожиткового мінімуму, встановленого для непрацездатних осіб, — 1638 грн., і становитиме 4176,90 грн.
— Я народився 1937 року. Служив у 1957–1960 рр. у шкідливих умовах. На пенсію пішов на загальних умовах. При нарахуванні пенсії мені не врахували період служби в армії…
І. Кучер. Дніпропетровська обл.
— Якщо йдеться про весь пільговий стаж, набутий до 1.01.1992 р., то до нього зараховували періоди роботи в шкідливих та особливо шкідливих умовах за списками шкідливих виробництв та посад, які затверджені постановою Ради Міністрів СРСР 22.08.1956 №1173. Армію включали до пільгового стажу, якщо службі передувала пільгова робота або якщо після армії особа поверталася працювати в ті самі умови.
За умови, що людина працювала в шкідливих умовах і після 1.01.1992 року, армію зараховують до пільгового стажу, якщо службі передувала пільгова робота. Причому факт роботи в зазначених умовах має підтверджуватися довідками підприємств про пільгову роботу протягом повного робочого дня (якщо підприємства ліквідовані — спеціальною комісією при головних управліннях ПФУ).
Тож якщо шкідливі умови були лише під час військової служби і ви не працювали в шкідливих умовах, цей період не зарахують як пільговий стаж. Треба перевірити наявність документів, які є в матеріалах пенсійної справи.
— Мені 60 років, інвалід ІІ групи загального захворювання, живу з мамою, пенсія котрої вдвічі більша за мою. Чи можна після смерті матері перейти на її пенсію?
Микола Федотович. Волинська обл.
— На жаль, ні. Право на пенсію у зв’язку із втратою годувальника мають тільки діти, визнані особами з інвалідністю з дитинства, тобто якщо інвалідність було встановлено до 18-річного віку. Оскільки у вас інвалідність внаслідок загального захворювання і ви не визнані особою з інвалідністю з дитинства до 18-річного віку, такого права не маєте. Тим більше, що розмір пенсії у зв’язку із втратою годувальника визначається у розмірі 50% пенсії за віком померлого годувальника. Пенсію в такому розмірі, як у вашої мами, ви б не мали.
— Я на пенсії з 1993 року, працювала за Списком №2 на гальваніці (друкарські плати). Маю інвалідність через профзахворювання. Отримую мінімальну пенсію. Чому так?
І ще запитання: навчалася на денному відділенні з 1971 року, у 2001 припинила трудову діяльність. Мені порахували 25 років стажу, а не 30. Чому?
Раїса Черненко.
— Роботи за Списком №2 дають право на зниження пенсійного віку, роботи ж за Списком №1, окрім зниження віку, дають право ще й на подвоєння стажу.
Розрахунок пенсії проводиться на загальних умовах, тобто ніяких пільг, окрім зниження пенсійного віку, Список №2 не дає. Все інше залежить від вашого заробітку.
Щодо другого питання. Можливо, ви не надали всі документи, що підтверджують вашу роботу після призначення пенсії (1993 р.).
— Я пенсіонер, але працюю. Маю 47 років стажу. У 2017 році вийшов на пенсію, тепер звернувся за її перерахунком, але мені повідомили, що права на це не маю. Чи законно це?
Б. Бруславський. Миколаївська обл.
— Коли ви йшли на пенсію у 2017 р., її розмір було визначено згідно з середнім показником заробітної плати за 2014–2016 рр. та вартістю 1 року страхового стажу 1,35%.
А з 1 жовтня 2017 року вийшов Закон України №2148 «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій», згідно з яким зменшилася величина оцінки одного року страхового стажу з 1,35% до 1%.
Найбільше відчули зміни особи, котрі вийшли на пенсію у 2016–2017 рр. і яким перерахунок відповідно до норм Закону зменшив розмір нарахованих раніше пенсій. Але новим Законом передбачено виплачувати пенсію у раніше встановленому розмірі. Тобто до пенсії цієї категорії пенсіонерів здійснюють доплату. Її розмір у кожному випадку індивідуальний. І поки ця доплата після перерахунків (осучаснень) не зменшиться (не вийде до «0»), то зміни розміру пенсії ви не відчуєте.
— Маю два запитання: про себе і про маму. Перше: моя мама працювала на фермі, у сільському господарстві, отримує мізерну пенсію — 2050 грн. Чому, адже вона так важко працювала? Друге: мені 55 років, маю 34 роки стажу, слабке здоров’я. Працювала 18 років дояркою, 5 років — на заводі по пайці пластмаси та інших виробництвах. Стажу достатньо, але віку виходу на пенсію ще не досягла. Як мені бути? Чи можуть зарахувати до шкідливого стаж роботи з пластмасою?
Валентина.
— При нарахуванні пенсії, на жаль, не враховують вид зайнятості, а лише такі показники, як стаж та заробіток, тому й розмір пенсії у вашої мами такий. Адже раніше робота у сільському господарстві була низькооплачувана.
Щодо вас. Якби пропрацювали 20 років дояркою, то мали б право виходу на пенсію на пільгових умовах (ст.114 Закону «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування».) Стосовно зайнятості у виробництвах пластмас зверніться на підприємство по довідку, яка підтверджувала б вашу зайнятість у шкідливих умовах протягом повного робочого дня та за результатами атестації робочого місця. У разі відмови видати таку довідку звертайтеся зі скаргою на дії посадових осіб підприємства. Переводьте спір у правову площину. За результатом буде визначено ваше право на пільгову пенсію.
