Чи встановлено на законодавчому рівні можливість переривати відпустку по вагітності та пологах і чи можливе відкликання з цієї відпустки?
С.ВОРОНЧУК. Рівненська область.
Відповідно до ст.17 Закону України «Про відпустки» та ст.179 КЗпП України на підставі медичного висновку жінкам надають оплачувану соціальну відпустку у зв’язку з вагітністю та пологами.
Законом України «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування» встановлено право застрахованих осіб на матеріальне забезпечення за соціальним страхуванням у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності, зокрема на допомогу по вагітності та пологах.
Оскільки перебування у зазначеній відпустці є правом, а не обов’язком, то жінка має право продовжувати працювати після надання відпустки у зв’язку з вагітністю та пологами, а також перервати відпустку та приступити до роботи раніше дати, вказаної у листку непрацездатності. Якщо вона за власним бажанням продовжує працювати, незважаючи на виданий листок непрацездатності по вагітності та пологах, або завчасно приступає до роботи, їй за рахунок коштів фонду соцстрахування будуть профінансовані лише дні фактичної декретної відпустки, а за період, коли вона працювала, буде виплачено зарплату. Одночасної виплати зарплати і допомоги по вагітності та пологах чинним законодавством не передбачено.
Можливості відкликання працівника з відпустки по вагітності та пологах чинне законодавство не передбачає. Відповідно до ч.8 ст.79 КЗпП України та ч.3 ст. 12 Закону України «Про відпустки» можливе відкликання роботодавцем працівника лише зі щорічної відпустки, і то у виняткових випадках, визначених законом.
Яна РОМАСЕНКО, юрисконсульт.