Мінсоцполітики пояснило основні принципи роботи солідарного рівня пенсійної системи України. У ньому беруть участь усі офіційно працевлаштовані громадяни. Кожен із початком трудової діяльності разом із зарплатою в межах соціального пакета отримує від роботодавця внески на свій акаунт у вигляді ЄСВ – єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соцстрахування.
В Україні ставка ЄСВ становить 22% від розміру зарплати і є обов’язковою до сплати всіма роботодавцями за своїх працівників, а фізичними особами – підприємцями та громадянами – за себе. Щомісяця на обліковий запис особи вноситься інформація про суму внеску аж до припинення трудової діяльності, але відновлюється в разі повернення до роботи. Кошти спрямовують на фінансування виплат пенсій. Після фіксації внесків у системі за кожним громадянином вони фактично перетворюються на персональні бали, які потім використовують для визначення розміру пенсії. Такий механізм захищає гроші від інфляційних процесів. Досягнувши пенсійного віку, громадянин звертається до Пенсійного фонду за призначенням пенсії, після чого вступають в силу страхові принципи роботи системи.
КЛЮЧОВІ ЕЛЕМЕНТИ СИСТЕМИ
- Застрахована особа (працівник, майбутній пенсіонер);
- сплата внесків (роботодавцем або застрахованою особою, якщо це фізична особа-підприємець чи самозайнята особа);
- фонд внесків, з якого здійснюють виплати (Пенсійний фонд України);
- страховий випадок (досягнення певного віку і виконання умов програми).
Розмір пенсії розраховують за єдиною формулою, затвердженою в пенсійній реформі з 2017 року.
Розмір пенсії = Сз х ІКЗ х Кс, де Сз – розмір середньої зарплати в Україні за 3 роки перед зверненням за призначенням пенсії, ІКЗ – індивідуальний коефіцієнт зарплати, Кс – коефіцієнт страхового стажу, що дорівнює множині кількості місяців стажу роботи і вартості одного року страхового стажу. Отже, формула складається з двох основних частин – внесків, зроблених під час трудової діяльності, та тривалості страхового стажу. Вартість внесків приводиться у відповідність до сучасних економічних умов.
Індексація пенсійних виплат для приведення у відповідність із актуальними економічними змінами відбувається щороку автоматично на основі 2 показників – суми 50% зростання інфляції і 50% зростання середніх зарплат за попередній рік. Перша така індексація відбудеться у березні 2019 року.
Підготувала Яна РОМАСЕНКО, юрисконсульт.