— Я шахтар, звільнився за станом здоров’я. Перебував на обліку у центрі зайнятості. Маю 11 років «шкідливого» стажу, а пенсія невелика. Чому?
Віктор Трунов.
— Робота в шахті протягом повного робочого дня у підземних умовах дає змогу зарахування стажу рік за два. Далі ж враховують розмір заробітку.
Можливо, вам варто спробувати взяти заробіток за інші 5 років (60 місяців) роботи в шахті. Зверніться до архіву підприємства з письмовим запитом, щоб надали довідку із розміром зарплати за відпрацьований період, передайте її спеціалістам Пенсійного фонду з проханням перевірити, чи не є зарплата за цей період більш вигідною для нарахування пенсії.
— У 2015 році вийшла на пенсію, але продовжую працювати. У 2017-му звернулася за перерахунком, але мені відмовили. Тепер знову відпрацювала ще 2 роки і не знаю, чи звертатися, чи це вже безнадійно?
Віра. Одеська обл.
— Збільшення розміру пенсії в результаті перерахунку у 2017 році не відбулося у зв’язку зі змінами в законодавстві, оскільки при нарахуванні вам пенсії взято до уваги більший коефіцієнт стажу (більш детальне пояснення дивіться вище, у відповіді на запитання пана Бруславського з Миколаївської обл. — Ред.).
Нині ситуація могла вже змінитися. Тому вам доцільно звернутися з письмовою заявою про перерахунок пенсії до управління Пенсійного фонду за місцем проживання (п.4. ст.42 Закону «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування»).
— Маю 40 років стажу, статус почесного донора, а розмір пенсії — 2000 грн. Тобто надбавка за донорство, а її розмір 250 грн., теж входить до пенсії. Чи правильно це?
Віра. Одеська обл.
— Так передбачено постановою Кабміну від 26.06.2019 №543 «Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України». Якщо пенсіонер має достатній страховий стаж, але з урахуванням надбавок, грошової допомоги та інших доплат (окрім пенсій за особливі заслуги перед Україною) однаково отримує менш як 2 тис. гривень, з 1 липня поточного року йому буде зроблено доплату до пенсії, якої бракує до цієї суми.
Тож до вашої пенсії з урахуванням надбавки за донорство встановлено доплату до 2000 грн.
— Отримую пенсію у зв’язку із втратою годувальника. Мій чоловік буд інвалідом ІІ групи, чорнобильцем. Цікавить питання індексації пенсії, оскільки її не було перераховано після 1 березня 2019 року.
Людмила Джурко. м. Бориспіль Київської обл.
— З березня поточного року проведено перерахунки пенсій з інвалідності та у зв’язку з втратою годувальника членам сім’ї учасників ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, збільшено середню зарплату за 2006 рік, — 928,81 грн., на коефіцієнт 1,17.
Вашу пенсію також перераховано, збільшивши середню зарплату за 2016 рік — 928,81 грн., з урахуванням якої визначено заробітну плату годувальника та з якої визначено розмір пенсії по втраті годувальника, на коефіцієнт 1, 17.
— Чоловік має ІІ групу інвалідності, він ліквідатор аварії на ЧАЕС. Має 40 років стажу. Чи можна розраховувати на перерахунок пенсії?
Галина Дем’янчук. Львівська обл.
— Із 1 липня 2019 року із п’ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої на 1 січня 2019 року, перерахунок було проведено військовослужбовцям, зокрема військовозобов’язаним, призваним на військові збори, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи та у зв’язку з цим були визнані особами з інвалідністю.
У вашій ситуації, можливо, на розмір пенсії вплине перерахунок, який має відбутися у грудні, у зв’язку зі зміною прожиткового мінімуму, та вже у наступному, 2020 році.
— Я інвалід дитинства. Працювала в освіті понад 30 років. Отримую пенсію у зв’язку із втратою годувальника та державну допомогу. Чи повинні при нарахуванні цих виплат враховувати і мій стаж?
Ніна Боровик.
— Ваш стаж для цих виплат не враховують. Якщо перейдете на пенсію з інвалідності, то втратите право на державну допомогу та пенсію у зв’язку із втратою годувальника. І скоріше за все розмір вашої пенсії стане меншим, ніж теперішні виплати.
Із 1 грудня 2019 року ви отримаєте перерахунок пенсії у зв’язку із втратою годувальника, бо отримуєте її в мінімальному розмірі. Також буде перерахунок державної допомоги з огляду на зміну прожиткового мінімуму.
— У 2004-му вийшла на пенсію у віці 55 років. Після цього доглядала дитину-інваліда. Але з невідомих причин 9 років часу догляду не ввійшли до стажу. У 2016 році дитина померла…
О. Калугіна. Харківська обл.
— Догляд за дитиною з інвалідністю зараховують у страховий стаж лише працездатній особі, тобто тільки до досягнення пенсійного віку (55 років).
— Я інвалід ІІ групи з дитинства, сирота. Отримую допомогу від держави та пенсію у зв’язку із втратою годувальника. Батьки мали статус дітей війни. Чи маю право на цю доплату за них або на пільги?
Л. Марчук. м. Хмельницький.
— Доплат за статус дітей війни спадкоємцям (дітям) чинним законодавством не передбачено.
На прямій лінії чергувала Яна РОМАСЕНКО, юрисконсульт.